סיקור מקיף

מערכת מחשב תסייע בהעלאת זכרונות בחולי אלצהיימר

המערכת פותחה באוניברסיטת בן גוריון ותוצג מחר בכנס יזמים

מערכת מחשב ייחודית לצורך תמיכה בתראפיה של העלאת זכרונות אצל חולי אלצהיימר פותחה על ידי סטודנטים בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

מדובר במערכת מחשב המיועדת לשימוש של חולים, בני משפחותיהם ומטפליהם. המערכת, שפותחה על ידי הסטודנטים משה בראל ויוני אפשטין, בהנחיית גב' ורדית סרנה-פליישמן וד"ר נעם טרקטינסקי, מהמחלקה להנדסת מערכות מידע, הינה פרי של שיתוף פעולה עם מרכז היום שבמכון הפסיכו-גריאטרי במרכז הרפואי ע"ש סוראסקי בתל-אביב.

מטרת הפרוייקט היא לתרום לשיפור איכות חיי החולים באמצעות תמיכה ממוחשבת תוך שימוש בגישה הטיפולית המקובלת, של עידוד החולים להיזכר ולדבר על זיכרונותיהם. המערכת מאפשרת הצגה באופנים שונים, כגון תמונות, קטעי קול וטקסט, של פריטי מידע הקשורים לחולים, תוך דגש על אפשרות לשילוב נושאים הקשורים באופן אישי למהלך חייהם.

"עקב הבעיות הקוגניטיביות המיוחדות האופייניות לקבוצת המשתמשים המיועדת והניסיון המועט במחשבים שיש להם", אומר ד"ר טרקטינסקי "הושם דגש על פיתוח ממשק משתמש פשוט וברור הכולל מסך מגע כאמצעי הקלט היחיד במערכת. בנוסף גם המטפלים ובני המשפחה יכולים לתפעל את המערכת עבור החולים ללא ידע מוקדם או הדרכה כלשהי".

לדברי המנחים, המערכת פותחה בשלבים, כאשר בכל שלב הוערכה המערכת על ידי מומחים למחלה, מטפלים, בני משפחה והחולים עצמם. לאחר כל שלב בוצעו תיקונים ועדכונים במערכת בהתאם למשוב שהתקבל. בשלב הסופי, המערכת נבחנה בהשתתפות חמישה חולים ומטפלותיהם, וזכתה לתגובות חיוביות מאד.

פרוייקט זה יוצג במסגרת כנס פרוייקטים של הפקולטה למדעי ההנדסה אשר יתקיים באוניברסיטה ביום רביעי הקרוב (ה- 14.6.2006). בכנס יוצגו כ- 500 פרוייקטים חדשניים שהכינו סטודנטים של שנה ד' במחלקות השונות בפקולטה. יש לציין כי השנה יציגו פרוייקטי גמר סטודנטים מן המחזור הראשון של המחלקה להנדסת בניין. לכנס הפרויקטים יגיעו נציגי המחקר והפיתוח (RD) של החברות המובילות במשק הישראלי, כחלק ממינוף היזמות וחשיפת הסטודנטים והפרויקטים לתעשייה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן