קרינת הרקע הקוסמית חזקה פי 6 מהצפוי

כנס האסטרונומיה בלונג ביץ' ממשיך להניב ידיעות מעניינות והפעם על קרינת רקע קוסמית שניה, בתחום הרדיו, המפריעה 'לצפות' בכוכבים הראשונים

המכשיר ARCADE המותקן על גבי בלון, גילה את הקרינה הקוסמית הסטאטית  (גלים לבנים למעלה) בטיסה ביולי 2006. הרעש חזק פי 6 מאשר הצפוי. לאסטרונומים אין מושג למה. צילום: נאס''א
המכשיר ARCADE המותקן על גבי בלון, גילה את הקרינה הקוסמית הסטאטית (גלים לבנים למעלה) בטיסה ביולי 2006. הרעש חזק פי 6 מאשר הצפוי. לאסטרונומים אין מושג למה. צילום: נאס''א

קולות חזקים מפחידים אותנו. אך תארו לעצמכם מופתעים בידי קול חזק פי 6 מאשר ציפיתם לו? מכשיר המכונה ARACADE (Absolute Radiometer for Cosmology, Astrophysics, and Diffuse Emission) המותקן על גבי בלון שימש לחיפוש אחר אותות החום של הכוכבים הראשונים שנוצרו לאחר המפץ הגדול. במקום זאת היא מצאה גלי רדיו סטטיים הממלאים את השמים.

ביולי 2006 שוגר הבלון ממתקן הבלונים המדעיים בפלשתיין, טקסס, והועלה לגובה 36 אלף מטרים, מקום שבו האטמוספירה מתדלדלת לקראת הפיכתה לואקום של החלל. משימתה ארכה ארבע שעות.

הצוות, בראשו עמד אלן קוגוט ממרכז טיסות החלל גודארד אמר כי המכשיר גילה את רעש הרדיו כמעט מיד. "כיילנו את המכשיר, וראינו נקודה גדולה על הגרף. אמרתי לחברי 'מה לזה לעזזל – הדבר לא היה צריך להיות כאן'. בילינו את השנה שלאחר מכן בנסיון להזיז את הנקודה, אך היא לא זזה."

ניתוחים מפורטים הוציאו מכלל חשבון כי מקורה של הקרינה מהכוכבים הראשונים, מטעות משתמש או מפליטה מגלקסיה שלא זוהתה, והמדענים בטוחים שאין עוד מקורות רדיו שניתן לחשוב עליהם. "מקורות הרדיו די מוכרים והם אפילו לא מתקרבים לגרום לקרינת הרקע שהתגלתה" אמר קוגוט. "מקורות חדשים, חוורים מכדי להתגלות ישירות צריכים להיות עצומים במספרם על כל שאר הגופים בשמים".

דייל פיקסן מאוניברסיטת מרילנד בקולג' פארק, הוסיף כי כדי לקבל את האותות שהם קלטו, צריכות גלקסיות הרדיו "להיות דחוסות ביקום כמו סרדינים". אמר והוסיף: "לא היה נשאר מקום בין גלקסיה אחרת למשניה".

האותות שנחשבו כמגיעים מהכוכבים הראשוניים מסתרים מאחורי קרינת הרקע בתחום הרדיו שהתגלתה. רעשים אלה מפריעים לאתר את הכוכבים הראשונים, שנוצרו לפני כ-13 מיליארד שנה – ממש זמן לא רב במונחים קוסמיים לאחר המפץ הגדול ואולם הרעשים הסטטיים הללו יכולים לספק רמזים חשובים להתפתחות הגלקסיות כאשר היקום היה בן פחות ממחצית מגילו הנוכחי. פיענוח מקורו של הראש עשוי לספק תובנה חדשה אודות התפתחותם של מקורות רדיו ביקום המוקדם.

"אלו הדברים שהופכים את המדע למרגש" אמר מייקל זייפרט, חבר הצוות במעבדה להנע סילוני של נאס"א בקליפורניה. "אתה עולה על מסלול למדידת משהו אחר – במקרה זה החום של הכוכבים הראשונים- אך מגיע למשהו שונה לגמרי, משהו בלתי מוספר.

ARCADE מקורר ל-2.7 מעלות קלווין באמצעת למעלה מ-2,000 ליטרים של הליום נוזלי. כל אחד משבעת המכשירים שעל ARCAD צופים בשמים או מכיילים מטרות לסירוגין. בפרויקט השתתפו גם תלמידי בתי ספר. ARCADE הוא המכשיר הראשון שמדד את השמים בתחום הרדיו בדיוק רב כדי לגלות את האותות המסתוריים.

זוהי אותה טמפרטורה שבה נקלטת קרינת הרקע הקוסמית. קרינה זו, המהווה את שרידי הקרינה מהמפץ הגדול התגלתה כרעש רקא ברדיו ב-1965. "אם ARCADE מכוילת לאותה טמפרטורה של קרינת הרקע במיקרוגל, אזי החום של המכשיר לא יכול לזהם את האות הקוסמית" מסביר קוגוט.

"איננו יודעים מהו האות שהתגלה" אמר זייפרט. "אנו מסתמכים על עמיתנו כדי לחקור את הנתונים ולפתח תיאוריות." הוסיף.

לידיעה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן