כלי התקשורת בבריטניה: דוקינס קורא לבריאתנות הנלמדת בבתי הספר הדתיים המוסלמיים שטויות שלא מן העולם הזה

המדען והסופר הבריטי ריצ'ארד דוקינס אינו מבדיל בין בריאתנים מדתות שונות בביקורת החריפה שלו כלפי השפעתם על מערכת החינוך. הפעם על הכוונת – התלמידים בבתי הספר הדתיים המוסלמיים, שלטענתו עבורם הקוראן מנצח תמיד בכל ויכוח עם המדע

פרופ' ריצ'ארד דוקינס בכנס האגודה האתאיסטית האמריקנית בשנת 2008. מתוך ויקיפדיה
פרופ' ריצ'ארד דוקינס בכנס האגודה האתאיסטית האמריקנית בשנת 2008. מתוך ויקיפדיה

בתי ספר דתיים מוסלמיים בבריטניה ממלאים את ראשי הילדים בשטויות שלא מן העולם הזה (alien rubbish), כשהם מלמדים אותם כי הבריאתנות היא אמת, אמר ריצדארד דוקינס, המדען מאוניברסיטת אוקספורד המוכר גם כמחברם של ספרים בנושא המאבק בבריאתנות ובראשם הספר "יש אלוהים?" בראיון למוסף החינוך של הטיימס הלונדוני. זאת למרות החלטה של מחלקת החינוך הבריטית כי אין ללמד בריאתנות כאמת מדעית.
פרופ' דוקינס אמר למחלקת החינוך כי הוא מחומר הלימודים בכל בתי הספר הדתיים אך במיוחד בתי הספר המוסלמיים מדאיגים אותו, משום שבהם מלמדים שהעולם הוא בן 6,000 שנה, מציין אתר ה-BBC.

לפי הדיילי טלגרף (כמצוטט בידיעה באתר הדיילי מייל) הוא תיאר את התרשמויותיו מבתי ספר מוסלמיים שבהם ביקר בלסטר. "כל אדם שפגשתי מאמין כי אם יש אי התאמה בין הקוראן ובין המדע, הקוראן מנצח"
"זה נתעב ביותר. אלו כעת ילדים בריטיים שממלאים את ראשם בזבל זר". אמר, והסביר כי ההשפעה של בתי הספר הדתיים ממשיכה גם כאשר התלמידים מגיעים לאוניברסיטה. "לעיתים תכופות עמיתי המרצים באוניברסיטאות נתקלים בתלמידי תואר ראשון היוצאים מהכיתה כאשר הם מדברים על אבולוציה. כמעט תמיד אלו מוסלמים" אמר פרופ' דוקינס.
יו"ר קבוצה מוסלמית חילונית בבריטניה Muslims4UK אנאיאט בונגלוואלה אמר כי חשוב שקבוצות דתיות ילמדו את האבולוציה באורח הוגן. "אינני סבור שסטודנטים הלומדים היום מקבלים שירות טוב בדרך שבה נוקטים כיום מנהיגי הדת.
ואילו השייח איברהים מורגה מהמועצה המוסלמית העליונה בבריטניה אמר לבי.בי.סי כי "בתי ספר דתיים נוצרו כדי לבסס את האמונה לפיה הדת היא המורה לנו כיצד להתנהג בחיים ותורת הבריאתנות היא חלק מתוכנית הלימודים של האמונה שלנו."

http://www.youtube.com/watch?v=sH4miOx3vFE
ריצ'ארד דוקינס מסביר מהי האבולוציה באל-ג'אזירה

http://www.youtube.com/watch?v=-8b3vhTO248
ריצ'ארד דוקינס פוגש יהודי שהמיר לאיסלם

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

84 תגובות

 1. נאור פשוט הוצאת לי את המילים שבאתי לכתוב עלייך!
  רק במקום יהדות הייתי מחליף ב: טבע ועוד כמה תיקונים קטנים.

 2. נאור,
  מי דיבר על יהדות? מה הקשר? כשאני אומר שאתה עושה שימוש שגוי במילה "היגיון" אני מתכוון, בין היתר, להכנסת מין בשאינו מינו ודיבור לא לעניין – בדיוק כמו זה שהפגנת הרגע.

 3. יובל

  חוסר ההבנה המוחלט הוא שלך. אתה נמצא בחברה שאיננה מכירה כלל את היהדות. החברה בה אתה חי שולטת על מחשבותיך ונדמה כי אין לך בחירה חופשית. אני זכיתי לחיות בחברה מסורתית שאיפשרה לי להביט לכל עבר ללא שום כפייה. לא באתי לעולם עם דעות קדומות כפי שמקובל בחברה החרדית וכל שכן בחילונית. אין לי צל של ספק כי בעתיד הלא רחוק ילמדו בשעורי היסטוריה בגיחוך רב מאוד על תקופתנו בגלל אנשים כמוך שעדיין מאמינים במאה ה 21 כי העולם התפתח ללא כוונה כלל. פשוט לא ייאמן כמה האכילו אותך וכמה אתה ממשיך להאכיל אחרים. למילה הגיון יש הסבר אחד בלבד והוא שכל ישר מבלי לסטות לאחר הרגש (דעותיך הקדומות).

 4. נאור,
  העובדה היחידה שאני מוצא כאן היא חוסר ההבנה המוחלט שלך. לצערי, אתה נמצא בחברה גדולה ו"טובה" שעושה שימוש שגוי במילה "היגיון".

 5. דוקינס הוא ההוכחה הטובה ביותר כי האבולוציה איננה אלא דת. התכנון התבוני איננו מדע שניתן להפרכה. התכנון התבוני הוא עובדה. כי ההגיון לא סובל יצירת תא חי אחד ללא כוונה.

 6. מעניין שהתובנות לגבי האבולוציה הופיעו בדיוק בנקודה ההיסטורית שבה התחלנו לקחת ממנה את השליטה הבלעדית. אני לא יודע אם זה אומר משהו, כי זאת התקופה שבה הופיעו אלפי תובנות מדעיות אחרות, אבל בכל זאת.

 7. קראתי אבל אין לי אפשרות לראות את הראיון, אולי מישהו יכול להגיד לי אם פרופ' אומן מפרט בדיוק איזה מצוות צריך לשמור לשמור כדי שהציונות שלי תעבור לדור הבא? אם לא הקפדתי על כל התרי"ג הציונות לא תעבור או שזה הולך לפי אחוזים?, אם אני מקיימת נגיד 80% מהמצוות (רק את המצוות ההגיוניות והנחמדות כמו הדלקת נרות ו"לא תרצח", אבל לא את השטויות של חלב ובשר ולא להדליק אש בשבת וכו') אז הילדים שלי יהיו 80% ציונים?
  מפרופסור לכלכלה לא הייתי מצפה לחוסר אחריות כזה, בבקשה שיפרסם מיד טבלה עם הניקוד שמקבלת כל מצווה כדי שאוכל לדעת בדיוק כמה ציונות אני מעבירה וכמה דורות ייקח עד שהצאצאים שלי יאבדו את הציונות לגמרי, רחמנא ליצלן.

 8. איל:
  כל המחקרים שיש מצביעים על כך שהאבולוציה עובדת.
  בוודאי שאירועים שונים משפיעים עליה באופן ניכר.
  למשל – את היכחדות הדינוזאורים נוטים לייחס לתוצאות של נפילתו של אסטרואיד גדול על כדור הארץ.

  מוכר הסיפור על סוגי עש שהברירה הטבעית גרמה להם להשחיר כאשר מפעלי ראשית העידן התעשייתי השחירו את אזור מגוריהם.

  קצת פחות מוכרת היא ההשפעה שהייתה לנדידת היבשות על מנהגי הצלופחים.

  יש צלופחים שנודדים לצורכי רבייה בין אפריקה לאמריקה.
  למעשה, יש לנו כאן עדות "מאובנת" בהתנהגות של העובדה שאמריקה הדרומית ואפריקה היו פעם מאד קרובות זו לזו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן