ביום חמישי הקרוב, 12/2 יום דארווין – אל תשכחו לסמן אותו בלוח השנה שלכם!

 "קראתי לעקרון הזה, הקובע כי כל שינוי קל שנמצא מועיל נשמר, הברירה הטבעית." צ'ארלס רוברט דארווין, מוצא המינים

* "בואו לחגוג את ההרפתקה שבמדע, התשוקה לידע, שגורמת לנו לתהות, לחקור ולגלות מה טיבו של העולם."
מארגני יום דארווין
 
דארווין
 
צ'ארלס רוברט דארווין 1809—1882

עדנה ד'בור , יושבת ראש המחלקה לחינוך וציבור ב-SETI ודיאן ריצ'רדס, הממונה על שיווק ותקשורת ב-SETI
(תרגום: דיקלה אורן)
ביום ה' הקרוב, 12 בפברואר, קהילה בינלאומית של אנשי אקדמיה והומניסטים משמונה עשרה מדינות ברחבי אפריקה, אסיה, אירופה, אמריקה ואוקיאניה תחגוג את היום הולדתו ה-185 של צ'ארלס דארווין. "יום דארווין", פרי מוחם של רוברט סטפנס ועמיתו ההומניסט ארתור ג'קסון, נולד בשנת 1995. מאז ראו השניים כיצד החגיגה שיזמו מתפתחת והופכת ל"חגיגה בינלאומית של מדע והומניות וכמו כן לאתר אינטרנט חינוכי הפעיל כל השנה."

מארגני היום שואפים להגברת המודעות אליו ול"בניית התרגשות" סביבו בטווח הקצר של עד שנת 2009, יום הולדתו המאתיים של דארווין. הם מקווים שיום השנה המאתיים יצוין בחגיגה כלל עולמית של מורשת דארווין "ויקדם את הבנת המדע והצורך במחקר בקהילה העולמית." מבט חטוף בתוכנית האירועים לשנה הזו חושף מגוון יוצא דופן של רעיונות, הקשורים בצורה זו או אחרת לרעיונותיו של דארווין בדבר שינוי לאורך זמן והברירה הטבעית. בין כותרות ההרצאות ניתן למצוא "האבולוציה של האבולוציה", "תכנון ללא תכנון", "אסטרונומיה פורנזית" ו"דפוסי לוחמה בילידים המיסיסיפיים באמריקה". מגוון הנושאים רב גם הוא, החל בטיפול נאות בבעלי חיים בגן חיות וכלה במגוון הקיים ביערות הגשם.

דארווין אומר באוטוביוגרפיה שלו "כל דבר בטבע הנו תוצאה של חוקים קבועים." גילוי החוקים האלה, השולטים במקור, טבע ופיזור החיים נמצא בראש מעייניו של מכון סט"י (SETI – Search for Extraterrestrial Intelligence). כמו כן חקר השינוי לאורך זמן הוא נושא הגג, המאחד את כל עבודתנו, החל מעבודת מעבדה וכלה בלימוד בכיתות. מחקרם של מדענינו, העובדים בצוות המחקר של נאס"א במכון לאסטרוביולוגיה, מתמקד באבולוצייה המשותפת של החיים וכוכב הלכת שלהם. המחקר כולל פרויקטים כגון חקר היווצרות החיים בראשית כדור הארץ וחקר האפשרויות לקיום חיים בכוכבי לכת, הסובבים כוכבים מסוג M קרירים יחסית. לפרויקט הזה תהיה השפעה ישירה על חיפושו של המכון אחר עדויות לחיים, אשר בדומה לנו מורכבים מספיק כדי לתהות על מוצאם.

האבולוצייה של מורכבות ואינטליגנציה היא תחום מחקרי מאתגר, אך תחום שניתן לבדקו באופן מדעי. מחקרים מהמכון מנסים למצות תובנות חשובות מתוך אוסף המאובנים ומערכות התקשורת של בעלי החיים. אין כל ספק כי דארווין היה מתלהב!

בהתכוננו לכתוב את המאמר, הרצנו חיפוש במנוע חיפוש פופולרי כדי לבדוק כמה אתרי אינטרנט נקבל עם "צ'ארלס דארווין". קיבלנו כ-1.42 מיליון אתרים. זה כמעט שווה לאלברט איינשטיין (1.56 מיליון אתרים) ואריסטו (1.23 מיליון אתרים) – אבל פחות מחצי מבריטני ספירס, ששמה הניב 3.3 מיליון התאמות. מבחינה מדעית, אנו יודעים, כי המידע שליקטנו בתרגיל הקליל הזה הוא בעל ערך מוגבל. ואולם למומחים מתחום החינוך, המודעים היטב לתפקיד המרכזי של המדע בחיינו, המספרים האלה אינם מהווים הפתעה.

חברי הסגל שלנו במחלקה לחינוך סימנו את יום חמישי הבא ביומנם. בעבורנו, אלה שהשקיעו כמות נכבדה של זמן ומאמץ ל"מסעות בזמן", תוכנית הלימוד החדשנית והמשולבת שלנו במדע, המבוססת על הנחת היסוד, כי "כל דבר משתנה במשך הזמן", יום הולדתו של דארווין הוא בהחלט סיבה למסיבה ולהתבוננות על התקדמות מאגר הידע האנושי ועל תפקידו של האדם בקידומו.

אנו חיים בתקופה מאוד מיוחדת. אנו הדור הראשון בעל הכלים המדעיים, הדרושים לחקר העולם, שחצה את גבולות אטמוספירת כדור הארץ. אנו מחפשים עדויות למקור החיים בנקודות חמות על קרקעיות האוקיינוסיםף בסלעי ואדמת מאדים ובחומרים הבינכוכביים בגלקסייה שלנו. כמו כן אנו תרים אחר ראיות לאינטליגנציה על ידי חיפוש אחר אותות מציביליזציה המשדרת מכוכבי לכת רחוקים.

כדי להבין את מה שאנו עשויים לגלות, עלינו להכיר את עצמו היטב. מהיכן באנו? לאן מועדות פנינו? מה עוד קיים שם בחלל וכיצד הוא התפתח? למה נהפוך? אלה שאלות גדולות עליהן עלינו להרהר ביום הולדתו של האיש, שעזר לנו להגיע אליהן.
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן