סיקור מקיף

האם פלומת המים והקרח שנפלטת מאנסלדוס תזיק לקאסיני?

ב-12 במארס 2008 תעבור קאסיני רק 100 קילומטרים מעל פני השטח של אנסלדוס

לאנסלדוס יש סוד ניתן לציון, והמדענים מבקשים לדעת עליו יותר. משהו שומר על הירח הזה חם, ויוצר פלומה גדולה של מים וקרח המתנדפת אל מערכת שבתאי ואפילו תורמת חומר לטבעות. נאס"א מבקשת לשגר את קאסיני לתצפית נוספת אליו ב-2008 ואולם מהנדסים אחדים מודאגים מכך שהחלקיקים הקטנים הללו עלולים לגרום נזק לחללית כאשר תחלוף ישירות בתוכם.

ב-12 במארס 2008 מתוכננת קאסיני לחלוף רק 100 קילומטרים מעל פני השטח של אנסלדוס – הזדמנות מדעית אדירה. החללית תיתן למדענים מראה חסר תקדים על רצועות הנמר – סדקים המקיפים את הקוטב הדרומי של אנסלדוס, ואודות הסדקים דמויי כוכב הים הנובעים על קרקע הירח. אלו יכולות להיות התצפיות שהם זקוקים להם כדי לפתור סופית את המסתורין – מהיכן מגיע הקרח באמת.

ואולם כאשר קאסיני תחלוף כה קרוב לגוף השמימי הזה היא עומדת לטוס בדיוק דרך הפלומה. כמה מדענים חוששים כי גרעיני הקרח שנוסעים בתוך הסילון הזה יפגעו בחללית ויגרמו נזק למכשירים הרגישים.

ד"ר לארי אסופסיטו, אחד החוקרים המבקשים להבין את מקור המים הציג חלק ממחקרו בקונגרס האירופי למדעים פלנטריים שהתקיים בפוטסדם ב-23 באוגוסט. "הפלומות התגלתה רק לפני שנתיים ואנחנו רק מתחילים להבין את המנגנונים הגורמים להם. גרעין של קרח או אבק, בקוטר של פחות מ-2 מילימטרים עלול לגרום לנזקים משמעותיים לחללית אם הם יפגעו באיזור רגיש. השתמשנו בנתוני מכשיר ה- UVIS במהלך הטיסה הקודמת ליד אנסלדוס ב-2005, כדי לנסות להבין את הצורה והצפיפות של הפלומות ואת התהליך שגורם להם להיווצר.

גודל החלקיקים הוא המפתח. באמצעות ספקטרוגרף ההדמיה באולטרה סגול של קאסיני הצליחו המדענים לחשב את כמות אדי המים בפלומות. הם הצליחו לבצע סימולציה של מהירות וצפיפות החלקיקים הנפלטים בפלומות. הדבר הוביל לחישוב גודלם הממוצע של החלקיקים בחלק הצפוף ביותר של הפלומה בו תחלוף החללית קאסיני במהלך המעבר ליד אנסלדוס.

בעוד הגודל הממוצע של גרעיני הפלומה הוא אלפית מזה שמסוגל לגרום לנזק מודאג אספוסיטו מחלקיקים גדולים שיעופו במקרה של התפרצות בלחץ גבוה. עד כה הוא לא מצא התפרצות כזו. נכון לעכשיו הוא מעריך כי הסיכויים לפגיעה בקאסיני הם 1 ל-500 ואולם לדבריו יש צורך במדידות טובות יותר כדי להביא את חישוב הסיכונים לדיוק רב יותר.

לידיעה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. לנועם:

  במידה וזה חשוב , לפעמים רצוי להמתין עד שישובו , ואז יהיו לך תשובות על הרבה יותר שאלות .

 2. זה אכן לא צ'ט אבל אם מישהו חושב שהוא יהיה עורך על של האתר וידרוש כל יום כתבה אחרת לםפי הנושאים המעניינים אותו, כשהמשאבים שלי מוגבלים, ובאופן אגרסיבי, כולל שאלות שברור שאין מקומם באתר זה אלא באתר תשובות לשאלות לילדים בכיתה א' "איך חללית תגיע למאדים" כשחלליות כאלה טסות 40 שנה ומגיעות למאדים, או "מה ינשמו האסטרונאוטים בתחנת החלל חצי שנה", כשכבר היו 15 צוותים ששהו חצי שנה בתחנה ולא נחנקו ועוד רבים קודם במיר. יש גבול. אני צריך לכתוב כתבות מעניינות לעוד אלפי גולשים ולא רק לגולש אחד שיש לו דרישות.
  אני לא חושש מעין הרע, זה פתגם שמעשיר את השפה, גם ללא המשמעות המטאפיסית של המילה.

 3. זה לא צאט, על טיסה מספר 16 אתה לא רשום(אתה בינכה בריחוף)
  ועל אבי בליזובסקי אני מתפלא ומתפלא מאוד (ממתי הוא חושש מעין הרע:)

 4. שאלה לאבי בילובסקי מתי ימריא הצוות מספר 16 לתחנת החלל

  כמה פעמים ביקשתי לא לכתוב תגובות במקומות לא רלוונטיים ולא להפנות את כל השאלות אלי, כשאתה מסרב לכתוב את שמי נכון בפעם האלף (כאלף מתוך כ-4,000 התגובות הן שלך). יש בלי עין הרע אלפי קוראים. אם מישהו ירצה, שיענה לך אבל במקום הנכון. אבי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן