סיקור מקיף

תקלה חמורה בתחנת החלל – אחת ממערכות הקירור הפסיקה לפעול * לאנשי הצוות שלום

בשלב זה לא הוחלט על הליכת חלל לתיקון התקלה, אך אם יהיה בכך צורך, יהיו אלו הרוסים שיצאו לחלל משום שלא ניתן יהיה לבצע זאת באמצעות חליפות החלל האמריקניות, בגלל תקלה שגרמה להפסקת הליכת חלל לפני מספר חודשים

חברי הצוות ה-35 כריס קאסידי (משמאל) ותום משבורן בהליכת חלל ב-11 במאי 2013 לסריקה והחלפה של תיבת בקרת השאיבה בתחנת החלל. צילום: נאס"א.
חברי הצוות ה-35 כריס קאסידי (משמאל) ותום משבורן בהליכת חלל ב-11 במאי 2013 לסריקה והחלפה של תיבת בקרת השאיבה בתחנת החלל. צילום: נאס"א.

ההחלטה לשגר חללית מטען לתחנת החלל הבינלאומית בשבוע הבא נדחתה ליום שני, 16 בדצמבר בשל התקלה במערכת הקירור של תחנת החלל שחייבה את הפסקת פעולת מערכות הגיבוי.

שיגורה של החללית סיגנוס של חברת אוריבטל סיינסס היה צפוי ל-18 בדצמבר ממרכז השיגור באי וואלפוס שבוירג'יניה. ואולם כאשר חלק ממערכות התחנה מושבתות השיגור אינו עונה על הקריטריונים המאפשרים ביצועו במהלך השבוע הבא, אמר קני טוד, מנהל האינטגרציה והתפעול של תחנת החלל.

"איבדנו תפקוד חיוני" הוא אמר היום לתחנת הטלוויזיה של נאס"א והוסיף כי ששת אנשי הצוות במצב טוב. "ישנם מערכות גיבוי שאינן פועלות, אך זה לא משהו קריטי לתפעול השוטף של התחנה."

בעוד הליכת חלל היא אמצעי אפשרי לתיקון התקלה, עדיין מוקדם לומר מה נאס"א ושאר השותפים בתחנה יחליטו לעשות.

בקרי הטיסה בילו שעות רבות בבדיקת שסטום הבקרה האשם בגרימת הפסקת שאיבת האמוניה ב-12 בדצמבר. תחנת החלל משתמשת באמוניה נוזלית לשמירת הטמפרטורה, ושאיבת האמוניה דרך הרדיאטורים החיצוניים מאפשרת לצנן את החום. האסטרונאוטים מבצעים באופן שגרתי הליכות חלל לתיקון חלקים במערכת האמוניה. לאחרונה בוצעו תיקונים כאלה במאי כאשר הצוות ה-35 החליף קופסת בקרה של משאבה ברכיב P6 של התחנה, ימים אחדים לפני שחלק מאנשי הצוות שבו הביתה.

המשאבה בתחנת החלל היא אחת משתי מערכות המפעילות מעגלי קירור חיצוניים שהושבתה אוטומטית היום כאשר נהיה קר מדי" נאמר בהודעה של נאס"א בטוויטר ב-11 בדצמבר.

"המשאבה חזרה לפעול, אך אנו סבורים כי השסתום שבתוכה עלול שלא לעבוד היטב. כמה מהמערכות החשמליות בתחנה עברו למעגל הקירו השני וכמה מכשירים לא חיוניים כובו. הצוות היה בטוח וימשיך לעבוד עם אנשי הבקרה על הקרקע כשהם בוחנים את הסיבה לתקלה."

"אנשי הצוות ממשיכים בפעילות השגרתית ככל האפשר, אף כי הם מפעילים לוח זמנים מופחת מכיוון שכמה מהניסויים לא פועלים כרגיל.

אחד מהאנשים המסייעים לצוותי הקרקע של נאס"א להתגבר על התקלה הוא האסטרונאוט דאגלס וילקוק, שהוביל שלוש הליכות חלל לא מתוכננות ב-2010 כדי להחליף משאבות אמוניה מקולקלות ברכיב S1 (בקצה המנוגד של התחנה) השייכים לאותה לולאת קירור.

בלי קשר לכך, נאס"א הקפיאה את הליכות החלל בתחנה בעקבות דליפת מים באחת החליפות שגמרה לאסטרונאוט האיטלקי לוקה פרמיטאנו לחזור למינעל האוויר ביולי השנה. מי שיוכל לצאת לחלל יהיו הקוסמונאוטים הרוסים, שהחליפות שלהם יוצרו בנפרד בידי מדינתם והוצגו למשל בהנפת הלפיד האולימפי בנובמבר.

החליפה התקולה תוחזר לכדור הארץ לבדיקה מעמיקה בהזדמנות הבאה שבה תעגון בתחנה חללית של חברת ספייס איקס, וזאת משום שחלליות המטען שלה, מדגם דראגון, שבות לכדור הארץ בנחיתה רכה. בשלב זה לא צפויה טיסה כזו לפחות עד פברואר.

 

לידיעה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן