סיקור מקיף

המפגש עם השביט הארטלי

אחד הדברים המפתיעים שנצפו במעבר החללית אפוקסי / דיפ אימפקט ליד השביט הוא שכמויות גדולות של מים המועפות מהשביט מלוות גם בכמויות גדולות של גז 

השביט הארטלי כפי שצולם בשנת 2011 על ידי החללית אפוקסי/דיפ אימפקט
השביט הארטלי כפי שצולם בשנת 2011 על ידי החללית אפוקסי/דיפ אימפקט

משעה שסיימה החללית Deep Impact את מפגשה עם השביט Temple 1 ביולי 2005 היתה כוונה לנצלה שוב על מנת לחקור שביטים נוספים. המטרה היתה השביט Boettin, אך הוא התפרק. לפיכך הוחלט לשנות את ייעודה והשביט שנבחר היה הארטלי. על מנת להגיע אליו החללית ביצעה טיסת מעבר ליד כדור הארץ כדי לשנות את נתיב טיסתה ולהאיץ את מהירותה ולהגיע אליו ב- 4.11.2010 . הוחלט שהחללית תחלוף במרחק 700 ק"מ ממנו. התקרבות רבה יותר עלולה היתה לסכן את החללית. החשש היה שחלקיקי קרח הנפלטים מהשביט יפגעו בה ויגרמו לה נזק. היה על כן צורך לבצע את המעבר במרחק אופטימלי שיאפשר לחללית לבצע את מדידותיה בלי שיגרם לה נזק. כאשר החללית היתה סמוכה לשביט הופנו אליו גם מכשירי המחקר של לווין המחקר Odin שנועד במקורו לתצפיות אסטרונומיות ואטמוספריות .זהו לווין שנבנה על ידי שבדיה במשותף עם קנדה ופינלנד.

החללית החלה לתצפת את השביט ב-5.9. וכל יום שידרה 2000 תצלומים. במרחק המעבר המינימלי הרזולוציה היתה 7.6 מטר לפיקסל. זמן המעבר תוכנן כך שהחללית תהיה בין השביט לבין השמש מכיוון דרום לגרעין השביט, נקודה בה השביט מצוי בצורה אופטימלית מבחינת אור השמש הנופל עליו. המעבר עצמו נמשך שעתיים והתצפית נמשכה כ-3 שבועות לאחר מכן. סך הכול שודרו ארצה 118,00 תצלומים מהשביט.

על פי הערכות שנעשו טרם המפגש אורכו של השביט 1.2 ק"מ ומרחוק הוא נראה כמו מכונה לייצור אבק. הוא מקיף את השמש פעם ב-6.5 שנים וכי הוא סובב סביב עצמו פעם ב-17 שעות. זמן קצר לפני המפגש בין החללית לשביט ב-28.10.2010 הוא היה מרוחק מהשמש 1.059 יחידות אסטרונומיות. מדידות מקרוב הראו שאורך השביט 2 ק"מ ורוחבו המינימלי 0.4 ק"מ. התברר כי מהירותו הצירית היא נמוכה יותר וכי הוא סובב סביב עצמו פעם ב- 18 שעות. הוא מסתובב גם סביב ציר האורך שלו.

פני השטח שלו מכוסים בשכבת חומר בעובי מספר מטרים. אפשר להבחין ב-3 אזורים בשביט. חלק אחד רחב, חלק אמצעי צר וחלק שלישי רחב גם כן שרוחבו גדול מרוחבו של החלק הראשון. בשני צידיו הרחבים הוא מכוסה במכתשונים קטנים. החלק האמצעי חלק לגמרי ובחלק הרחב יותר אפשר להבחין בשקע באורך עשרות מטרים המחבר בין שני מכתשים. על פני השטח בקצוות השביט מצויים גושי סלעים שגובהם עד 70 מטר.

הגרעין איננו אחיד וכנראה ישנם בו 2-3 סוגי קרח. למרות שההרכב הכימי הכללי הוא אחיד, נראה שמה שהוא חמקמק ולא ברור מתרחש בתוך פנימו של השביט.

פליטות הגז הם ממקומות שונים על פניו. ב-2.10 וב-26.10 הבחינו בשתי התפרצויות של חומרים ממנו. הבחינו בפליטת ציאניד, פליטת מים בקצב של 180-300 ק"ג/שניה, פליטת CO2 ,קרח וחומרים אורגניים. היתה אמנם ידיעה מוקדמת שנפלט ממנו CO2, אך לא בכמויות שנצפו. גבישי הקרח שנפלו ממנו הם גדולים מאוד, ביניהם שגודלם ככדורים של כדורסל, מה שבדיעבד הצדיק את ההחלטה שהתקבלה לא לקרב יותר מדי את החללית לשביט. ענן הקרח הנפלט ממנו הוא ברוחב של עשרות קילומטרים ויותר. גושי הקרח נראים פריכים ומזכירים את הקרח המצוי בהרים גבוהים. מהירות ההפלטות של גושי הקרח היא 8-16 קמ"ש.

אחד הדברים המפתיעים שנצפו הוא שכמויות גדולות של מים המועפות מהשביט מלוות גם בכמויות גדולות של גז. כאשר כמויות המים הנפלטת קטנות, מצטמצמות גם כמויות גז האחרות הנפלטות. מה שנראה בתצפית אחת יכול להשתנות בתצפית אחרת. על פי הערכת החוקרים, גושי המים בגרעין קשורים ביחד עם ה- CO2 המתאדה לפני התאדות המים.

18 תגובות

 1. שלחתי לך את הפרטים דרך טופס צור קשר.

  הנה נסיון נוסף…

  האסטרואיד MD 2011 – עובר קרוב מאוד לכד"א:
  http://www.space.com/12067-asteroid-2011-md-close-earth-flyby-june-27.html

  השביט אלניו שאמור להגיע למפגש קרוב מאוד עם כדור הארץ:
  http://www.space.com/11617-comet-elenin-wimpy-solar-system.html

  ולמרות האמור במאמר המקושר כאן למעלה, הודעה של נאסא לכל העובדים שלהם ומשפחותיהם להתכונן למצב חירום:
  http://www.nasa.gov/centers/hq/emergency/personalPreparedness/index.html

  לפי הבנתי, יש עוד גופים שמיימיים שאמורים להתקרב אלינו מאוד.

  אתה לא חושב שזה שווה סיקור? לדעתי יש כאן הרבה יותר עניין מאשר בהארטלי.

 2. ולעצם דבריך. יש כל יום עשרות ידיעות מדעיות הראויות להתייחסות. כוח האדם שלנו מוגבל ומבוסס על מתנדבים. אם אתה רוצה להתנדב אתה מוזמן.

 3. מה עם לכתוב על האסטרואיד MD2011 ש"ספספ" אופנו לפני מספר ימים ולא דווח עליו אלא רק אחרי שעבר אותנו? הוא עבר קרוב הרבה יותר מהארטלי.

  מה עם לכתוב משהו על Ele-nin השביט שאמור להגיע לכאן בסתיו? גם קרוב הרבה יותר מהארטלי… הנה הודעה של נאסא לעובדים שלהם להתכנון למצב חירום: http://www.nasa.gov/centers/hq/emergency/personalPreparedness/index.html

  לא נראה לכם שזה חדשות??

 4. הוספתי שללושה לינקים בתגובה כדי לבסס את מה שכתבתי וקיבלתי תגובה מוזרה: "כתבת יותר מדי בתגובה אחת לאט לך" – זו בדיחה?

  או שמספיק לכתוב את השם El-e-nin והאתר מסנן??

 5. רז:
  שאלתך אינה מוגדרת כהלכה.
  אם חוקי הפיזיקה המוכרים לנו כיום נכונים הרי שביקום מתקיים חוק שימור המסה והאנרגיה.
  פירוש הדבר הוא שיכולים להיווצר בו חלקיקי חומר חדשים אבל לא סתם כך – יש מאין – אלא על חשבון האנרגיה הקיימת בו.
  דבר זה קורה תדיר במאיצי החלקיקים שבנה האדם. שם – אנרגית ההתנגשות של החלקיקים מומרת לא פעם בחלקיקי חומר חדשים – אבל זה קורה תמיד על חשבון האנרגיה הקינטית שהולכת לאיבוד.
  מה שנשמר הוא הסכום הכולל של המסה והאנרגיה (המובאים למכנה משותף באמצעות הנוסחה הידועה של איינשטיין – E=Mc^2 ).
  האמת היא שיש לזה יוצאים מן הכלל אבל הם זניחים.
  בגלל עיקרון אי הוודאות רוחש גם הריק חלקיקים שנוצרים ומתאיינים ללא הרף תוך הפרה של חוק שימור המסה והאנרגיה לשברירי שנייה.

  כל זה, כאמור, על פי התיאוריות הפיזיקליות המקובלות כיום ופירושו – אם ניקח את דבריך באופן נאיבי ואינטואיטיבי – שהתשובה הפשטנית לשאלתך היא "לא".

  צריך גם לזכור שגם חוקי הטבע המוכרים מביאים בחשבון את האפשרות להיווצרות חומר ואנרגיה בכמויות ניכרות יש מאין במהלך אירוע כדוגמת המפץ הגדול עצמו אבל זה מצב מיוחד שאינו המצב בו נמצא היקום כיום.

 6. שלום,
  האם מישהו יכול לכוון אותי? אני מחפש מידע/תשובה על שאלה ולא ממש מצליח למצוא תשובה ברורה.
  השאלה היא כזאת: האם ביקום נוצר חומר חדש/חלקיקים חדשים? או שמא כל החומר/החלקיקים נוצרו בכמות סופית בעת המפץ הגדול?

  (כשאני מדבר על "החומר ביקום" הכוונה כמובן לכל אותם החלקיקים שמזהים ביקום מאלקטרון דרך אנטי אלקטרון כולל החומר "האפל", הקווארקים ושאר החלקיקים ידועים ולא ידועיים שעשויים להתקיים).

 7. אודיסאה מסע בין רעיונות
  אודיסאה מסע בין רעיונות
  רוצים להמשיך להתעדכן ולהגיב על הכתבות והגיליונות האחרונים שלנו? בואו לעשות לנו לייק בעמוד החדש והרשמי של אודיסאה
  http://www.facebook.com/pages/%D7%90%D7%95%D7%93%D7%99%D7%A1%D7%90%D7%94-%D7%9E%D7%A1%D7%A2-%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%A8%D7%A2%D7%99%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA/119482334753540


  כתב עת רבעוני העוסק במחשבות, רעיונות, דילמות, וויכוחים המתקיימים בחזית העשייה המדעית והפילוסופית העכשווית

  ראה/י עוד
  אודיסאה – מסע בין רעיונות
  אודיסיאה – מסע בין רעיונות" כתב עת רבעוני העוסק במחשבות, רעיונות, דילמות, וויכוחים המתקיימים בחזית העשייה המדעית והפילוסופית העכשווית
  דף: 131‏ אנשים אוהבים את זה.

 8. שוב התפספסו לי תווים, כנראה שמקלדת צריכה טיפול 🙂

  המרחק הנכון הוא 21 או 22 מליון מליון מייל – עדיין קרוב מאוד. זה 0.24 יחידות אסטרונומיות – מה שאומר שהשביט הזה יעבור בין כדור הארץ לשמש.

  חוץ מתאוריות קונספירציה – אין כיסוי תקשורתי לשביט הזה ואין שום הודעה רשמית מנאסא או מהתקשורת המרכזית – מוזר בהתחשב בחגיגה שעשו על שומכר לוי…

 9. המרחק מכדור הארץ הוא כמובן 2 מליון מייל בנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ ולא כפי למעלה…

 10. למה לא שולחים חללית לצלם ולחקור את השביט Elenin?
  הוא אמור לעבור כאן בסביבות נובמבר במרחק 20,000 מייל מכדור הארץ (לפי נאסא) – לא שווה בדיקה?

 11. ל 2 – לשביטים יש מסלול אליפטי מאד פחוס, לכן כשהם רחוקים מהשמש קצב ההתאדות קטן; כמו כן יש להם בד"כ מגנטוספירה חזקה שקושרת לשביט חלק מהחלקיקים שהתאדו. יחד עם זאת הם אכן "נגמרים" תוך מספר הקפות (תלוי במסלול, במסת השביט, הרכבו, וכו'), אלא אם כן הם התרסקו בדרך על כוכב לכת או השמש, או שהמסה שלהם נשחקה לצורה שבירה עד שהשביט התפרק (כמו שנראה שהולך לקרות להרטלי בחגורה המרכזית).

 12. מים ופחמן דו חמצני. אפשר לפתוח מפעל למי סודה. רק שיש בעיה עם הציאניד

 13. א- מעניין.

  ב- הממצאים נשמעים לי חשודים. קצב פליטה של כ-200 ק"ג בשנייה הם יותר מ-200,000 מ' קו"ב בשנה .באופן יחסי לנקניק באורך 2 ק"מ הוא צריך להיות מחוסל בזמן קצר מאוד.

  אשמח להבהרת המידע. תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן