"אפר כוכבים" בן 10 מיליארד שנה

טלסקופ החלל "צ'אנדרה" הפועל בתחום קרינת שתי תגליות: "אפר הרנטגן הכוכבים" המתים וזיהוי שני עצמים במעמקי החלל עשויים מ"חומר שטרם היה ידוע עד כה"

אפר כוכבים. צילום: טלסקופ החלל צ'אנדרה
אפר כוכבים. צילום: טלסקופ החלל צ'אנדרה

שתי תגליות חשובות בתחום האסטרונומיה, נחשפו בימים אלה על-ידי נאס"א, סוכנות החלל של ארה"ב: האחת – לראשונה נתגלה אבק הכוכבים הקדום ביותר – שרידי כוכבים שקרסו ומתו לפני 10 מיליארד שנה. זהו "אפר הכוכבים" הכי קדום שנתגלה – מראשית היווצרות היקום.

התגלית האחרת: במעמקי החלל זוהו שני עצמים שעשויים מ"חומר כמותו לא נראה מעולם", כהגדרת המדענים. אבק הכוכבים הקדום נתגלה באמצעות מצלמה משוכללת המוצבת בטלסקופ הקרקעי שבהאוואי. הוא התבונן לנעשה בכוכבים המרוחקים ביותר שניתן לצפות בהם מכדור הארץ – ב"קוואזרים". הללו עשויים אבק קר של פחמן וסיליקון.

בתגלית השניה נמסר, כי נתגלו שני "כוכבי הקווארקים" הראשונים ביקום. צפיפות ודחיסות החומר בהם גדולה יותר מכל מה שמוכר עד היום – אבל היא פחותה משל צפיפות החומר ב"חור שחור".

תגלית זאת הושגה באמצעות הטלסקופ המוטס צ'נדרה, הפועל בתחום קרינת הרנטגן.
הקווארקים הם חלקיקים זעירים מאד, בלתי-נראים, אבני הבניין של כל החומר ביקום. על כדור הארץ לא ניתן לראותם באופן עצמאי, מאחר שהם מופיעים רק בקבוצות של שלושה ומהם עשויים הפרוטונים והנויטרונים המרכיבים את גרעין האטום.

שני העצמים שנתגלו והנקראים עתה כוכבי קווארקים עשויים רק מהקווארק המוזר, ציינו המדענים.

הכוכבים מהסוג החדש נתגלו בשני עצמים, אחד מהם, פולסר (כוכב פועם) הוא שריד להתפוצצות כוכב – אירוע המכונה סופרנובה, שהתרחש ב-1181 לספירה, 400 שנות אור מכדור הארץ. הטמפרטורה שנמדדה בשרידי ההתפוצצות מגיעה ל-710 אלף מעלות, פי יותר מ-100 מהחום השורר על פני השטח של השמש.

אם תאושרר התגלית, בתצפיות ובמחקרים נוספים, יתכן שסופק בכך "מבט חטוף" ראשון, על צורת חומר חדישה – שיש בה כדי להעמיק את הידע בשאלה כיצד התהווה היקום מרכיבי-החומר הכי-בסיסיים, מיד לאחר "המפץ הגדול".

התגלית מספקת ישום ראשון לתיאוריות קיימות-מכבר בדבר הדרך שבה נוצרים ומתים הכוכבים, כשהדלק הגרעיני בהם אוזל. הם עוברים לשלב "כוכבי הקווארק", שזה כנראה, השלב האחרון בתהליך גסיסתם, לפני שייהפכו לחורים שחורים.

האסטרופיסיקאי ד"ר מייקל טרנר מאוניברסיטת שיקגו, אמר: "קיבלנו חבר חדש לאילן המשפחתי". והוסיף: "רוב הכוכבים המאסיביים עוברים בתהליך מותם, למצב של חור שחור. הכוכבים הפחות מאסיביים, נעשים ננסים-לבנים. אבל בין שני אלה, מתהווים כוכבי הקווארקים. פירוש הדבר: שביקום קיים, כנראה, מצב נוסף של חומר, העשוי מקווארקים ש'לא התמיינו'".

אלכס דורון
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~330449114~~~60&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן