סיקור מקיף

עמותת לנשום, הכריזה על פרויקט ארצי לאבחון מוקדם ל – COPD ללא תשלום

במסגרת הפרויקט יוקמו עמדות לבדיקת תפקודי ריאות ללא תשלום בכל רחבי הארץ בחסות האיגוד הישראלי לרפואת ריאות,במהלך שנת 2009.* הפרויקט באדיבות חברת גלקסו סמית קליין תחת הכותרת "ישראל שואפת לנשום"

יעל דיין, הלוקה במחלת ה-COPD עקב עישון חונכת את פרויקט גילוי המחלה יחד עם נציגת העמותה, דנה פולק
יעל דיין, הלוקה במחלת ה-COPD עקב עישון חונכת את פרויקט גילוי המחלה יחד עם נציגת העמותה, דנה פולק

תחת הכותרת "ישראל שואפת לנשום", הכריזה ביום שני 30.3.2009 עמותת לנשום, על פרויקט חברתי ארצי לאבחון מוקדם של מחלת ה – COPD, מחלת ריאות חסימתית כרונית, שיערך באדיבות חברת התרופות גלקסו סמית קליין (GSK) ישראל.

לרגל ההכרזה על הפרויקט הקימה עמותת לנשום את דוכן הבדיקה הראשון של הפרויקט, ברחוב אלנבי פינת נחלת בנימין בתל אביב והשיקה אותו בגזירת סרט חגיגית בהשתתפות יעל דיין חברת מועצת העיר תל אביב – יפו שהצטרפה לפעילות התנדבותית בוועד העמותה. דיין סיפרה כי היא מתמודדת עם מחלת ריאות בעצמה ועל כן הסכימה להירתם לפעילות ציבורית בעמותה והדגישה כי: "עישנתי ועישנתי שנים ואני משלמת היום את המחיר. ברגע מסוים הפסקתי לעשן והיום אני יודעת מה גודלו של הנזק ומבקשת מהציבור להיות מודעים כי יש לנו שתי ריאות שצריכות להיות בריאות, על כן בואו ביחד נשמור על הריאות של כולנו. אנחנו פותחים היום את הפרויקט והקמפיין של עמותת לנשום במטרה לקרוא לציבור להיבדק ללא תשלום על מנת שיהיה לנו תמרור אזהרה".

איילת השחר – וולף מנכ"ל עמותת לנשום, ציינה בהשקת הפרויקט הארצי כי: "יזמנו את הפרויקט במטרה להגביר את המודעות למחלה ולערוך לציבור המעוניינים בדיקת תפקודי ריאות ללא תשלום. חשוב לדעת כי בישראל מתים מדי שנה אלפי חולי COPD ולמרבה הצער מרביתם לא מאובחנים ואינם מודעים כלל למחלתם. קיימת חשיבות עצומה לגילוי מוקדם של COPD על מנת למנוע התדרדרות המחלה באופן בלתי הפיך. יתרה מכך, הגילוי המוקדם וההתערבות הרפואית תורמת לשיפור איכות חיי החולה ומאריכה את תוחלת החיים".

בהמשך הפרויקט השנתי יוקמו דוכני הסברה ועמדות בדיקה ללא תשלום גם ביתר הערים בארץ ובניהן שדרות, באר שבע, אשדוד, ראשון לציון, רמלה, ירושלים, נצרת, אום אל פחם, עפולה, חיפה וקריית שמונה.

בטקס ההכרזה על הפרויקט והשקת דוכן הבדיקה הראשון, השתתף הרכב הג'ז של בית הספר תלמה ילין הכולל את מיכה גלעד ורום שני תלמידי כתה י"א. הפרויקט השנתי יתקיים באדיבות חברת התרופות גלקסו סמית קליין, (GSK) יצרנית הטיפול סרטייד, המאושר לשימוש בישראל בקרב חולי COPD ואסתמה. לצפייה בקטע וידאו מטקס ההכרזה לחצו כאן והמתינו לעליית הסרטון.

על מחלת ה–COPD

מחלת ה – COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease), הינה מחלת ריאות חסימתית כרונית הגורמת לכ- 3 מיליון מקרי מוות ברחבי העולם בכל שנה ונמצאת בקו עליה מתמדת. על פי נתוני הערכה כלל עולמיים עד שנת 2020, COPD תהיה גורם המוות השלישי במעלה ובין המחלות המובילות בעולם. COPD מוגדרת כמחלה רב מערכתית אשר פוגעת בתפקודי הריאות כאשר לצד קשיי הנשימה, מופיעים תסמינים נוספים כגון שיעול חזק עם כיח, תשישות מוגברת, קוצר נשימה בעיקר עם מאמץ, צפצופים (קול שריקה או חרחור בזמן נשימה), לחץ בחזה ועוד. הסיבה העיקרית להתפתחות מחלת ה COPD היא עישון בהווה או בעבר. בישראל מתים מדי שנה כ – 3,000 חולי COPD. על פי נתוני מחקר מדגמי שנערך לאחרונה על ידי ד"ר דויד סתיו מהמרכז הרפואי אסף הרופא וד"ר מאיר רז ממכבי שירותי בריאות, נמצא כי בקרב אחד מתוך חמישה מעשנים מעל גיל 45, מתפתחת מחלת COPD, מעבר לכך, נמצא במחקר כי כ- 80% מחולי הCOPD – לא מאובחנים ואינם מודעים כלל למחלתם. מידע נוסף על המחלה ניתן למצוא באתר האינטרנט של עמותת לנשום.

מחקר מקיף
ובתוך כך נודע כי מחקר מקיף וארוך טווח, שנערך לאחרונה ב – 42 מדינות ברחבי העולם, קבע לראשונה כי טיפול תרופתי בקרב חולי COPD, מאט באופן משמעותי את התקדמות המחלה ומציג מגמה בהפחתת של התמותה מ – COPD. זהו המחקר הראשון שהוכיח כי קיימת השפעה חיובית של טיפול תרופתי כלשהו על התקדמות מחלת ה- COPD שעד כה לא נמצאה תרופה אשר יכולה להאט את הידרדרות תפקודי הריאה. מדובר בתרופה הנקראת סרטייד, המאושרת לשימוש בישראל בקרב חולי  COPD ואסתמה.

המחקר כלל כ – 6,000 חולים הסובלים ממחלת ריאות חסימתית כרונית. קבוצת החולים אשר טופלה בסרטייד הציגה האטה בקצב הירידה בתפקוד הריאתי והאטה בהתדרדרות מחלת ה – COPD באופן משמעותי לעומת קבוצת הביקורת. זהו כאמור, המחקר הראשון מסוגו אשר הציג השפעה משמעותית של טיפול תרופתי על הירידה בתפקוד הריאתי ועל התדרדרות מחלה ריאתית הגורמת ללמעלה מ – 3 מיליון מקרי מוות ברחבי העולם בכל שנה. במהלך המחקר נבדקו החולים בכל 24 שבועות במשך שלוש שנות מעקב. נבדקה ההשפעה של טיפול תרופתי בסרטייד ומרכיביו על הפחתת התמותה מהמחלה, בחולי COPD בינוניים וקשים. בנוסף למגמת הפחתת התמותה, הציג המחקר ירידה משמעותית במספר ההחמרות, התקפים אשר דורשים טיפול בסטרואידים אוראליים או אנטיביוטיקה ושיפור משמעותי באיכות החיים של החולים. התוצאות החשובות של המחקר הראו שהטיפול בסרטייד מפחית ביותר מ 50% את הירידה בתפקוד הריאתי הנגרמת ממחלת ה – COPD כלומר, מציג האטה משמעותית בהתדרדרות המחלה.

החולים אשר נטלו סרטייד הציגו הפחתה בירידה בתפקוד הריאתי בהשוואה לקבוצת הביקורת. תוצאות המחקר אשר מהווה אבן דרך בטיפול התרופתי במחלת ה – COPD בכל רחבי העולם, פורסמו בגיליון של כתב העת המדעי האמריקאי למחלות דרכי הנשימה (American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine). התרופה הנקראת סרטייד, משווקת בישראל על ידי חברת גלקסו סמית קליין (GSK) ומאושרת לשימוש על ידי משרד הבריאות. התרופה נכללת בסל הבריאות לטיפול בחולי COPDואסתמה ומוצעת בכל קופות החולים במחירים הנעים בין 32 ל – 69 שקלים, בהתאם למינונים השונים. לתרופה פעולה כפולה, הרחבת סינפונות וטיפול בתסמיני הדלקת של המחלה. סרטייד מאפשרת לחולים שיפור משמעותי באיכות החיים, הפחתת החמרות ואשפוזים ומעתה בעקבות המחקר מסתבר כי היא גם תורמת להאטת התדרדרות המחלה.

הודעה לעיתונות שנמסרה ע"י יועצת התקשורת של חברת גלקסו סמית קליין

5 תגובות

 1. כתוב בכותרת על עזרה באבחנת המחלה [לי יש קשיים רציניים בנשימה] כיצד אפשר להעזר באיבחון c o p d vhfi היכן מתקימים תרגולי נשימה עם מי אפשר להתיעץ באתר של העמותה תודה

 2. סה"כ לטובתינו.

  נכון החברה שלנו מוחזקת על ידי כסף וקטפיטליזם יש לו את החסרונות שלו שבאים הן מהמערכת והן מהטבע האנושי.

  אבל מה יקרה אם נחסום את כל חברות התרופות? אנשים יחלו וימותו …
  ככה שכדאי בינתיים להשתמש במערכת (המעפנה) הזאת לחברה ולשפר אותה עד שהיא תהייה טובה יותר (או למצוא משהו אחר טוב יותר רק בבקשה בלי לנינים)

 3. ערן,
  מה שאמרת נכון. אבל כמה שעובדה זו קרה וקפיטליסטית למראה – היית מעדיף שחברות התרופות לא ישיקיעו באבחון מוקדם?

  לשם שינוי המדיניות של חברת התרופות (מתוך אינטרסט של רווח בעיקרו) פועלת לטובתנו. ברור שהם ינסה לאחר מכן לסחוט מאיתנו כמה שיותר כסף עבור התרופות. אבל אתה חושב שאלפי ומליוני אלו שניצלים ממחלות שונות ע"י אבחון מוקדם היו מוותרים על זה?

 4. השיווק המתוחכם של חברת התרופות- קודם יוצרים מודעות למחלה ואז נוצר שוק לתרופות. דומה למה שראינו בזמנו עם התרופות לסרטן צוואר הרחם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן