סיקור מקיף

החללית דראגון של ספייס אקס נחתה בשלום במפרץ מקסיקו ושני האסטרונאוטים במשימת הניסוי חולצו ממנה

הנחיתה היתה חלקה וגם החילוץ, שארך כשעה ורבע עבר בהצלחה * הטיסה המסחרית הראשונה של ספייס אקס צפויה לסוף ספטמבר

חילוץ האסטרונאוט בוב בהנקן מהחללית דראגון-אנדוור, לאחר הנחיתה במפרץ מקסיקו. צילום מסך מתוך הטלוויזיה של נאס"א
חילוץ האסטרונאוט בוב בהנקן מהחללית דראגון-אנדוור, לאחר הנחיתה במפרץ מקסיקו. צילום מסך מתוך הטלוויזיה של נאס"א

עדכון 23:10 – שני האסטרונאוטים הוצאוו מהחללית דראגון אנדוור כשעה ורבע לאחר הנחיתה. זאת למרות שהם היו כבר כמעט שעה על ספינת החילוץ. זאת כדי לאפשר לצוות שעל הספינה לוודא שאין בסביבת החללית שרידים של חומרי הדלק הרעילים.
עדכון 22:16 – הקפסולה הועלתה לספינת החילוץ
העלאת קפסולת הדראגון לספינת החילוץ. 2 באוקטובר 2020, שעה 22:16. צילום מסך מהטלוויזיה של נאס"א
העלאת קפסולת הדראגון לספינת החילוץ. 2 באוקטובר 2020, שעה 22:16. צילום מסך מהטלוויזיה של נאס"א

החללית דראגון-אנדוור של ספייס אקס נוחתת לאחר משימת הניסוי המאויישת הראשונה DEMO 2, במפרץ מקסיקו לא הרחק מהחוף המערבי של פלורידה, 2 באוגוסט 2020, בשעה 21:48 שעון ישראל. צילום מסך מהטלוויזיה של נאס"א
החללית דראגון-אנדוור של ספייס אקס נוחתת לאחר משימת הניסוי המאויישת הראשונה DEMO 2, במפרץ מקסיקו לא הרחק מהחוף המערבי של פלורידה, 2 באוגוסט 2020, בשעה 21:48 שעון ישראל. צילום מסך מהטלוויזיה של נאס"א

האסטרונאוטים האמריקנים דאג הארלי ובוב בנקן נחתו היום (21:48 שעון ישראל) בשלום בחללית הדראגון-אנדוור של חברת ספייס אקס. מצנחי החללית נפתחו כאשר היא התקרבה לקרקע מעל מפרץ מקסיקו, לא הרחק מהחוף המערבי של פלורידה. כרבע שעה לפני הנחיתה נותק הקשר עם החללית לכמה דקות כאשר היא נכנסה לאטמוספירה. בעת הירידה חוו האסטרונאוטים כוח משיכה של 3.5G מזג האוויר היה מצויין והמים נראו חלקים כזכוכית.

האסטרונאוטים אמורים לצאת מהתא כאשר יעלו סיפון ספינת החילוץ גו נוויגייטור כשעה לאחר הנחיתה מהסירות המהירות שפועלות כדי לחלצם.

אופן הנחיתה מהווה בעצם חזרה לימי אפולו של שנות השישים והשבעים. לפני תקופת המעבורת טסו בקפסולות חד פעמיות שבסופה של המשימה נחתו באמצעות מצנחים בים. הרוסים תמיד המשיכו להנחית חלליות בשיטה זו, אך הם מעדיפים נחיתה ביבשה – בערבות קזחסטן.

השיגור ההיסטורי התרחש ב- 30 במאי ממרכז החלל קנדי של נאס"א בפלורידה, בסימן. אך בעוד שההשקה הייתה חוויה עקיצת ציפורניים לצפייה, הכניסה חזרה תהיה מסוכנת עוד יותר – מהווה רגע מתוח לשליטה במשימה. מייסד SpaceX, אלון מאסק, אמר כי הכניסה מחדש היא אכן "הדאגה הגדולה ביותר" שלו.

באנקן והארלי הגיעו לתחנת החלל ב- 31 במאי, לאחר שיגור מוצלח ב -30 במאי על גבי משגר פלקון 9 של חברת SpaceX ממרכז החלל קנדי של נאס"א בפלורידה במשימה המכונה דמו-2 (משימת ניסי קודמת היתה בלתי מאויישת ועברה בהצלחה). זו היתה הפעם הראשונה שחברת חלל מסחרית מטיסה בני אדם למסלול סביב כדור הארץ. לקראת הנחיתה, מייסד ספייס אקס אילון מאסק, אמר כי הכניסה בחזרה לאטמוספירת כדור הארץ היא אכן "הדאגה הגדולה שלו".

חזרתם משלימה את טיסת המבחן לחללית הצוות הראשונה בבעלות מסחרית ומופעלת במסגרת תוכנית הצוות המסחרי של נאס"א. תוכנית הצוות המסחרית עובדת עם תעשיית התעופה והחלל האמריקאית לפיתוח מערכות הסעת צוות בטוחות, אמינות וחסכוניות שתוביל אסטרונאוטים באמצעות משגרים וחלליות אמריקאיות מאדמת ארה"ב לתחנת החלל הבינלאומית ובחזרה.
מאז הוצאתן מהשירות של מעבורות החלל ב-2011 היתה ארה"ב תלויה ברוסיה ובחלליות סויוז (כמו גם במשגרים בעלי אותו שם). מחיר השיגור עלה לאורך השנים ועמד בשנים האחרונות על 30 מיליון דולר למושב.
זוהי טיסת המבחן הסופית של SpaceX והיא מספקת נתונים על ביצועי משגר פלקון 9, חלליות Crew Dragon ומערכות בקרקע, כמו גם פעולות במסלול, עגינה, נחיתת צניחה וחילוץ החללית מהים, סמוך לחופי פסקואלה פלורידה. לאחר ניתוח הנתונים תודיע נאס"א על רישוי מערכת ההטסה לחלל של SpaceX לטיסות סדירות שיובילה אסטרונאוטים לתחנת החלל וממנה. SpaceX מכינה את המשגר והוחללית הבאים למשימת השיגור הראשונה בעקבות אישור נאס"א.

במקביל חברה נוספת שקיבלה זכיון מנאס"א לשגר בני אדם היא חברת בואינג, עם זאת, היא עדיין אינה מוכנה,. החללית שלה סטארליינר שוגרה בהצלחה לניסוי לא מאוייש בדצמבר 2019, אך היא לא הצליחה להגיע לתחנת החלל ואנשי בואינג נאלצו להשאיר אותה במסלול סביב כדור הארץ ולהנחית אותה מוקדם מהמתוכנן.
הרעיון של תוכנית הצוות המסחרית נועד לפנות לנאס"א משאבים לבניית חלליות אוריון, שיטיסו בני אדם מעבר למסלול כדור הארץ, בעוד חברות פרטיות יתחזקו את הטיסות למסלול נמוך, בשלב זה לתחנת החלל הבינלאומית. בעתיד אולי גם למלונות חלל. בשלב הביניים יותר לספייס אקס להשתמש בקיבולת העודפת שלהם בשיגור אסטרונאוטים לתחנת החלל ולצרף אליהם תיירי חלל.

תגובה אחת

  1. מה זו חוויה עקיצת ציפרניים?
    …"אך בעוד שההשקה הייתה חוויה עקיצת ציפורניים לצפייה."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן