ידענים: ביולוגיה ורפואה | חיידקים | מחלות | רפואה

מאת 3 באוקטובר 2017 אין תגובות

מרפאה בבריטניה בנתה מודל חדש לבדיקות בשירות עצמי המפחית את מבוכת הנבדקים

חיידקי Neisseria gonorrhoeae האחראים למחלת הזיבה. מקור: NIAID.

חיידקי Neisseria gonorrhoeae האחראים למחלת הזיבה. מקור: NIAID.

מאת ארין ביבה, הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל ורשת אורט ישראל 14.05.2017

לא נעים להיבדק לגילוי מחלת מין מידבקת. ראשית, צריך לקבוע תור לרופא, ואז צריך לחכות שבוע לתוצאות ולהיחשף לשפע הזדמנויות להיתקלויות מביכות. הטרדות האלה הן אולי חלק מן הסיבה לכך ששיעורי ההידבקות במחלות מין מצויים בעלייה. לפיכך, מרפאה בלונדון החלה לעצב את התהליך מחדש ברוח העידן הדיגיטלי. המתקן הנגיש שהקימה, הקרוי Dean Street Express, בנוי כדי להעניק בדיקות בשירות עצמי, חף מסטיגמות שאינו דורש כמעט קשר עין מביך עם זרים. המערכת פועלת באמצעות גרסה ממוזערת של טכנולוגיית בדיקות מולקולרית.

לאחר קביעת תור באינטרנט, אדם המעוניין להיבדק מגיע למרפאה ונרשם בה באמצעות מחשב. טכנאי נותן לנבדק מבחנה המכילה את כל הספוגיות הדרושות לבדיקות שנבחרו מתוך התפריט (הכולל את כל המחלות הנפוצות, כגון עגבתזיבה וכלמידיה). לאחר מכן, הנבדק נכנס לחדר פרטי שבו הוא צופה בסרטון המדגים כיצד לספק את הדגימות. התוצאות נשלחות בהודעת טקסט לטלפון הנייד בתוך שש שעות לכל היותר.

את הטכנולוגיה המאפשרת כל זאת פיתחה Cepheid, חברה אמריקנית לאבחון רפואי שההתקן הנייד שלה לבדיקת שחפת יצא לשוק ב-2011 וזכה לפופולריות אדירה מפני שהוא מאפשר קבלת תוצאות בתוך 15 דקות מרגע נטילת הדוגמה. כמו בבדיקות מעבדה, גם השיטה של Cepheid מתבססת על סמנים גנטיים כדי לאתר את המחלה. אבל התהליך כולו מתבצע במכשיר קטן דיו לנשיאה. בתוך חמש שנים מכרה החברה כ-12,000 מערכות בדיקה, בחלקן למדינות שלא היה בהם אבחון מולקולרי קודם לכן. מאז פיתחו גם חברות אחרות, כמו הופמן-לה רוש ואבוט, מערכות דומות משלהן.

המתקן בלונדון זכה לפופולריות רבה כל כך עד שמייסדי החברה שילבו בו גם מתקן לבדיקות HIV ופתחו מרפאה דומה נוספת. עוד חמש מרפאות מתוכננות בלונדון, ו-Cepheid הודיעה על אספקת מרפאות דומות לברצלונה, לפאריס, לבריסביין שבאוסטרליה ולסן פרנסיסיקו ועוד אחת שתיחנך בפלורידה. "כולם רואים את הפוטנציאל לקצר את זמן ההמתנה לתוצאות, להתחיל בטיפול בנדבקים הרבה יותר מהר, להפחית את שיעורי ההדבקה, להפחית חרדה ולספק חוויה כוללת טובה יותר," אומר דייב פרסינג, המנהל הרפואי של מחלקת הבדיקות בחברה. "איש אינו רוצה להיות מופתע 11 ימים לאחר הבדיקה, ולגלות שהתוצאות לכלמידיה או לזיבה חיוביות. זה פשוט בלתי מתקבל על הדעת."

הוספת תגובה

  • (will not be published)