סיקור מקיף

מלאה שנה לאסון מעבורת החלל קולומביה שבה נספה גם טייס החלל הישראלי אילן רמון

טקסי זכרון בארה”ב ובארץ. אלפים פקדו את קברו של רמון בבית הקברות בנהלל 

 
  “שנה חלפה וכאילו זה היה רק אתמול. במזג אוויר סוער הגיעו אתמול רבים לקברו של האסטרונאוט הישראלי הראשון. כך מדווחים ערוצי הטלוויזיה.
הערוץ הראשון הביא ציטוט מדבריו של הרמטכ”ל משה בוגי יעלון: “אילן היה הראשון בדרך. הוא פילס את דרך החלל לרבים שעוד יבואו אחריו. למרות האובדן, לא נרתע ונמשיך לעסוק בחלל”.
גם סוכנות החלל האמריקנית נאס”א שלחה לטקס את אחד מאנשיה, האסטרונאוט טים וירטס: “הרגשתי שיש לו יכולת יוצאת מן הכלל. תמיד קיבלתי את הרושם שכל מה שהוא רצה לעשות וכל מה שביקשו ממנו לעשות הוא היה עושה ללא רבב.”

באזכרה בבית העלמין בנהלל אמרה אשתו רונה רמון, כי זו היתה השנה הקשה בחייה.
“אנשים מסביב התחילו לפרוח ואני מביטה לשמים ואומרת בליבי “אלוהים – תחזיר לי אותו” ושוב שואלת מה קרה, מה קורה – והתשובה – לא יודעים. ” כעת שנה אחרי אנחנו יודעים כמה קשה הכאב והגעגוע. יודעים את משמעות המשפט 'אם געגועים שוברים את לבבך'. לחיות שנה בלי אהובנו זו משימה כמעט בלתי אפשרית אבל בכל זאת יום אחרי יום החיים נמשכים, חייבים להמשך. ארבעת המופלאים שהשאיר אחריו ממלאים את לבי בנחת, גאווה ואהבה. אותם רגעים ממש הם אלה השוברים את לבי מחדש שהוא איננו כאן ליהנות ולחוות רגעי נחת אלה. נועה שלו גולשת על מדרון הסקי, דיוויד יפתח במהלך מבריק בפוטובל, טל בחור צעיר בבר-מצווה שלו ואסף באותה חליפה כחולה מטיס מטוס כאילו נולד לכך. אותם רגעי אושר הם רגעי הצער הקשים ביותר. אילן לעולם יהיה איתנו בדיוק כמו שכתב, רחוק אבל קרוב. אוהבים אותך.”
טקסי זיכרון במלאת שנה להתרסקות קולומביה בארה”ב

בנהלל התקיים טקס אזכרה לאילן רמון. בהרצליה התקיים שלב הגמר של חידון החלל. טקסים התקיימו גם ברחבי ארה”ב. בני משפחות האסטרונאוטים הוזמנו למשחק ה”סופרבול”

בישראל וברחבי ארה”ב הוחל היום בסדרה של אירועי זיכרון לציון יום השנה להתרסקות מעבורת החלל “קולומביה” על שבעת אנשי צוותה, בהם האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון.

הבוקר התקיים במושב נהלל טקס אזכרה לאילן רמון בבית הקברות במושב. אחר הצהריים התקיימו כנסים מיוחדים באגודת החלל של חיפה וראשון לציון וכן התקיים שלב הגמר של חידון החלל שיזם משרד החינוך, בבית חיל האוויר בהרצליה.

הטקס המרכזי בארה”ב התקיים היום בבסיס החלל בקייפ קנדי בפלורידה, שם התכנסו עובדי נאס”א, בהם גם אותם עובדים שהמתינו לפני שנה בדיוק לנחיתתה של הקולומביה, עד שהתברר להם כי המעבורת לא תשוב לכדור הארץ. “עבורי הרגע הזה מחזיר הרבה זכרונות כואבים מלפני שנה”, אמר מייק ליינבאך, ראש צוות חיפוש השברים, אשר השתתף בטקס האזכרה.
פרסומתטקסי זיכרון מקומיים נערכו גם בערים הקטנות במרכז ומערב מדינת טקסס, בהם התפזרו שבריה של הקולומביה אחרי ההתרסקות. תושבי פלסטיין והערים הסמוכות, אשר ראו את כדור האש הענק ואת מטר השברים בבוקר האחד בפברואר בשנה שעברה, התכנסו לעצרות ולתפילות לזכר שבעת האסטרונאוטים שמצאו את מותם מעל למדינתם.

מדינת טקסס החליטה גם לכבד את זכרם של האסטרונאוטים בכך שהזמינה את בני משפחותיהם למשחק ה”סופרבול”, אשר מתקיים הלילה ביוסטון, בה נמצא גם מטה סוכנות החלל נאס”א. בפתיחת ה”סופרבול”, משחק הכדורגל החשוב ביותר בספורט האמריקאי, גם יצויין זכרם של אנשי צוות הקולומביה.

מחרתיים יתקיים טקס זיכרון ממלכתי לאסטרונאוטים בבית העלמין הצבאי הגדול שבארלינגטון, הסמוכה לוושינגטון. ביום שלישי ייערך טקס זיכרון לאסטרונאוט הישראלי אילן רמון בשגרירות ישראל בוושינגטון.

סוכנות החלל האמריקאית הכריזה על יום חמישי האחרון בחודש ינואר כיום זיכרון שנתי לנספים בכל אסונות החלל שלה. מדענים בנאס”א: תרבות הבטיחות בארגון נשחקה קשות

סוכנות החלל האמריקאית, נאס”א, קבעה את יום חמישי האחרון בחודש ינואר כיום זיכרון שנתי לכל הנספים באסונות החלל שלה. כך הכריז מנהל הסוכנות, שון או'קיף. בטקס לזכר קורבנות אסון התרסקות מעבורת החלל “קולומביה”, שנערך ביום חמישי במטה נאס”א בפלורידה. היום יחול יום השנה להתרסקות המעבורת, שהתלקחה והתפוצצה עם חזרתה לאטמוספירה. כל שבעת נוסעי המעבורת, ביניהם האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון, נהרגו באסון.

בטקס אמר או'קיף כי מסע בחלל הוא עניין מסוכן, אולם אין לסבול מקרי מוות כתוצאה מ”שאננות, אדישות וחוסר תשומת לב לפרטים”. או'קיף הקריא את שמות 17 ההרוגים משלושת האסונות של נאס”א – אפולו 1 ב-27 בינואר 1967, הצ'לנג'ר ב-28 בינואר 1986 והקולומביה – ואמר כי “הם אינם איתנו כיום משום שברגע המכריע ביותר, אנו נכשלנו”. או'קיף הודיע גם כי שלוש פסגות חדשות על המאדים, שצולמו על ידי הנחתת “ספיריט”, ייקראו על שם שלושת הרוגי אפולו 1. אתרי הנחיתה של רכבי החלל “אופורטיוניטי” ו”ספיריט” כבר נקראו על שמות הרוגי הצ'לנג'ר והקולומביה.

אולם למרות דבריו של מנהל נאס”א, יש מי שמטילים ספק במחויבותה של הסוכנות לבטיחות. מדען בכיר לשעבר בנאס”א אמר אתמול כי תרבות הבטיחות בארגון נשחקה קשות בגלל ניהול לקוי ושאננות, וכי גם היום אין מתייחסים שם בכובד ראש לבטיחות. בראיון לקול ישראל אמר המדען, דון נלסון, כי עד היום מסרבים בנאס”א לדון בהצעתו להתקין תאי מילוט במעבורות חלל, מתקן שהיה עשוי לדבריו להציל את נוסעי המעבורת קולומביה. לדברי נלסון, כל רצונם של מנהל הסוכנות ואנשיו הוא לחדש את הטיסות המאוישות לחלל מהר ככל האפשר.

גם ד”ר ג'ון קלארק, ניורולוג העובד בשירות נאס”א שאיבד את אשתו באסון הקולומביה, אומר שהסוכנות עדיין אינה עושה די בנושא הבטיחות בטיסות לחלל. לטענתו, יש אנשים רבים בסוכנות שמדברים על שינויים, אבל רק כשמדובר באחרים ולא בעצמם. “האנשים הללו צריכים ללכת”, אמר קלארק.
ישראלים רבים לא המתינו לטקס הרשמי

אלי אשכנזי, כתב “הארץ” מוסר כי מאות בני משפחה, חברים, אנשי צבא, נציגי נאס”א ושגרירות ארה”ב הגיעו אתמול לקברו של אלוף-משנה אילן רמון בבית הקברות של נהלל, לציין את יום השנה למותו בהתרסקות המעבורת “קולומביה”. טייסי רמת דוד, בסיסו של רמון, שחלפו במטוסיהם בימים האחרונים מעל בית הקברות, התרגלו למראה ההמונים שפוקדים את קברו של חברם. השמש החורפית ששטפה את עמק יזרעאל ויום השנה למותו של “סמל ישראלי”, משכו בימים האחרונים רבים לבית הקברות. בעמק סיפרו אתמול שגם את קברו של “סמל ישראלי” אחר שקבור שם מאז 1981, הרמטכ”ל ושר הביטחון משה דיין, פקדו רבים. איתן ברושי, ראש המועצה האיזורית עמק-יזרעאל אמר שעכשיו, לאחר שרמון קבור שם תשפר המועצה את התשתיות שיסייעו בקליטת ההמונים.

“רבים אמרו לי השנה ש'אילן הוא לא רק שלך, אילן הוא גם שלנו'”, סיפר אתמול גדי רמון, אחיו של אילן, “זה הרגיז. אילן הפך לנחלת הכלל. זה אירוע שהזדהו איתו אנשים מקיר לקיר. היום אני כבר לא כועס, אני מבין”. רמון האח חלק גם חוויות אישיות מהילדות, שנות הנעורים, השירות הצבאי והתלבטויות של שני אחים קרובים. על משימת השיגור לחלל אמר לאחיו המת: “האמנת בכיבוש החלל והרחקת במחשבות על התיישבות האדם בחלל”.

תמונה גדולה של רמון במדי אסטרונאוט נשענה על דוכן הנואמים. סגן-אלוף ז', מפקד הטייסת שבה טס רמון סיפר איך לפני כשבוע ביקרה שם האלמנה, רונה רמון. “נתתי לרונה את הקסדה. קסדת טיסה אפורה, מצולקת מטיסות ארוכות. כשמחזיקים בה ניתן להריח אותך, לשמוע אותך”. רונה רמון סיפרה על הרגעים האחרונים, ועל איך היא וילדיה עמדו על מסלול הנחיתה וספרו לאחור: “וכלום לא קורה, הקשר נותק. אנשים בוכים, אני מביטה בשמיים ואומרת: אלוהים תחזיר לי אותו. אני שואלת מה קרה? ואנשים אומרים 'לא יודעים'. העולם כולו ידע ואנחנו לא. כעת, שנה אחרי, אנחנו יודעים”.

נתן גוטמן מוסיף: ברחבי ארה”ב החלו אתמול אירועי הזכרון לציון יום השנה הראשון להתרסקות ה”קולומביה” על שבעת אנשי צוותה. הטקס המרכזי התקיים בבסיס החלל בקייפ-קנדי שבפלורידה.

היום יערך טקס זכרון ממלכתי בבית העלמין הצבאי שבארלינגטון הסמוכה לוואשינגטון. ביום שלישי יערך טקס זכרון לאילן רמון בשגרירות ישראל בוואשינגטון.

 

 

נאס”א: אובדן הקולומביה לא היה לריק

מאות השתתפו בטקס האזכרה שארגנה סוכנות החלל האמריקנית במרכז החלל בפלורידה לציון שנה להתרסקות המעבורת קולומביה, כשעל סיפונה האסטרונאוט הישראלי אילן רמון. מנהל המרכז: “אנו נחזור שוב. גדולים יותר, טובים יותר וחזקים משאי פעם היינו”
(YNET)
עובדי נאס”א שלקחו חלק בשיגור המעבורת קולומביה לחלל, לפני יותר משנה, מתנדבים שחיפשו בשדות טקסס אחר שרידי המעבורות שהתרסקה לפני שנה ותומכים של תכנית החלל האמריקנית, התכנסו היום (א') בקייפ קנברל שבפלורידה וציינו את יום השנה הראשון להתרסקות המעבורת.

“לפני שנה, בשעה הזו בדיוק, הבלתי ייאמן קרה”, אמר הערב (יום א') מנהל מרכז החלל על שם קנדי, ג'ים קנדי, למאות המשתתפים שהגיעו לטקס. קנדי קרא בשקט את שמות האסטרונאוטים שנספו באסון וחקוקים על אנדרטה מאבן גרניט שחורה המוצבת במרכז החלל.
הטקס החל בדיוק בתשע בבוקר, שעון פלורידה, בשעה שאבד הקשר עם הקולומביה, לפני כשנה. הוא הסתיים אחרי שש עשרה דקות בלבד, בשעת הנחיתה הצפויה של המעבורת שהתרסקה.
“הם היו החברים שלנו. הם היו הגיבורים שלנו. האובדן שלהם לא היה לריק. אנו נחזור שוב, גדולים יותר, טובים יותר וחזקים משאי פעם היינו. אני יכול להבטיח לכם שהצוות של הקולומביה ומשפחותיהם, לעולם לא יישכחו”, אמר קנדי.
כל אחד מהמתאבלים – עובדי המעבורת, סטודנטים שניהלו את הניסוי שהתרסק ביחד עם הקולומביה ותיירים שהגיעו למרכז החלל הפופולרי – החזיק בידו ורד. אחרי הטקס הקצר, כל אחד מהמשתתפים הניח את הורד שקיבל על האנדרטה השחורה. רבים מהם הזילו דמעה.

ווינסטון סקוט, אסטרונאוט לשעבר שטס על סיפון הקולומביה, נזכר בטיסותיו במעבורת. “זו הייתה מעבורת טובה. אבל, גם מעבורות טובות יכולת להיהרס. זה תלוי ברוחות, במזג האוויר ובעיקר בידי הגורל. זה בדיוק מה שקרה כאן, לפי שנה”, הוא אמר בכאב.
אגודת החלל הוקמה בעקבות האסון

אבי בליזובסקי
תמליל הראיון שערך יגאל רביד בערוץ הראשון עם טל ענבר, סגן נשיא אגודת החלל הישראלית. הראיון נערך בשידור חי מערב הזכרון שערכה אגודת החלל בבית חיל האוויר בהרצליה.

שלום לטל ענבר, סגן נשיא אגודת החלל הישראליתאתם הקמתם את האגודה הזו לאחר אסון הקולומביה, למה בעצם?
טל ענבר: אנחנו חשבנו שהגיע הזמן לעורר את המודעות הציבורית לתחום של מדעי החלל ולהתרכז בעיקר בחינוך לילדים ולבני נוער על מנת לקדם את המעמד של ישראל בעולם בתחום מדעי החלל והאירוע של קולומביה שימש כמנוף להשיג את המטרה?
כיצד האסון מקדם את חקר החלל?כמובן שהאסון עצמו כואב מאוד והוא מכה קשה גם לנאס”א וגם לכל קהילת החלל העולמית, אבל אולי הלקח שצריך ללמוד מאסון כזה הוא להמשיך ולקדם את הנושא, לבנות משגרים בטוחים וטובים יותר, ולא לעצור את הקדמה ואת ההתפתחויות הטכנולוגיות שבסופו של דבר אתה ואני וכולנו יוצאים מהם נשכרים.
בואו נדבר על חובבי החלל בישראלהאגודה נכון להערב מונה כ-350 חברים, ואנחנו גדלים מדי יום. הצעירים ביותר הם בכיתה ב' והמבוגרים ביותר הם מעל גיל 80. מכל שדרות הציבור, קהל רחב, אנשי אקדמיה, אנשי חיל האוויר, מרצים באוניברסיטה.
כמה ילדים רוצים להיות אילן רמון כשיהיו גדולים?אני נפגש עם אלפי בני נוער בשנה במסגרות שונות אותן אני מלמד, ואני רואה את ההתלהבות של ילדים ובני נוער לנושא החלל בכלל ולאחר הטיסה של אילן רמון למרות הסיום העצוב מאוד אנשים בהחלט מביעים את הרצון שלהם ליטול חלק פעיל בחקר החלל.

 

נאס''א: נצא מחוזקים מאסון מעבורת החלל

מנהל מרכז החלל על התרסקות הקולומביה: מותם לא יהיה לחינם. טקסי זיכרון נערכו ברחבי ארה''ב

שנה לאחר אסון מעבורת החלל קולומביה, התכנסו עובדי נאס''א בקייפ קנברל שבפלורידה, לטקס זיכרון לצוות המעבורת, שעליו נמנה האסטרונאוט הישראלי הראשון – אילן רמון. הטקס נערך בדיוק באותה שעה שבה התרסקה המעבורת שנה קודם לכן ונערך כשש דקות בלבד.

טקסים לזכר הרוגי הקולומביה נערכו במקומות נוספים בארה''ב בהן עיירות בדרום ארה''ב שחלקי המעבורת נפלו בהן. במהלך הטקס בקייפ קנברל אמר מנהל מרכז החלל, ג'ים קנדי: ''מותם של חברינו בצוות הקולומביה לא היה לחינם. נחזור לפעול גדולים יותר, טובים יותר וחזקים יותר מבעבר.
צוות האסטרונאוטים ומשפחותיהם האהובות לעולם לא יישכחו''.

בטקס השתתפו גם תלמידי בתי ספר, חובבי אסטרונומיה ואפילו חובבי הפוטבול, מצאו זמן לזכור, בעיצומן של ההכנות לקראת טקס הסופרבול המסורתי שייערך הערב ביוסטון טקסס שבו משחק הגמר בליגת הפוטבול האמריקני.
שם גם ייערך טקס ההצדעה האחרון בשורת הטקסים והוא צפוי להיות המרשים והגדול מכולם. לפני הטיסה לחלל חיו האסטרונאוטים בעיר יוסטון שם התכוננו למשימה. משפחותיהם של האסטרונאוטים הוזמנו לטקס וכן הוזמנו ראשי נאס''א.

אלמנתו של האסטרונאוט אילן רמון, רונה וילדיהם, אביו, אליעזר וולפרמן, חברים ובני משפחה התכנסו אתמול לטקס זיכרון ליד קברו של רמון בבית העלמין בנהלל. בטקס השתתפו גם הרמטכ''ל, משה יעלון ו-250 קצינים בכירים בחיל האוויר.

באחד בפברואר לפני שנה בדיוק, חתיכה מקצף הבידוד של מכל הדלק של מעבורת החלל פערה חור בכנף השמאלית של המעבורת והביאה להתרסקותה. המעבורת התפוצצה ועשרות אלפי חלקים ממנה התפזרו בעיירות רבות בטקסס ובלואיזיאנה.
 

טקס זכרון לאסון קולומביה ביום ראשון גם בחיפה  

1.2.2004 
 
 
עמותת מסלול – סטודנטים לתעופה וחלל עורכת ערב זיכרון לאסטרונאוט הישראלי הראשון – אילן רמון. הערב יתקיים ביום א' 1.2.03 באודיטוריום הפקולטה להנדסת אוירונוטיקה וחלל, טכניון. הכניסה לאירוע חופשית.
תוכנית הערב:

18:30 – טקס זיכרון והדלקת נר

18:45 – הרצאה: דני שלום – “תוכנית החלל הישראלית” ההרצאה מבוססת על ספר בנושא זה שיוצא לאור בימים אלו ממש על-ידי דני שלום ומהווה את ההרצאה הראשונה מאז פירסום הספר.

19:45 – הפסקה

20:00 – הרצאה: ד”ר קולין פרייס- ” מיידקס – הניסוי הישראלי במעבורת”. המרצה הוא מאוניברסיטת תל-אביב והוא חלק מצוות הניסוי.
 

 

מדליה מטעם אוניברסיטת ת”א לזכר אילן רמון  
19.5.2003
 
 
 
 
תצלום: ישראל הדרי עבור אוניברסיטת תל אביב

אוניברסיטת ת”א חילקה אתמול תארי כבוד לשנת ,2003 ובהם מדליית וייז ע”ש מייסד האוניברסיטה, כהוקרה מיוחדת על תרומה יוצאת דופן לאל”מ אילן רמון, שנהרג באסון קולומביה.
המדליה ניתנה לרעייתו רונה רמון ולאביו אליעזר וולפמן. בתמונה (מימין): נשיא האוניברסיטה איתמר רבינוביץ, רונה רמון ואליעזר וולפמן.
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן