סיקור מקיף

שיתוף פעולה בין נאס"א לסוכנות החלל הישראלית

 ידיעה שבה פורסמה לראשונה באופן רשמי פעילותו הצפויה (אז) של אילן רמון במעבורת החלל קולומביה

 28.12.2001
 
מאת: מתוך אתר משרד המדע 
  
ההסכם בין סוכנות החלל הישראלית סל"ה וזאת של ארה"ב – NASA נחתם באוקטובר 1996 וכולל שיתוף פעולה בהיבטים שונים של חקר החלל. אחד מהפרוייקטים הוא המוקד הישראלי של מאגר מידע לתצפיות מהחלל על כדור הארץ EOSDIS ופרוייקט אחר הוא האסטרונאוט הישראלי וניסוי MEIDEX אשר ישוגר באחת מטיסות המעבורת העתידיות.

מוקד המידע EOSDISהמרכז האזורי לתצפיות על כדור הארץ של NASA – EOSDIS הוא פרוייקט משותף לסל"ה , מחב"א ( מרכז החישובים הבין-אוניברסיטאי ) ו-NASA ומטרתו ליצור ולתחזק מאגר מידע על תצפיות על כדור הארץ ולהעמידו, באמצעות האינטרנט, לרשות חוקרים והציבור הרחב בארץ ובעולם.

פרויקט האסטרונאוט הישראליב- 11 דצמבר 1995, נשיא ארה"ב ביל קלינטון וראש ממשלת ישראל דאז שמעון פרס הודיעו על הסכם לשיתוף פעולה בניסויים מבוססי חלל בשימוש בר-קיימא במים ובאיכות הסביבה וכי כחלק ממאמץ זה, ארה"ב תאמן אסטרונאוטים ישראלים להשתתפות בתכניות אלה.

Mediterranean Israeli Dust Experiment ) MEIDEX)
במסגרת ההסכם לשיתוף פעולה בין סוכנות החלל הישראלית (סל"ה) לסוכנות החלל האמריקנית (נאס"א), סוכם על ניסוי מדעי בחלל – "מיידקס" – MEIDEX – (MEDITERRANEAN EXPERIMENT ISRAEL DUST) אשר יבוצע ע"י אסטרונאוט ישראלי ממעברות חלל אמריקנית.
הניסוי שנבחר נועד לסייע בחקר שינוי האקלים העולמי (GLOBAL CHANGE), נושא הנמצא בחזית המחקר האטמוספרי בעולם. הניסוי שתוכנן ע"י צוות חוקרים מהחוג לגיאופיסיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת תל אביב, מתוכנן להתבצע בשנת 2002 ממעבורת החלל "קולומביה" בטיסה מספר 107 – STS ויארך 16 יום.
בזמן הניסוי תקיף המעבורת את כדור הארץ בגובה של 278 ק"מ בכל שעה וחצי, ותעבור מעל הים התיכון בין 2 ל – 3 פעמים ביממה בשעות האור.

כדי להפעיל את הניסוי בחלל נבחר טייס חיל האויר, אל"מ אילן רמון, לאסטרונאוט הישראלי הראשון. האסטרונאוט הישראלי יבצע בעת המעבר בחלל מעל אזורינו תצלומים במספר אורכי גל שונים של אירוסולים (חלקיקים זעירים המרחפים באטמוספירה, ובדרך כלל מגיעים מהמדבריות ;מעין סופות אבק), במצלמה מיוחדת שהותאמה על ידי צוות החוקרים הישראלי. האירוסולים מגיעים בעיקר ממדבר סהרה לאיזור הים התיכון ולאוקינוס האטלנטי, ומשפיעים בצורה ניכרת על התחממות כדור הארץ. זו הסיבה שנאס"א משקיעה מאמצים רבים למדידתם באמצעות לוויניה.
במסגרת הניסוי הישראלי יתבצע גם איסוף דגימות של האירוסולים מתוך העננים המצולמים, באמצעות מטוס ישראלי. הניסוי יאפשר כיול המדידות של נאס"א ויתרום לשיפור המודלים של מעבר קרינת השמש באטמוספירה ולחיזוי שינוי האקלים בעולם. בנוסף לכך, בשעות החשיכה יעקוב האסטרונאוט הישראלי בחלל אחר תופעה חדשה באטמטספירה העליונה, שהתגלתה לאחרונה בעת סופות ברקים, והנקראת ע"י המדענים "שדונים"  (SPRITES).

בטיסת המעבורת יתבצע גם ניסוי שישלב תלמידים של חטיבת הביניים ממספר בתי ספר מישראל. כוונת הניסוי היא להוכיח שתופעות פיסיקליות המוכרות לנו על פני כדור הארץ, כמו גידול גבישים בכיוון מסויים, מתנהגות אחרת בתנאי חוסר משקל, תנאים הנוצרים במעבורת החלל.  בזמן ביצוע הניסוי תקוים פעילות הסברתית רחבה בקרב הנוער והציבור הרחב במטרה להציג את הפעילות המדעית הנעשית בתחום החלל בישראל ובעולם.
 
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן