סיקור מקיף

הסטארט-אפ הביו-רפואי הישראלי CLT והמרכז הרפואי ההולנדי Erasmus MC יפתחו במשותף פתרון לפרפור פרוזדורי הלב

המערכת החדשה מבוססת על גילוייהם פורצי הדרך של פרופ' אלי אובסישר, קרדיולוג וחוקר מאוני' בן גוריון וד”ר איליה פליידרויש, מדען בתחום חקר המוח מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

ד''ר דן גלוון, ממייסדי CLT ודירקטור בחברה החדשה בהולנד
ד''ר דן גלוון, ממייסדי CLT ודירקטור בחברה החדשה בהולנד

חברת הסטארט-אפ הביו-רפואית Closed Loop Therapies) CLT), הודיעה על הקמת מיזם משותף של החברה הישראלית עם בית החולים Erasmus MC הממוקם ברוטרדם הולנד – אחד המרכזים הרפואיים המובילים באירופה. מטרת החברה החדשה – CLT BV – שהוקמה ברוטרדם, היא פיתוח ומסחור של טיפול חדשני אוטומטי לפרפור פרוזדורי הלב. הטיפול ייעשה באמצעות מכשיר דמוי קוצב לב, אשר יושתל בחולים ויזהה אוטומטית ובזמן אמת את הפרפור בלב ויזרים מיידית ללב תרופה חדשנית העוצרת את הפרפור. היקף השוק העולמי בו פועלת החברה מוערך כיום בכ- 3-4 מיליארד דולר בשנה.

המערכת החדשה מבוססת על גילוייהם פורצי הדרך של פרופ' אלי אובסישר, קרדיולוג וחוקר בעל שם מאוני' בן גוריון וד”ר איליה פליידרויש, מדען בתחום חקר המוח מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

תופעת פרפור הפרוזדורים (Atrial fibrillation AF), בה שרירי הפרוזדורים מפרפרים במקום להתכווץ באופן תקין, היא הפרעת הקצב הנפוצה ביותר של הלב. תופעה זו מגדילה משמעותית את הסיכון ללקות בשבץ מוחי, פוגעת באיכות חיי החולים וכן כרוכה בהוצאות משמעותיות למערכת הבריאות. הטיפול הנוכחי במחלה הינו באמצעות תרופות המאטות את קצב הלב, או מדכאות חלקית את הפרעת הקצב. במצבים מתקדמים משתמשים גם בטיפול במכות חשמל למטרת 'היפוך' הקצב והסדרתו, או לחילופין, בהתערבות פולשנית, או כירורגית להריסת מקורות ההפרעה ברקמת הלב. במרבית המקרים יעילותם של הטיפולים הנ”ל מוגבלת.

לדברי דר' דן גלוון, אחד ממייסדי CLT ודירקטור בחברה החדשה בהולנד, הבחירה ב-MC Erasmus כשותף עסקי ומקצועי תספק למיזם את המומחיות, המשאבים והמימון הנחוצים לקידום הפיתוח. “זהו שיתוף הפעולה הראשון מסוגו בין סטארט-אפ ישראלי ומרכז רפואי הולנדי בעל שם עולמי. הצעד החלוצי שלנו פותח הזדמנות ומסלול חדש בפני חברות ישראליות נוספות הנמצאות בשלבים ראשוניים של פרויקטים רפואיים/טכנולוגיים, שבעקבות מורכבותם מתקשים להשיג את התקציבים או התשתיות הנחוצים לפיתוחם הראשוני בישראל. המסלול החדש שיצרה CLT מאפשר לחברות שכאלה לקבל תמיכה מדעית ופיננסית חלופית”.

בראש CLT BV עומד דר' איוו טימרמנס, שמאחוריו שנות נסיון רבות בתפקידי ניהול בתעשיית התרופות באירופה, לרבות ב-Glaxo-Wellcome, BASF Pharma ו- Phico Therapeutics.

הקשר של CLT עם המרכז ברוטרדם החל כשיתוף פעולה מדעי עם Prof. Luc Jordaens, ראש המחלקה לאלקטרופיזיולוגיה ב- Thorax Centrum (חלק מ- Erasmus Medical Center). Prof. Jordaens הינו אחד המומחים המובילים באירופה בתחום הפרעות קצב הלב. הקמת החברה החדשה החלה ביוזמתה של דר' בינה באום, בעלת קשרים הדוקים בחממות מובילות ובמרכזי הפיתוח הביוטכנולוגיים באירופה.

חברת Kurtz Marketing & Management מרוטרדם, המסייעת בקידום שיתופי פעולה בין חברות ישראליות להולנדיות, קישרה בין CLT לבין חממת Erasmus MC, ליוותה וקידמה את המשא ומתן לאורך כל הדרך בשת”פ עם Mr. Wim van Sluis, שותף ב-Daamen & van Sluis ובעבר סגן ראש עיריית רוטרדם לפיתוח כלכלי, שנתן תמיכה אסטרטגית ויעוץ פיננסי למיזם. המיזם נתמך על ידי TechnoPartner ההולנדית שהינה חברה ממשלתית, בין משרדית שמטרתה קידום יוזמות עסקיות טכנולוגיות חדשות בהולנד.

CLT השלימה בישראל את שלב הניסוי בחיות קטנות בו הוכחה היתכנות הטיפול החדשני המוצע על ידי החברה. טיפול זה, המוגן בפטנט, מופנה לכ- 5.5 מיליון חולים בעולם הסובלים מהתופעה (ששכיחותה עולה בקצב מהיר עם התבגרות האוכלוסייה).

CLT קבלה השקעת SEED בהיקף של רבע מיליון יורו בפברואר 2009 (לפי הערכת שווי של מיליון ושלוש מאות אלף אירו), ונמצאת כיום במו”מ לגיוס הון המשך בהיקף של 5 מיליון אירו.

תגובה אחת

  1. אולי מישהו ממביני הדבר בתחום, יכול להסביר , ולו ברמה האיכותית, מה הן התגליות פורצות הדרך של הפר’ אובסישר וד”ר פליידרויש, הנזכרות בכתבה ? תודה .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן