סיקור מקיף

‫הצד האפל של גרפֵן / קתרין בורזק‬

חומר הפלא עלול לסכן את הסביבה אם יגיע למי השתייה

גרפן. איור: shutterstock
גרפן. איור: shutterstock

אין ספק שגְרפֵן הוא כוכב עולה בתחום הננוטכנולוגיה. יריעות הפחמן האלה, שעוביין אטום אחד בלבד, הן החומר החזק ביותר שנבדק מעולם והן ניחנות גם בתכונות חשמליות מופלגות. לאחר עשור במעבדות המחקר, הגרפן עומד על סף שילובו בטכנולוגיות מסחריות. הופעתו הראשונה תהיה אולי בחלקים קלי משקל של מטוסים או בסוללות חשמליות בעלות קיבול אנרגיה מדהים.

 

אם כן, עכשיו זה הזמן לנסות לשער מהם הסיכונים האפשריים של השימוש בגרפן, עוד לפני שעובדים נחשפים אליו או לפני שהוא מגיע למערכת אספקת המים, כך אומרת שרון ווקר, מהנדסת סביבתית מאוניברסיטת קליפורניה בריברסייד. במחקר שהתפרסם בכתב העת למדע הנדסת הסביבה במאי 2014, בדק צוות המחקר של ווקר את התנהגותו במים של גרפן מחומצן (המכונה גרפן אוקסיד).

בתמיסה המדמה מי תהום מצאה ווקר שחלקיקי גרפן מחומצן נוטים להידבק זה לזה בגושים ולשקוע, ולכן, בתנאים האלה הוא אינו מעמיד סיכון. לעומת זאת, בתמיסות שדימו מים עיליים, הכוללים אגמים ומאגרי מי שתייה, התקבלו תוצאות שונות. במקום לשקוע בקרקעית, פיסות הגרפן המחומצן נצמדו לחומרים אורגניים, שאריות נרקבות של צמחים ובעלי חיים שצפות ומרחפות במים. הניידות הזאת מגבירה את הסיכוי שבעלי חיים ובני אדם יבלעו גרפן אוקסיד, שהתגלה כרעיל במחקרים מקדמיים בעכברים ובתאי ריאה אנושיים.

“זאת הצצה ראשונה טובה באופן שבו גרפן עלול להתנהג במערכת המים,” אומרת ווקר. אם אכן יתברר שהחומרים האלה מסכנים את בריאות האדם, הניידות שלהם במים עיליים עלולה להיות בעיה רצינית. היא מקווה שהמחקר שלה רואה אור בשלב מוקדם דיו, כדי שתעשיית הגרפן ונגזרותיו תדע כיצד לעבד אותו וכדי שהרשויות, כמו הסוכנות להגנת הסביבה של ארה”ב, יערכו לפיקוח עליו.

על המחברת

בעת שהותה בישראל התארחה שרון ווקר במדור “זרקור”. ראו “מים טהורים ומדע מעולה בנגב”, מאת איתן קריין, סיינטיפיק אמריקן ישראל, אוגוסט-ספטמבר 2010.

 

הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

7 תגובות

  1. ישמו את הרעל הזה בזריקת החיסון נגד קורונה והוא עובד יפה על צעירים ומבוגרים

  2. אם גרפן אכן רעיל לתאי ריאה, מה יהיה כשגרפן יגיע לאטמוספרה? בנוסף, האם מישהוא בדק האם גרפן מסרטן? יש היום הרבה הייפ על חלקיקים ננומטריים, אבל קצת מדי בדיקות של הסיכונים.

  3. נראה לי שבטיפול נכון גראפון יכול לשמש כמטהר של מים.היות והוא נידבק לחומרים אורגניים. אך יש להזהר שלא ירעיל מקורות שתייה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן