סיקור מקיף

פותחה מערכת חדשה המאפשרת שליטה במחשב בכוח המחשבה בלבד פותחה באוני' בן גוריון

המערכת אמורה לשרת אנשים בעלי מוגבלויות פיסיות שאינן מאפשרות להם לתפעל מחשב באמצעים הרגילים 

הסטודנטים מקבוצת הפרויקט (משמאל לימין), אורי אוסמי, אריאל רוזן ואופיר תם עם המערכת שפיתחו. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
הסטודנטים מקבוצת הפרויקט (משמאל לימין), אורי אוסמי, אריאל רוזן ואופיר תם עם המערכת שפיתחו. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

קבוצת סטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב פיתחה מערכת המאפשרת שליטה מלאה במחשב האישי בכוח המחשבה בלבד. פרויקט זה נעשה במסגרת הלימודים לתואר ראשון בתכנית להנדסת תוכנה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בהנחייתם של ראש התוכנית להנדסת תוכנה, פרופ' מארק לסט, פרופ' יובל אלוביץ', ד"ר רמי פוזיס וד"ר ליאור רוקח. בנוסף, הוגש פטנט המגן על הטכנולוגיה שפותחה.

השליטה במחשב מתבצעת ללא עכבר ומקלדת אלא באמצעות קסדה מעוצבת של חברת Emotiv, הדוגמת את גלי המוח של המשתמש בארבע-עשרה נקודות שונות באמצעות מכשיר ה-EEG. המערכת, שפותחה על ידי הסטודנטים, מיועדת לשרת אנשים בעלי מוגבלויות פיסיות שאינן מאפשרות להם לתפעל מחשב באמצעים הרגילים. בהצגת אב-טיפוס של המערכת, במסגרת כנס פרויקטי הגמר של התכנית להנדסת תוכנה שהתקיים לאחרונה באוניברסיטת בן-גוריון, הדגים אחד התלמידים כיצד ניתן להפעיל אפליקציות מחשב ואף לכתוב ולשלוח מכתב בדואר אלקטרוני תוך מספר דקות בלבד בלי להזיז אף איבר בגופו של המשתמש.
מערכת זו יכולה לשרת בעתיד את בתי החולים, מכוני מחקר, ואנשים בעלי נכויות בביתם הפרטי. לצורך התקנת המערכת יש צורך לבצע התאמות בתוכנה בעזרת אדם המסוגל לתפעל מחשב באמצעים הרגילים (עכבר ומקלדת), אך לאחר התהליך הראשוני ניתן להשתמש במכשיר ה-EEG כמכשיר קלט יחיד ולתפעל כל אפליקציה. היוצאות מן הכלל הן אפליקציות שמחייבות תגובה מהירה מאוד של המשתמש (כגון משחקי מלחמה דוגמת DOOM).
יצוין, שבעבר נעשו ניסיונות להשתמש בקריאת גלי המוח לצורך תפעול תוכנות מחשב, אך ניסיונות אלו ברובם כללו מכשירים מסורבלים הניתנים לשימוש במעבדות בלבד. כמו כן רוב הניסיונות התמקדו בשימושים ספציפיים במחשב כגון דפדוף באלבום תמונות או הפעלת משחק מסוים. עד כה לא פותחה מערכת שמאפשרת שליטה מלאה במחשב על ידי קריאה וניתוח גלי המוח כמו שמתואר כאן.
כיתוב לתמונה: .

13 תגובות

 1. שלום רב
  קראתי את הכתבה, ושמעתי את הראיון ברדיו בנושא, נשמע מרתק ומבטיחו מאוד!
  יש לי חברה קרובה ויקרה, חולה בם- ALS שהתקשורת אתה היא רק באמצעות הנדת עפעף ימין. נראה שאפשרות זו עשויה לשנות את חייה, ואיכות חייה מקצה לקצה!!!
  אשמח אם תוכלו לשלב אותה בנסוי זה, ותזכו לכל הברכות והאיחולים !!!!
  בתודה והערכה רבה מאוד!!!!

 2. אם ההמצאה הזו הייתה עובדת רק בישראל 10 שנים בבלעדיות
  אני יכול לחשוב על הרבה דברים טובים שהיו קורים לנו
  מענין יותר , מהם הדברים הרעים שהיו קורים לנו כתוצאה
  מהדברים הטובים שקרו לנו .

 3. כל הכבוד לאותם סטודנטים, אבל הם "בסך הכל" כתבו את הקוד, את הקסדה המיוחדת ניתן לקנות עם ערכת פיתוח עבור 300$. מדובר במוצר מדהים, שאותם סטודנטים עשו בו שימוש.

  הנה דוגמה של בחור ישראלי שפיתח להנאתו אפשרות לשחק ב angry birds:
  http://www.feng-gui.com/research/MindControlAngryBirds/

 4. זה לא משהו חדש, שליטה בעזרת גלי מוח היא דבר ידוע אבל יש עוד הרבה על מנת לייצב אותה כשיטה יעילה.

 5. ברוכים הבאים אל העתיד!! בכלל, צריך להוריד את הכובע לפני הסטודנטים האלה. מעבר לזה שעתידם מובטח ויגיע להם כל שקל או דולר שהם ייקבלו, הרבה יותר חשוב זהו הפתרון שהם יצרו, רק לחשוב בכמה הם יכולים לשפר את חייהם של אלה שעד עתה חייהם היו מרים וקשים. אם אדם משותק בכל חלקי גופו, אבל נפתח לו צוהר ענק בדמות תפעול המחשב שלו, עבורו זה משהו שלא יסולא בפז!

 6. נשמע מעולה, הלקוח הראשון לדעתי צריך להיות סטיבן הוקינג !!
  אני מעריץ אותו רק בגלל העיקשות להמשיך בכלל לחשוב על בעיות מדעיות מורכבות במצבו הפיזי האלף אחוז נכות !!

 7. מערכת כזו אם היא עובדת שווה הרבה כסף.
  תגובה זו נכתבה באמצעות המחשבה בלבד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן