סיקור מקיף

הקשר בין צמחיה לגשם

כאשר בשטח מסוים יש יותר צמחיה, יהיה בו יותר גשם.

ד"ר אסף רוזנטל

עלה ביער הגשם
עלה ביער הגשם

בעבר הזכרתי כי יש מי שמיחס את הפיכת הסהרה למידבר לפעילות אוכלוסיה אנושית שהביאה לחשיפת הצומח ע"י רעיית-יתר, על כך שיותר גשם יצמיח יותר צמחיה אין עוררין, עכשיו לאחר בדיקה של תצלומי לווין ושכלול סטטיסטי של התמונות מתברר כי הנוסחה נכונה גם כאשר הופכים אותה, כלומר כאשר בשטח מסוים יש יותר צמחיה, יהיה בו יותר גשם. תוצאות הסקר הובאו ב: Geophysical Research Letters, תוצאה שמצדיקה עוד יותר את דרישה לשימור שטחים ירוקים למניעת מדבור.

הסקר נערך בעזרת תצלומי לווין מנאס"א שהראו את השטחים הירוקים, בגלל תהליך המדבור (להלן), עם השנים פוחתים השטחים הירוקים, וכך ניתן להשוות את התצלומים למדידות גשמים בסהל בין השנים 1982 ל 1999. שקלול תצלומי הלווין והמדידות הראו כי ככל שהצמחייה בשטח נתון צפופה יותר מקבל השטח יותר גשם, הבדלים שהגיעו ל 30% יותר גשם בשטח ירוק – משטחים ריקים !

אחד האזורים שנתון בסכנה מידית, סכנת מדבור, הוא הסהל (מדרום לסהרה) הסהל שנחשב ל"חצי-מדבר" הוא אזור מיושב שתושביו עוסקים בחקלאות עונתית. תקופות בצורת תכופות יותר ויותר מסכנות את יושבי הסהל. זמן רב טוענים חוקרים כי הפעילות ההרסנית של יושבי הסהל "תורמת" להעצמת תקופות הבצורת, פעילות משולבת של רעיית-יתר, כריתת ואיסוף צמחיה לצורכי בישול וחימום, כלומר פעילות של חישוף שטחים שהיו מכוסים בצמחיה.

שטח ירוק משפיע במספר צורות על האקלים המקומי. צמחים מעבירים לחות מהקרקע לאוויר ע"י התאדות, צמחים "שומרים" את הלחות בקרקע קרוב לפני השטח, שטח צמחי קהה קולט קרינת שמש, יותר משטח חשוף (בהיר), קרינה/חום יוצרת תנועת אוויר, תנועה שגורמת ליותר (או פחות ?) גשם.

כל הגורמים יחד משתלבים ליצירת "מודל" אקלימי טיפוסי, אלא שעד כה לא הייתה הסכמה באשר לגורם הקובע (דומיננטי), מדוע יהיה גורם אחד קובע יותר מאחר, ואיך כל הגורמים יחד משפיעים.

הסהל היה תמיד נתון לתקופות מחזוריות של בצורת, תקופות/מחזורים שנגרמו ע"י גורמים טבעיים: לטמפרטורת פני הים, לאבק ולתרסיסים השפעה מוחשית על גשמים. גורמים אלה משפיעים השפעה ארוכת טווח על שנויי אקלים, השפעה שגם מכתיבה נטייה לתקופות מחזוריות של בצורת בסהל האפריקני. עכשיו ניתן לומר בביטחון (יחסי) כי: כאשר מסולקת הצמחייה מסולק גורם חיובי – גורם לגשם, ללא צמחיה גוברת ההשפעה השלילית של מחזורי הבצורת, ולכן לאור הממצאים גוברת החשיבות לפעילויות ייעור ופיתוח שטחי חקלאות, שטחים שיחזירו לסהל את כסוי הצומח, כסוי שיביא יותר גשם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן