סיקור מקיף

בפרק הרביעי של קוסמוס, עוקץ טייסון את הבריאתנים במחוגה

בפרק ששודר ביום ראשון שעבר בארה"ב וישודר היום בישראל, מתאר ניל דה-גראס כיצד היה נראה היקום אם הוא היה בן 6,000 שנה באמצעות המחשה של המרחק בינינו לבין ערפילית הסרטן

הקטע בעיגול מתאר את החלק של היקום שהיינו אמורים לראות אם הוא היה רק בן 6,500 שנה - המרחק בין מערכת השמש לערפילית הסרטן. צילום מסך מהסדרה קוסמוס, של רשת פוקס ונשיונל גיאוגרפיק
הקטע בעיגול מתאר את החלק של היקום שהיינו אמורים לראות אם הוא היה רק בן 6,500 שנה – המרחק בין מערכת השמש לערפילית הסרטן. צילום מסך מהסדרה קוסמוס, של רשת פוקס ונשיונל גיאוגרפיק

כותבי הסדרה קוסמוס, ובראשן סת' מקפרלן, המפיק ואן דרויאן, אלמנתו של קארל סייגן המנוח, ממשיכים לעקוץ את השמרנים האמריקנים במגרש הביתי שלהם.
.
כפי שדיווחנו לכם בשבועות האחרונים מאז עלייתה לאוויר של הסדרה קוסמוס, מהדורת 2014, הבריאתנים החלו לדרוש זמן אוויר שווה בתוך פרקי הסדרה כדי לדון באמונותיהם אודות מקור היקום. ואולם טייסון ומפיק הסדרה סת' מקפרלן (איש משפחה) הבהירו כי לא יתקיים כל דיון משום שאין ויכוח במדע. "אינך מדבר על כדור הארץ העגול עם נאס"א ואז מציע לתת זמן שווה לאנשים הטוענים שכדור הארץ שטוח" אמר טייסן. מקפלרן אמר כי הוא מקווה שהסדרה תביס את מה שהוא מכנה 'מדע זבל' הנכנס לויכוח הפוליטי.
בפרק ששודר בארה"ב ביום ראשון שעבר וישודר בארץ מחר, מצביע טייסון על עפילית הסרטן, הנמצאת במרחק 6,500 שנות אור מכדור הארת והוכיח כי היקום שלנו עתיק בהרבה מאשר כמה אלפי שנים.

"אם היקום היה רק בן 6,500 שנה, כיצד היינו יכולים לראות אור מכל עצם המרוחק מערפילית הסרטן"? שאל טייסון במהלך הפרק. "לא יכונלו לראות, פשוט לא היה מספיק זמן לאור להגיע לכדור הארץ מכל מקום המרוחק למעלה מ-6,500 שנות אור בכל כיוון. זה בקושי מספיק זמן עבור האור לנוע בחלק קטן מגלקסיית שביל החלב."

"משמעות הדבר היא כי להאמין שהיקום צעיר ורק בן 6-7 אלפי שנה, הוא להתעלם מהאור המגיע ממרבית הגלקסיה." טייסון כבר תקף את תפיסת כדור הארץ הצעיר בפרק הראשון כשהראה כלי חינוכי יפה המסביר כי אילו היו דוחסים את 13.8 מיליארד שנות היקום לשנה אחת, המפץ הגדול היה מרתחש ב-1 ביינאר וההווה היה בחצות של ה-31 בדצמבר, וכל ההסטוריה האנושית, מאנשי המערכות ועד לפירמידות היתה תופסת את 14 השניות האחרונות של שנה זו, דבר שחובבי הסדרה מגדירים כמדהים (אם כי הוא כבר הופיע בסדרה המקורית של קארל סייגן).

הפרק כולו, אגב עוסק באור ומסביר את הגילויים של ויליאם הרשל, פרדיי, איינשטיין ואחרים, עורך מסע לאופק האירועים של חור שחור וליקום המוקדם.

עוד בנושא באתר הידען:

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

  1. "הטיפשות של המדע יוצאת בהנחה שהכל קרה מעצמו ללא התערבות יד מכוונת"

    לא זו לא טיפשות של המדע, הטיפשות האמיתית היא להניח שאם אין לך הסבר לתופעת טבע מסויימת אז באופן אוטומטי ההסבר לכך הוא התערבות של ישות תבונית.

    כשלא מבינים תופעה מסויימת יש לחקור אותה ולגלות את הסיבות האמיתיות שגורמות לה, לא להמציא סיפורים מטופשים ולומר שזה ההסבר האמיתי.

  2. טייסון עוקץ את עצמו, הטיפשות של המדע יוצאת בהנחה שהכל קרה מעצמו ללא התערבות יד מכוונת הבעיה עם הנחה זו שהתרחבות היקום אמורה להאט עם הזמן אך בפועל קורה ההיפך התרחבות היקום דווקא מאיצה.

סגור לתגובות.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן