סיקור מקיף

להתכרבל עם הקורא האלקטרוני

בניגוד למחשב האישי, קוראים אלקטרוניים כגון הקינדל (Kindle) של חברת אמזון וה-Sony Reader מצליחים להעניק למשתמשיהם חוויית קריאה נוחה ונעימה, המשתווה לקריאת ספרים.

קורא ספרים אלקטרוני מסוג Hanlin V3
קורא ספרים אלקטרוני מסוג Hanlin V3

תעשיית הדפוס נלחמת על חייה. רבים נוהרים אל המדיה הדיגיטלית כדי להשיג מידע, חדשות ובידור, וזונחים את הנייר מאחור. עד לפני שנים אחדות היו מוכרי הספרים פטורים במידה מסוימת מסכנת הכחדה – ספרים דיגיטליים אמנם היו קיימים, אך מעטים אוהדי הספרים אשר העדיפו לשבת מול צג מחשב ולגלול דרך קובץ PDF מאשר להתכרבל במיטה עם ספר טוב.

ואולם אף נחמה קטנה זו החלה להתפוגג כשהחלו לפרוץ ה- e-readers: קוראי ספרים אלקטרוניים, שהם מחשבים נישאים המיועדים לקריאת ספרים בלבד. בניגוד למחשב האישי, קוראים אלקטרוניים כגון הקינדל (Kindle) של חברת אמזון וה-Sony Reader מצליחים להעניק למשתמשיהם חוויית קריאה נוחה ונעימה, המשתווה לקריאת ספרים.

זאת בזכות גודלם ומשקלם, הדומים לאלה של ספרים, וגם לא מעט בזכות השימוש שהם עושים בטכנולוגיית דיו אלקטרוני (e-ink), המשחזרת את מראה אותיות הדפוס על דף נייר. הקוראים האלקטרוניים מסוגלים להחזיק מאות ספרים דיגיטליים, ומי שהתברך באמצעים הכלכליים הדרושים כדי לרכוש אחד כזה כמעט שכבר אינו צריך להיכנס לחנות ספרים אלא לשם תחושת הנוסטלגיה.

כעת, רשת חנויות הספרים בארנס ונובל משיבה מלחמה ליצרניות קוראי הספרים האלקטרוניים – במגרש שלהן. בשבועות האחרונים היא הוציאה לשוק קורא ספרים אלקטרוני בשם נוּק (nook), שרבים כבר מכריזים עליו כעל גאדג'ט חובה.

מסך הנוּק מתחלק לשניים: מסך עליון עם ממשק דיו אלקטרוני שחור-לבן, שבו יוצגו דפי הספרים הדיגיטליים, ומתחתיו מסך מגע צבעוני לצורך דפדוף בין ספרים, גלישה באינטרנט, הורדת ספרים חדשים ושאר פעולות. כמו מתחריו הנוּק יכול להתחבר לאינטרנט, וכדי לעודד אנשים להיכנס לחנויות הרשת תאפשר בארנס ונובל למשתמשים לעיין בכל ספר דיגיטלי בחינם כשהם מבקרים באחד מסניפיה. בניגוד למתחריו, הנוּק מאפשר למשתמשים "להשאיל" ספרים דיגיטליים לחברים (בשלל פורמטים).

בודקים ראשונים הביעו שביעות רצון מן הממשק והעיצוב של הנוּק ומאמינים כי הוא יהיה מתחרה רציני בשוק הקוראים האלקטרוניים. מדובר בחדשות מצוינות לאוהבי המילה הכתובה אך בחדשות קשות לאוהבי הנייר והדפוס. ושאלה מעניינת: כחברה שעיקר פרנסתה עדיין נובעת ממכירת ספרים, האם בשיווק הנוק תביא בארנס ונובל על עצמה את מפלתה?

8 תגובות

  1. כנראה שגורל ספרי הנייר נועד להגזר (תרתי משמע) לאותו גורל של תקליטי הפלסטיק וקסטות הטייפ הזכורים לטוב. לצעירים לא תהיה בעיה והעצה למבוגרים – שמרו על ספרי נייר, הם יהיו שוים הרבה עוד כמה שנים. מהפכת הפלסטיק הושלמה. הפסדנו.

  2. בנוגע לההרשים את האורחים, ההמצאה הבאה אחרי הבית החכם תהיה כנראה מערכת משולבת של קורא ספרים אלקטרוני ומציג ספרים דמוי מדף שמאפשר לך לארגן את תצוגת הספרים מהקטלוג הפרטי שלך על סמך האופי של האורחים שמגיעים.

    צעד נוסף אולי – מדף ספרים אינטראקטיבי הבוחן את תחומי העניין של המעיינת הנוכחית ועל פי בחירתה שולף ספרים נוספים מהאוסף שעשויים לעניין אותה.

  3. צריך תחליף דיגיטלי לספרי עיון, לא סיפורת.
    אנשים לא צריכים תחליף דיגיטלי לרומן. בכך לא יחסכו דבר. במקום לנסות לפתור בעיה שאינה קיימת, צריך להתמקד בספרי הלימוד היקרים והכבדים. ספריית עיון ניידת לסטודנטים זה צורך אמיתי!

    לפחות עם ספרים רגילים על הקיר אפשר להרשים את האורחים…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן