סיקור מקיף

70 מדענים מישראל ישתתפו בסמינרים העוסקים בחזית המדע

שיתוף פעולה חדש ויוצא דופן בין האקדמיה הלאומית הישראלית לעמיתתה בארה"ב יאפשר ל 70 חוקרים מובילים באוניברסיטאות בישראל ובארה"ב להשתתף בסדרת סימפוזיונים בינלאומיים יוקרתיים מ-2013

בתמונה, נשיאי האקדמיות למדעים של ארה"ב וישראל בטקס חתימת ההסכם השבוע בארה"ב (מימין לשמאל): נשיא האקדמיה לרפואה- פרופ' הארווי פיינברג, נשיא אקדמיה הלאומית להנדסה – פרופ' צארלס מ. וסט, נשיאת האקדמיה הישראלית למדעים- פרופ' רות ארנון ונשיא האקדמיה הלאומית האמריקאית -  פרופ' ראלף ג'' סיסרון
בתמונה, נשיאי האקדמיות למדעים של ארה"ב וישראל בטקס חתימת ההסכם השבוע בארה"ב (מימין לשמאל): נשיא האקדמיה לרפואה- פרופ' הארווי פיינברג, נשיא אקדמיה הלאומית להנדסה – פרופ' צארלס מ. וסט, נשיאת האקדמיה הישראלית למדעים- פרופ' רות ארנון ונשיא האקדמיה הלאומית האמריקאית - פרופ' ראלף ג'' סיסרון

שיתוף פעולה ראשוני, יוקרתי ומרתק בין האקדמיה הלאומית הישראלית לעמיתתה האמריקאית. בעקבות ביקור נשיאת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, פרופ' רות ארנון, באקדמיה האמריקאית סוכם לראשונה על שיתוף פעולה ייחודי ויוקרתי עם תכנית הסימפוזיונים "חזית המדע" ע"ש קאוולי (Kavli Frontiers of Science) הפועלת באקדמיה הלאומית למדעים של ארה"ב National Academy of Sciences – NAS)). השותפות תחזק באופן משמעותי את שיתוף הפעולה המדעי והטכנולוגי בין חוקרים מארה"ב ומישראל.

סדרת הסימפוזיונים החדשה תנוהל יחידו על-ידי האקדמיה האמריקאית והאקדמיה הישראלית ותמומן על ידי קרן קאוולי ושתי האקדמיות.
סדרת הסימפוזיונים תאפשר למדענים מצטיינים מישראל בשלבים המוקדמים של דרכם המקצועית (עד גיל 45) לחלוק רעיונות ולבנות רשתות לאומיות ובין-לאומיות שישמשו אותם בהמשך דרכם. להבדיל ממפגשים פנים-דיסציפלינריים, הסימפוזיונים של "חזית המדע" ע"ש קאוולי", שהחלו בשנת 1989, מעניקים הזדמנויות רבות לחקירת רעיונות ושיטות ממגוון רחב של תחומים שונים זה מזה. ישראל היא המדינה השביעית והאחרונה המצטרפת לסדרת הסימפוזיונים הדו-לאומיים למדענים צעירים שקיימה האקדמיה האמריקנית ובהם סין, אנגליה, צרפת, גרמניה, הודו, אינדונזיה ויפן. למעלה מ-4,500 חוקרים צעירים השתתפו עד כה בסימפוזיונים ו- 136 מהם נבחרו לחברים ב-NAS ועוד 10 זכו בפרס נובל.

הסימפוזיונים האמריקאיים-ישראליים יתקיימו אחת לשנתיים בארה"ב ובישראל לסירוגין, וישתתפו בהם כ-70 חוקרים צעירים בולטים מישראל וארה"ב שיבחרו מאוניברסיטאות, מעבדות ממשלתיות ותעשייה פרטית בארץ ובארה"ב. המשתתפים בישראל ייבחרו על-ידי האקדמיה הלאומית הישראלית ועמיתיהם בארה"ב ע"י האקדמיה הלאומית האמריקאית. הסימפוזיון הראשון יתקיים ב-2013 במרכז ארנולד ומייבל בקמן באירווין שבמדינת קליפורניה.

פרופ' רות ארנון מסרה כי הסימפוזיונים של 'חזית המדע' יציעו גם אינטראקציה ואפשרות לשיתוף פעולה בין חוקרים צעירים מצטיינים מדיסציפלינות שונות משתי המדינות – ובכך יחזקו את הקשרים המדעיים. "המחקר המדעי מתרחב על-פני דיסציפלינות רבות, ושיתופי הפעולה חוצים גבולות מדיניים," אמר נשיא האקדמיה הלאומית האמריקאית, פרופ' ראלף ג" סיסרון (Cicerone). "הסימפוזיונים מעניקים לחוקרים צעירים מתחומים רבים הזדמנות ללמוד זה על עבודתו של זה, ואנו מתלהבים מיצירתן של רשתות בין-לאומיות ומאפשרויות שיתופי הפעולה הבין-תחומיים שתביא התכנית הישראלית-אמריקאית."

האקדמיה הלאומית למדעים של ארה"ב היא אגודה פרטית של מדענים ומהנדסים לקידום המדע ולניצולו לשיפור הרווחה הכללית. היא הוקמה ב-1863 בחוק של הקונגרס לייסוד התאגיד שנחתם על-ידי הנשיא אברהם לינקולן, שביקש שהאקדמיה תשמש יועץ רשמי לממשל הפדרלי, לפי בקשתו, בכל עניין שקשור למדע או לטכנולוגיה.

האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים נוסדה על פי חוק ב-1961 והיא פועלת כמוקד לאומי של מדע במדעי הטבע ובמדעי הרוח גם יחד. חבריה הם כ-100 מדענים וחוקרים מהבולטים ביותר בארץ.

האקדמיה משמשת יועץ רשמי לממשלת ישראל בעניינים הקשורים למדע ולטכנולוגיה, ואחד מתפקידיה העיקריים הוא קידום הקשרים עם אקדמיות למדעים ברחבי העולם. האקדמיה הישראלית רואה בשיתוף הפעולה עם האקדמיה הלאומית האמריקאית ועם הסימפוזיונים של "חזית המדע" ע"ש קאוולי את אחד משיאי פעילותה בתחום שיתופי הפעולה המדעיים הבין-לאומיים.

קרן קאוולי נוסדה בדצמבר 2000 על-ידי מקימה ופטרונה פרד קאוולי. בסיס פעילותה נמצא באוקסנארד (Oxnard) שבמדינת קליפורניה. ייעוד הקרן הוא קידום המדע לרווחת האנושות, העמקת הבנת המדע בקרב הציבור ותמיכה במדענים ובעבודתם. משימתה ממומשת באמצעות תכנית בין-לאומית של הפעלת מכוני מחקר, תמיכה במשרות פרופסור, קיום סימפוזיונים והענקת פרסים.

למידע נוסף על תכנית "חזית המדע" ע"ש קאוולי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן