סיקור מקיף

חוקר השואה שאול פרידלנדר בין מקבלי פרס דן דוד

הפרסים יוענקו לשבעה חוקרי היסטוריה, זיכרון ומוח

פרופ' שאול פרידלנדר. צילום: קרן דן דוד
פרופ' שאול פרידלנדר. צילום: קרן דן דוד

פרס דן דוד בממד העבר מוענק השנה על מחקרים העוסקים בתחום ההיסטוריה והזיכרון. חוקר השואה, פרופ' שאול פרידלנדר מאוניברסיטת קליפורניה (UCLA), יקבל את הפרס על מחקרים המשמרים את הדיון המתמשך במיקום התקופתי הנכון של ההיסטוריה הנאצית; וכן את השאלות אם השואה וההיסטוריה של הרייך השלישי צריכות להיחשב כחריגות, וכיצד לשלב את חוויות הקורבנות בהיסטוריה של השואה. הפרס יוענק גם הסופר והוגה הדעות הפולני קזי'שטוף צ'יזבסקי על פעילותו לאינטגרציה של מאורעות העבר של העם הפולני ליצירת חברה אזרחית איתנה, המכירה במורכבותו של העבר, ומשלבת אותו ביסודות המדינה בהווה ובעתיד. המקבל השלישי של הפרס בממד העבר הוא ההיסטוריון הצרפתי פייר נורה, שיצר תחום מחקרי חדש: היסטוריוגרפיה פרשנית של אתרי זיכרון.

הפרס בממד ההווה יוענק לשלושה חוקרים העוסקים במאבק באובדן הזיכרון: המדענים הבריטים פרופ' ג'ון הארדי מיוניברסיטי קולג' ופרופ' פיטר סנט-ג'ורג' היסלופ מאוניברסיטת קיימברידג', יקבלו את הפרס על גילוי המוטציות הגנטיות המעורבות בהתפתחותה של מחת אלצהיימר. פרופ' ברנדה מילנר מאוניברסיטת מקגיל בקנדה, תקבל את הפרס על מחקרים פורצי דרך שבהם גילתה כי יש סוגים שונים של זיכרון ושל למידה.

הפרס בממד העתיד עוסק בתחום הבינה המלאכותית והמוח הדיגיטלי, ויוענק לפרופ' מרווין מינסקי מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) ממייסדי תחום הבינה המלאכותית, ומומחה בעל השפעה בתחומי מחקר רבים בהם רובוטיקה, חישוב, למידה, תפיסה הכרתית, פילוסופיה ואופטיקה.

הפרסים, בסך מיליון דולרים בכל מימד, מוענקים זו השנה ה-13 מן הקרן הנושאת את שמו של מייסדה, איש העסקים והנדבן דן דוד. הזוכים תורמים 10% מסכום הפרס ל-20 מלגות המיועדות לחוקרים צעירים. הפרסים לזוכים בעוד כשלושה חודשים בטקס באוניברסיטת ת"א.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן