סיקור מקיף

דאסו סיסטמס מחזירה לחיים את עיר המתים בגיזה

בעזרת פלטפורמת 3D Experience החדשנית שלה, עיצבה החברה חוויה ריאליסטית – אינטראקטיבית המאפשרת לצלול אל תוך רמת גיזה שבמצרים באמצעות טכנולוגיית התלת ממד. היישום זמין באינטרנט בחינם

סיור תלת ממדי בחדר הקבורה של אחת הפירמידות הגדולות בגיזה שבמצרים. איור: חברת דאסו סיסטמס
סיור תלת ממדי בחדר הקבורה של אחת הפירמידות הגדולות בגיזה שבמצרים. איור: חברת דאסו סיסטמס

דאסו סיסטמס (Dassault Systèmes), המתמחה בהדמיות תלת ממד, הודיעה על השקת Giza3D, שחזור תלת ממדי אינטראקטיבי של רמת גיזה המפורסמת, משכנה של עיר המתים ההיסטורית – הנקרופוליס בגיזה (הכוללת את שלוש הפירמידות הגדולות, פסל הספינקס, מספר בתי קברות, כפר קטן ששימש את בוני הפירמידות, ומבנה ששימש לצרכים תעשייתיים).

היישום האינטראקטיבי החינמי Giza3D הושק השבוע באופן רשמי באירוע חגיגי שנערך במוזיאון לאמנויות בבוסטון (MFA), והוא זמין כאן.

בנוסף לסיור מודרך במונומנטים נבחרים כמבוא כללי, אתר Giza3D מאפשר לגולשים לשוטט באופן חופשי ברחבי עיר המתים, לבקר בקברים אשר שוחזרו בקפידה, בפירים, ובחדרי קבורה מחוברים ביניהם, ולהיכנס לארבעה מהמקדשים העתיקים של האתר, כולל פירמידות חופו ומנכאור. משתמשים יכולים לדפדף בתמונות עתיקות ועדכניות, ולצפות ב- 30 אובייקטים אשר שוחזרו בקפידה בתלת ממד. האתר גם נותן גישה לתמונות, יומנים, מפות ופריטים אחרים מאתר ארכיון גיזה של
ה-MFA, לתמיכה בחוויית למידה מורחבת.

אתר Giza3D עונה על הצרכים של מספר קהלי יעד: הציבור הרחב- ימצא דרך קלה לגשת למקור המידע הזמין הטוב ביותר על רמת גיזה, תוך מהפכה באופן השיתוף של ידע אגיפטולוגי; העולם האקדמי- ימצא כלי רב עוצמה ללימוד תכנים בנושא מצרים העתיקה, ולסיוע לסטודנטים להשיג את הידע הזה בצורה טובה יותר. Giza3D זמין על מגוון מכשירים, כולל סביבות אתרי אינטרנט ו-3D ; חוקרים ייהנו לראות אובייקטים תלת-ממדיים מזוויות רבות, כמו למשל כתובות שנמצאות על צד אחורי של פסל שבדרך כלל לא ניתן לראות בתוך תצוגת הזכוכית של המוזיאון, או שיתוף של מידע המבוסס על תלת ממד שמסייע לבחינת השערות; מוזיאונים – מתכנני תצוגות יוכלו לשקול שימוש בכלי תלת ממד כדי לשדרג את אפשרויות הצפייה בתערוכה. Giza3D יוכל גם לשפר את חוויות המבקרים באמצעות מיצגי תלת ממד אינטראקטיביים ותמונות תלת ממד רבות עוצמה, אשר הופכות את חוויית הביקור במוזיאון לבלתי נשכחות.

עמק המלכים בגיזה שבמצרים, מראה מבחוץ, מתוך הדמית תלת-ממד של חברת דאסו סיסטמס
עמק המלכים בגיזה שבמצרים, מראה מבחוץ, מתוך הדמית תלת-ממד של חברת דאסו סיסטמס

“Giza3D הוא דוגמה בולטת לדרך בה פלטפורמת 3DExperience שלנו מעצימה יישומים אשר יכולים לשנות לנצח חינוך, מחקר ושיתוף מידע,”, אומר גלעד פרידמן, מנכ”ל דאסו סיסטמס ישראל. “היום, האתר הארכיאולוגי של גיזה נמצא בהישג יד של כולם. מחשב ביתי פשוט מספיק בכדי לחוות את הפלאים של מצרים העתיקה, ובאמצעות טלוויזיה 3D ניתן להגיע לחוויה סטריאוסקופית מקיפה. השימוש בחדרים תלת ממדיים מאפשר לצופים לנוע במרחב ובזמן בריאליזם שאין שני לו.”

לפני יותר ממאה שנים, ג’ורג’ רייזנר, אגיפטולוג נודע ואבי הארכיאולוגיה המדעית המודרנית, עמד בראש משלחת המחקר של אוניברסיטת הרווארד ומוזיאון ה-Fine Arts בבוסטון לרמת גיזה. במהלך העשור האחרון, האוסף המרשים שלו שכולל תמונות, יומנים, איורים ומסמכים מגיזה, עבר דיגיטציה קפדנית והפך לזמין באמצעות ארכיוני גיזה של המוזיאון לאמנות בבוסטון. באמצעות מקור מידע זה שחזרה דאסו סיסטמס את עיר המתים בגיזה באופן המדויק ביותר שמתאפשר.

להרחבה על הניסיון ארוך השנים של דאסו סיסטמס עם חקר מצרים העתיקה- בקישור הבא ניתן למצוא מידע נוסף על פרויקט ארכיון גיזה. לפרטים נוספים אודות המחקר המשותף עם הארכיטקט ז’אן פייר הודין על פירמידת חופו.

השבוע ערכה דאסו סיסטמס תדרוך לעיתונאים שעסק בחזון החברה לשנים הבאות ובאסטרטגיה אותה היא מתכוונת לנקוט בכדי ליישם אותה. גלעד פרידמן, מנכ”ל דאסו סיסטמס ישראל, שטח בפני העיתונאים את מעבר החברה לעידן ה-3DExperience, הציג את הטכנולוגיות המגוונות של החברה, והראה את האופנים השונים בהם היא משפיעה על התעשייה, תוך דגש על חווייתיות ועל שימוש ביישומים חברתיים. כחלק מהחזון החדש, הראה פרידמן את האופן בו משתמשת דאסו סיסטמס בפלטפורמות החדשניות שלה ליישומים שהם לאו דווקא עסקיים-תעשייתיים, אלא עבור פרויקטים עם נגיעה מחקרית-מדעית ולעיתים אף קהילתית. בין שאר הדוגמאות שהוצגו, הביא פרידמן את פרויקט Giza3D, בו חברה דאסו סיסטמס לאוניברסיטת הרווארד ולמוזיאון ה-MFA בבוסטון ליצירת הדמייה תלת ממדית מקיפה של עיר המתים בגיזה שבמצרים, שתוצאותיה היא חוויה הנגישה לכל אחד

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן