סיקור מקיף

אצבעות כף הרגל נחלשו בגלל הנעליים הקדומות

מחקר שבדק עצמות רגליים של בני אדם קדמונים קבע, כי המצאת הנעליים הקטינה את הצורך באצבעות חזקות וגמישות

עצמות כף רגל קדומה. שינוי פיסיולוגי החל לפני 26,000 שנה (צילום: אוניברסיטת וושינגטון)
עצמות כף רגל קדומה. שינוי פיסיולוגי החל לפני 26,000 שנה (צילום: אוניברסיטת וושינגטון)

נעליים בעלות סוליה נכנסו לשימוש נרחב לפני 40,000-20,000 שנה וגרמו להיחלשותן של אצבעות הרגליים של האדם. כך טוען האנתרופולוג האמריקאי אריק טרינקאוס, שחקר עשרות עצמות רגליים של בני אדם קדמונים. המצאת הנעליים בעלות הסוליות, טוען פרופ' טרינקאוס, הקטינה את הצורך באצבעות חזקות וגמישות והשפיעה של המבנה של ארבע האצבעות "הפחות חשובות"; רק הבוהן נותרה כשהיתה.

בעוד שבני אדם שחיו באקלים צפוני החלו לכסות את רגליהם כדי לחצוץ בינן לבין האדמה הקרה כבר לפני כ-500 אלף שנים, כיסוי רגליים הדומה לנעליים המודרניות היה ככל הנראה חידוש הרבה יותר מאוחר. ארכיאולוגים מתקשים למצוא עדויות לנעליים קדומות משום שחומרי גלם מצמחים ומבעלי החיים, שמהם נוצרו הנעליים הפרה-היסטוריות, הם חומרים המתכלים במהירות. "הנעליים העתיקות ביותר שנמצאו הן מלפני כ-9,000 שנה", אמר פרופ' טרינקאוס, שעובד באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס.

אולם לאחר בדיקת עצמות רגליים של בני אדם מודרניים (הומו ספיינס) ושל ניאנדרתלים מלפני 100,000 שנים ועד לפני 10,000 שנים, פרופ' טרינקאוס טוען שהצליח לקבוע באיזו תקופה נהפכה נעילת הנעליים לנורמה.

הוא גילה שארבע אצבעות הרגליים של הניאנדרתלים ושל הומו ספיאנס שחיו בתקופה הפליאוליתית התיכונה (לפני 100,000 עד 40,000 שנה) היו עבות יותר, ומכאן שגם חזקות יותר מאצבעותיהם של האנשים שחיו בתקופה הפליאוליתית העליונה (לפני 45,000 עד 18,000 שנה).

באופן ספציפי, טרינקאוס הבחין כי השינוי הפיסיולוגי הגדול ביותר התרחש לפני 26,000 שנה. "גיליתי שהעצמות של אצבעות הרגליים של אנשים מהתקופה הזאת היו הרבה פחות חזקות מהאצבעות של אבותיהם, אף על פי שעצמות הרגל שלהם נותרו גדולות וחזקות", אמר טרינקאוס. המחקר הופיע בכתב העת "Journal of Archaeological Science".

עובי האצבעות לא קשור לאקלים

חיים ללא נעליים מחייבים אצבעות חזקות יותר, הוסיף טרינקאוס, כי "כשאתה הולך יחף, אתה תופס את האדמה באצבעות שלך מתוך רפלקס טבעי". מאחר שנעליים בעלות סוליות קשות משפרות גם את האחיזה בקרקע וגם את שיווי המשקל, הוא טוען, אלה הנועלים אותן מפתחים אצבעות חלשות יותר. "בעבר טענו שאצבעות רגליים וידיים עבות קשורות לאספקת דם רבה יותר באקלים קר, אבל ההשערה הזאת לא נתמכת על ידי הממצאים".

פרסומתהופעתן של הנעליים התרחשה בתקופה שטרינקאוס מתאר כ"התפוצצות ארכיאולוגית מתועדת היטב", שבה נרשמו עוד המצאות חשובות. פול מלארס, מומחה לפרה-היסטוריה מאוניברסיטת קיימברידג', מסכים כי היו "שינויים דרמטיים" בהתפתחות האדם באותה תקופה. "מלפני 35,000 שנה ואילך רואים את האמנות הראשונה, את כלי האבן הראשונים ואת הקישוטים האישיים והתכשיטים הראשונים", אמר מלארס והוסיף כי בתקופה הזאת "יש עדויות רבות לכך שאנשים ביצעו מטלות מורכבות יותר עם עורות, עם כלי אבן מיוחדים לניקוי ועם מרצעים לניקוב. לאור כל השינויים האלה, זאת לא תהיה הפתעה לגלות שהחלו לייצר נעליים טובות יותר", אמר פרופ' מלארס.

לידיעה בבי.בי.סי
הידיעה באדיבות הארץ, חדשות וואלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן