סיקור מקיף

אבד הקשר עם המעבורת קולובמיה דקות אחדות לפני הנחיתה. התרסקה בטקסס

חשש לגורל מעבורת החלל “קולומביה” שהייתה צפויה לנחות במרכז החלל “קנדי” בשעה 16:16, לאחר 16 יום בחלל. הקשר איתה אבד בשעה 16:00. נאס”א הכריזה מצב חירום

הידיעה המקורית כפי שפורסמה באתר הידען ב-1.2.2003

מאת: אבי בליזובסקי

 תצלום של מסך מכ”ם במנהל הלאומי האמריקאי לאוקייאנוסים והאטמוספירה בלואיזיאנה, שעות לאחר התרסקות מעברות החלל קולומביה מעל שמי טקסס. בתצלום (בחלק התחתון באדום וצהוב) נראית הדמייה של חתימת החום שהותירו חלקי מעבורת החלל בנפילתם אל כדור הארץ.

צוותים מדלאס, טקסס יצאו לאתר את מיקום ההתרסקות

דרמה בשמיים: אבד הקשר עם מעבורת החלל “קולומביה”, שיצאה לפני 16 ימים מתחום האטמוספירה, כשעל סיפונה האסטרונאוט הראשון, אילן רמון. האישור הסופי ליציאת המעבורת מהמסלול התקבל בשעה 15:08 (שבת), ושעת הנחיתה נקבעה ל-16:16, ואולם הנחיתה מתעכבת בשל בעיית תקשורת עם המעבורת. הקשר עם המעבורת אבד בשעה 16:00.

דובר נאס”א אמר לסי.אן.אן כי לצוות הקרקע יש בעייה בקבלת נתונים מהמעבורת. “אנו מקווים לטוב אבל מתכוננים לרע מכל”, אמר. המעבורת נראתה לאחרונה מעל טקסס, כשכמה שובלי עשן יוצאים ממנה והחשש היא שמדובר ברסיסים.

ההערכה היא שהמעבורת נכנסה לאטמוספירה במהירות גבוהה מדי והמחשב לא הצליח להאט אותה. המעבורת הגיעה לכדור הארץ במהירות גבוהה פי 6 מהמותר. יש לציין כי מעולם לא היתה תקלה בנחיתה של מעבורת של נאס”א בכל שנות קיומה. בקייפ קנרוואל שבפלורידה, אתר הנחיתה, הוכרז מצב חירום.

נותק הקשר עם המעבורת “קולומביה”; חשש לחיי האסטרונאוטיםבנאס”א הוכרז מצב חירום; לא ברור מה עלה בגורל המעבורת והאסטרונאוטים; האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון, וששת חבריו היו אמורים לנחות בשעה 16:16

יום שבת, 1 בפברואר 2003, 16:18

הקשר עם נחיתת המעבורת “קולומביה”, ועל סיפונה האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון, נותק אחר הצהריים. בנאס”א הוכרז מצב חירום. עדיין לא ידוע מה עלה בגורל המעבורת והאסטרונאוטים. בצילומי טלוויזיה נראים שובלי עשן מעל שמי טקסס.

רמון וששת חבריו לצוות מעבורת החלל האמריקאית “קולומביה” היו צפויים לנחות בשעה 16:16 (שעון ישראל). בערוץ 2 דווח כי המשפחות שהמתינו לנחיתה עזבו את היציע המיוחד בקייפ קנברל שבפלורידה. נאס”א תכנס מסיבת עיתונאים בדקות הקרובות.
נתן גוטמן ושירות “הארץ” מוסיפים: “בקול ישראל דווח כי בנאס”א נערכים תחת אבטחה כבדה, לנחיתת מעבורת החלל. דוברים של חיל האוויר האמריקאי וסוכנות החלל האמריקאית אמרו כי האבטחה תוגברה בשל השתתפותו של רמון בצוות המעבורת. החזאים צופים מזג אוויר נוח לנחיתה.
מסוכנות החלל נמסר כי רמון וחבריו לצוות השלימו בהצלחה את כל 80 הניסויים שתיכננו לבצע בחלל. אחד האסטרונאוטים, מייקל אנדרסון, אמר הלילה למרכז הבקרה בסוכנות החלל, כי החזרה הביתה מלווה ברגשות מעורבים, אך הוא וחבריו אוצרים בתוכם חוויות מהמסע, שדי בהם לחיים שלמים.”

22:15 נאס”א: צוות ה”קולומביה” נספה
מנהל סוכנות החלל: אין ניצולים מצוות המעבורת; רבע שעה לפני הנחיתה התפרקה הקולומביה באוויר; בוש בנאום לאומה: מסענו לחלל יימשך; בשיחה עם שרון הביע את תנחומיו על מותו של רמון

יום שבת, 1 בפברואר 2003, 20:25

משימתה של מעבורת החלל “קולומביה” ושבעת אנשי צוותה הסתיימה היום באסון כשרבע שעה לפני הנחיתה (16:00 שעון ישראל) עלתה החללית בלהבות והתפרקה. בשעות הערב הודיעה סוכנות החלל האמריקאית נאס”א כי כל אנשי הצוות ובתוכם האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון, נספו. נשיא ארה”ב ג'ורג' בוש נשא הערב נאום מיוחד לאומה בעקבות האירוע ואמר: “היום הזה קיבלנו חדשות איומות ועצב רב בארצנו. הקולומביה הלכה לאיבוד ואין ניצולים”.

בוש פנה למשפחות והוסיף “כל האומה שלנו מתאבלת איתכם ואנו מביעים לכם את האהבה של האומה כולה. בגלל שהם מתו אנו חיים. בורא עולם יודע את שמם, והוא יברך את נשמתם את המשפחות ואת אמריקה”. כמו כן הבטיח: “המסע שלנו בחלל יימשך”.

מוקדם יותר הערב, שוחח בוש עם ראש הממשלה, אריאל שרון, והעביר לו את תנחומיו על מותו של אילן רמון בפיצוץ מעבורת החלל “קולומביה”. בוש אמר לשרון כי מדובר ביום טראגי עבור משפחות האסטרונאוטים ועבור המדע. שרון העביר גם הוא לבוש את תנחומיו על מות צוות המעבורת. “אנו מחזיקים ביחד ידיים ומתפללים”, אמר שרון. דובר צה”ל הודיע הערב רשמית על מותו של טייס חיל האוויר, אל”מ אילן רמון.

מנהל נאס”א, שון או'קיף, אמר במסיבת עיתונאים מיוחדת הערב כי הסוכנות החלה במאמצים לאתר את שרידי צוות מעבורת החלל “קולומביה”. לדבריו, לא נראה כי יש ניצולים מההתפוצצות. או'קיף הודיע במסיבת העיתונאים כי שתי ועדות חקירה יוקמו לבדיקת נסיבות המקרה: פנימית וחיצונית. הוא אמר כי נאס”א תערוך בדיקה פנימית מקיפה. כמו כן תוקם ועדה חיצונית שבראשה יעמוד אדם שמנותק מהממשלה הפדרלית. צוות הוועדה החיצונית יכלול אנשים מחיל האוויר האמריקני, מהצי וממשרד התחבורה.

“שמענו רעש חזק והכלבים החלו לנבוח”

בצילומי טלוויזיה נראו שובלי עשן בשמי אזור העיר פלסטין שבטקסס, שמעליו אירע הפיצוץ. צוותי הצלה של נאס”א יצאו לשטח שבו נפלו שברים של המעבורת. התושבים באזור הוזהרו שלא לגעת בשברים, מחשש שהם מסוכנים למגע. צוות המעבורת תירגל נטישה במקרה חירום אולם ההערכה מלכתחילה היתה כי סיכוייהם לשרוד קלושים ביותר.

תושבת טקסס שהיתה עדת ראיה לפיצוץ המעבורת סיפרה לרשת סי.אן.אן: “שמענו רעש חזק, הכלבים התחילו לנבוח והסוסים באורווה השתוללו. שמענו אחר כך שנפלו שברים בכל המחוזות באזור”. ליאת ואבי טורקיה, ישראלים המתוגררים בטקסס היו עדים לפיצוץ של במעבורת החלל “קולומביה”. ליאת סיפרה לוואלה! חדשות כי חברים הגרים בשכנות העירו אותם הבוקר וסיפרו להם ששמעו את הפיצוץ. הם יצאו החוצה והבחינו בשובלי העשן. לדבריהם, שברי המעבורת נפלו באזור ריצ'ארדסון, לא הרחק ממקום מגוריהם. “רק בשבוע שעבר היינו בישראל וחיפשנו מקום שקט ואז כל זה קורה פתאום”, סיפרה ליאת.

“עד הרגע האחרון קיווינו שזה יעבור חלק”

רמון וששת חבריו לצוות מעבורת החלל האמריקאית “קולומביה” היו צפויים לנחות בשעה 16:16 (שעון ישראל). לאחר שהתברר כי אבד הקשר עם המעבורת, המשפחות שהמתינו לנחיתה עזבו את היציע המיוחד בקייפ קנברל.

גדי, אחיו של אילן רמון, אמר לחדשות ערוץ 10 שהמשפחה שרויה בהלם ועדיין לא יודעת מה לעשות. לדבריו, תמיד היה קיים חשש לגבי תקלה במשימה אולם “בגלל שכל המשימה הלכה מצוין, אז היתה תקווה גדולה שגם הנחיתה תהיה כמו שכל היתר”. חיל האוויר יטיס את בני משפחתו של אילן רמון לארה”ב.

לשכתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, הוציאה הודעה בעקבות פיצוץ המעבורת. לשון ההודעה: “מדינת ישראל ואזרחיה מקווים בשעה קשה זו ועומדים לצידם של משפחות הטייסים, משפחת רמון בישראל, העם האמריקאי וממשלתו, בתפילה לבורא עולם שהאסטרונאוטים ישובו לביתם בשלום”. שרון שוחח הערב עם אביו של האסטרונאוט הישראלי, אילן רמון, ואמר לו כי הוא משתתף בצערו. האב, אליעזר וולפרמן, אמר לראש הממשלה כי “לזה לא ציפינו, עד הרגע האחרון קיווינו שזה יעבור חלק, וזהו, עכשיו אין לנו אילן, קרה לנו אסון גדול”. גם נשיא המדינה, משה קצב, ומפקד חיל האוויר, דן חלוץ, שוחחו הערב עם אביו של רמון.

מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה של נאס”א שמעבורת חלל התפוצצה בנחיתתה. פיצוץ המעבורת היחיד בעבר, של הצ'לנג'ר, אירע זמן קצר לאחר שיגורה ב-1986. מקורות בסוכנות החלל דחו את ההערכות בתקשורת, כאילו להתפרקות גרמה פעולה חבלנית.
עיראק: התפוצצות ה”קולומביה” – נקמת האל

יום שבת, 1 בפברואר 2003, 21:49

בבגדד הגיבו היום בשמחה לאיד על התפוצצות מעבורת החלל האמריקאית “קולומביה” ואמרו כי זוהי נקמת האל באמריקה. “אנו שמחים שזה קרה”, אמר עבדול ג'אבר אל חרייזי, גורם בממשל העיראקי. “אלוהים נוקם בשבילנו” הוסיף.

אנשים ברחוב העיראקי שמחו באופן מיוחד על כך שבין האסטרונאוטים ההרוגים גם אילן רמון הישראלי, שב-1981 השתתף במתקפה על הכור העיראקי, בהיותו טייס קרב בחיל האוויר. “ישראל תקפה אותנו ב-1981 והרסה את הכור הגרעיני שלנו ללא כל סיבה, עכשיו התהפך הגלגל ואלוהים משיב להם כגמולם”, אמר מוחמד ג'אבר אל טמיני, מכונאי רכב מבגדד.

מעבורת קולומביה התפוצצה; הצוות, ובו אילן רמון, נספה

מאת נתן גוטמן, הארץ חדשות וואלה
7 חברי צוות המעבורת נהרגו בפיצוץ, שאירע דקות אחדות לפני הנחיתה; נאס”א: אין קצה חוט בחקירה

שרידי המעבורת מעל שמי טקסס, אתמול. כרבע שעה לפני הנחיתה, עם כניסתה לאטמוספירה, ניתק הקשר עם המעבורת

סיכום מה-2 בפברואר 2003

מעבורת החלל האמריקאית “קולומביה”, שהיתה אמורה לנחות אתמול אחר הצהריים (שעון ישראל) בפלורידה, התפוצצה זמן קצר לפני מועד הנחיתה המתוכנן. שבעת אנשי הצוות – ובהם אלוף משנה אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, נספו. רמון, בן ,48 נשוי ואב לארבעה, היה טייס קרב בחיל האוויר לפני שנבחר למשימה בחלל.
המעבורת, שהמריאה ב-16 בינואר מפלורידה למשימה של 16 ימים, היתה אמורה לנחות אתמול ב-16:16 שעון ישראל (9:16 בבוקר שעון החוף המזרחי של ארה”ב). ואולם קצת יותר מרבע שעה לפני מועד הנחיתה המתוכנן החלו להיעלם חלק מהשדרים השגרתיים המועברים מהמעבורת ונרשמו תקלות שונות במערכות המדידה. בשעה ,16:00 זמן קצר לאחר שנכנסה לאטמוספירה וכשהיתה בגובה של כ-60 אלף מטרים ונעה במהירות של כ-20 אלף קמ”ש, נותק הקשר עם המעבורת. משהתברר כי המעבורת אינה נעה במסלול המתוכנן לנחיתה הוכרז בסוכנות החלל האמריקאית (נאס”א) על מצב חירום.
באותן דקות הגיעו דיווחים שונים מטקסס על פיצוץ שנשמע בשמי המדינה, ובשמיים נראו כמה כדורי אש ואחריהם שובלי עשן ארוכים. בעקבות דיווחי תושבים
על פיסות מתכת שהתפזרו באזור, ביקשה נאס”א מהציבור להימנע ממגע עם החלקים הללו, מחשש שהם מכילים חומרים מסוכנים, וכוחות צבא סגרו לציבור את האזורים שבהם נפלו שברי המעבורת. לא ידוע על נפגעים מנפילת שברי המעבורת. לאורך כל האירוע עודכנו במתרחש בני המשפחות של האסטרונאוטים, שהמתינו במרכז החלל בפלורידה.
כעבור כארבע שעות הודיעה נאס”א רשמית כי המעבורת אבדה וחברי הצוות שעל סיפונה נספו. כמו כן הודיעה סוכנות החלל על הקמת צוות בדיקה פנימי וצוות חיצוני לחקירת נסיבות התאונה, ומדעניה טענו כי בשלב זה אין קצה חוט שיוכל להסביר את האירוע. החוקרים יבדקו אפשרות כי תקלה שהתעוררה כבר בעת השיגור – התנתקות של חלק ממעטה הבידוד שפגע בכנף המעבורת ובאריחי הבידוד המצפים אותה – היא שהובילה להתפוצצות. מומחים מעריכים כי הגורם שהוביל בסופו של דבר להתפרקות המעבורת אירע בנקודה משמעותית בסיומה של כל משימה בחלל – חזרת המעבורת לאטמוספירה. גורמים בממשל האמריקאי שללו את האפשרות כי הפיצוץ נגרם כתוצאה מאירוע טרור.
נשיא ארה”ב, ג'ורג' בוש, יצר קשר עם משפחות האסטרונאוטים, והבטיח כי הממשל יחקור את נסיבות התאונה. בהודעה מיוחדת לאומה אמר בוש: “בורא העולם, שיצר את הכוכבים, יודע גם כעת את שמותיהם של שבעת הנשמות שאיבדנו היום”. הנשיא הבטיח כי ארה”ב תמשיך במשימות החלל – אך לא תשכח את האסטרונאוטים שנספו. בוש גם התקשר לראש הממשלה, אריאל שרון, כדי להעביר את תנחומי העם האמריקאי על מותו של אל”מ רמון.
נציגות של שגרירות ישראל בארה”ב, ובכללה השגריר דני איילון, ליוו את בני משפחת רמון השוהים בארה”ב לאחר היוודע דבר האסון. מערכת הביטחון הסדירה אמש את נסיעתם של קרובי משפחתו של רמון מישראל לארה”ב. בני המשפחה אמורים היו לצאת בטיסה של אל-על מנתב”ג לארה”ב לפנות בוקר.
“אנא חיזרו על השידור האחרון”, ביקשו בנאס”א; בצד השני נשמעו רעשים ואז השתרר שקט”

2.2.2003
מאת: נתן גוטמן, כתב “הארץ” בארה”ב, באדיבות חדשות וואלה

רגע הפיצוץרגע ההתפוצצות ושובלי העשן הלבן המפוצלים, שנראו מיד לאחר הפיצוץ. “זהו יום טראגי למשפת נאס”א”, אמר מנהל הסוכנות, שון אוקיף
“זהו יום טראגי למשפת נאס”א”, פתח מנהל הסוכנות, שון אוקיף, את הודעתו לציבור האמריקאי, שעות אחדות אחרי התרסקות המעבורת “קולומביה” מעל שמי טקסס. החקירה על נסיבות הארוע רק החלה ומוקדם לדעת מה היה הגורם שהוביל לאסון, אולם מן המידע שצברו אנשי נאס”א, אפשר כבר לשחזר את הרגעים האחרונים של המעבורת, מן הכניסה לאטמוספירה ועד להתרסקות.

* 15:53(לפי שעון ישראל, 8:53 שעון החוף המזרחי). מתגלות העדויות הראשונות על תקלה אפשרית. במערכת מדידת הטמפרטורות במערכת ההידראולית השמאלית נרשמות מדידות נמוכות מהטווח, באופן שמעיד כי מערכת המדידה הזו כשלה. עדות זו לא הדאיגה את אנשי נאס”א מכיוון שכל שאר המדידות והביצועים הראו כי המעבורת מתפקדת כסדרה.

* 15:56 המדידה אובדת גם בכן הנחיתה השמאלי

* 15:58 מיד אחר כך היא אובדת גם במודדי הטמפרטורה המותקנים בצד השמאלי של גוף המעבורת.

* 15:59 נרשמת תקלה במערכות מדידת הטמפרטורות והלחצים בשמונה נקודות שונות בצד השמאלי של המעבורת. רון דיטמור, מנהל תוכניות מעבורות החלל של נאס”א, אמר אתמול כי אבדן המדידות אינו מעיד בהכרח על בעיה של ממש ולעיתים הוא מלמד רק על תקלה קלה במנגנון המדידה עצמו.

אלא שתקלה זו, כבר הובילה לחיווי על מצג הבקרה של האסטרונאוטים עצמם. עד לשלב זה לא ידעו חברי הצוות כי ישנה בעיה במערכות המדידה בצד השמאלי, אולם כעת הם קיבלו חיווי המעיד על כך. חברי הצוות הודיעו לקרקע כי הם קיבלו את ההתרעה וכי הם ממשיכים בנחיתה כמתוכנן, מכיוון שהמעבורת מתפקדת היטב. ברגעי התקשורת האחרונים עם המעבורת נראים אנשי הקשר על הקרקע ביוסטון אומרים למיקרופון: “לא שמענו את השידור האחרון, אנא חזרו עליו”. מן הצד השני נשמעו רעשים סטטיים במשך כדקה. אחר כך השתרר שקט.

* 16:16-16:00 ברגע הראשון לא גרם אבדן הקשר לבהלה בקרב צוות הקרקע. מומחי נאס”א יודעים כי בעת הכניסה לאטמוספירה, קורה לא פעם שהקשר האלחוטי עם המעבורת מתנתק לכמה שניות, אך הוא תמיד מתחדש לקראת הנחיתה. ואולם, עד מהרה התברר ליוסטון כי ישנה בעיה משמעותית. המעבורת היתה בגובה של 60,000 מטר מעל פני האדמה ונעה במהירות של כ-20,116 קמ”ש. היא היתה אמורה לנחות בבסיס החלל על שם קנדי בפלורידה בשעה .16:16 אך כשהתקרבה שעת הנחיתה, סיפר ביל רידי, עוזר מנהל המשימה מטעם נאס”א, התברר שהקשר עם המעבורת עדיין לא חודש וכי היא אינה מתקדמת לכיוון מסלול הנחיתה. “צוות הבקרה שלנו התחיל להבין, בשלב זה, שיש לנו יום רע”, אמר דיטמור.

מרכז הבקרה של נאס”א, כמו גם בסיסי החלל האחרים של נאס”א, עברו למתכונת חירום והחלו לפעול לפי נוהלים שנקבעו מראש. כמו כן הוחרמו כל המסמכים והתשדורות של המשימה, כדי לאפשר חקירה לאחר מעשה.

במקביל, החלו להגיע דיווחים לרשויות אכיפת החוק המקומיים באזור טקסס על פיצוץ גדול שנשמע בשמיים ועל פיסות של מתכת שהתפזרו באזור. כל הסימנים הצביעו על אסון. העיתונאים וקרובי המשפחה שהמתינו למעבורת בקייפ קנאוורל בפלורידה התבקשו להתפנות מהמקום. במקביל שידרה נאס”א קריאה לציבור להימנע ממגע כלשהו עם שברים מהמעבורת, מכיוון שהם עלולים להכיל חומרים מסוכנים.

לקרובים שהמתינו בפלורידה נמסר דיווח מלא על ההתרחשות ובתוך דקות אחדות כבר הוסבר להם שהסיכוי למצוא ניצולים הוא אפסי. “הם אמרו לנו שצריך לברר מה קרה, לתקן את זה ולהמשיך הלאה, כדי שקורבנם לא יהיה לשווא”, סיפר מנהל נאס”א שון אוקיף, על שיחתו עם המשפחות. הוא הגדיר את תגובתם “מאופקת”.

על הקרקע, באזור טקסס ולואיזיאנה, התרבו הדיווחים על פיסות שברים וחלקי גוויות שהתפזרו על פני רדיוס גדול. כוחות המשטרה המקומיים, מתוגברים בכוחות צבא מבסיס פורט הוד הסמוך, החלו בסריקה של הקרקע ובאיסוף השברים, תוך שהם סוגרים בפני הציבור הרחב את האזורים שבהם התפזרו חלקים.

רק כעבור ארבע שעות, החליטה נאס”א להודיע רשמית לציבור כי המעבורת אבדה וכי חברי הצוות שלה נספו. מנהל סוכנות החלל, שון אוקיף, אמר שזו תזכורת לכך שמדובר במבצע מאוד מסוכן ולכך שהאסטרונאוטים לקחו על עצמם סיכון אישי, במטרה לקדם את המדע לטובת המין האנושי. “זה התחיל כבוקר שמח ועליז”, אמר אוקיף, שהמתין יחד עם המשפחות והידידים לשובה של המעבורת. “לא יכולנו להמתין עוד לשובם כדי לברך אותם על הביצועים המצוינים”.

את הבוקר פתחו חברי המעבורת בהשכמה המסורתית מהבסיס ביוסטון. אנשי הקרקע קראו בקשר לאסטרונאוטית לורל קלארק וביקשו ממנה להעיר את חבריה ל”צוות האדום” לקראת הנחיתה. “אנחנו מאוד מתרגשים לקראת היום הגדול”, אמרה קלארק ליוסטון. שלשום, שחררה נאס”א את סרט הווידאו האחרון שערכו חברי הצוות על ספינת החלל. בסרט, שאותו מלווה בקריינות המפקד ריק האסבנד, נראים האסטרונאטים מבצעים את הניסויים האחרונים וסוגרים את עמדות הניסוי לקראת שובם לכדור הארץ. האסטרונאוט הישראלי אילן רמון מצולם כשהוא מגיח במעין מעוף מאזור הניסויים לחלק המרכזי של המעבורת.
“והנה אילן בתנוחת הסופרמן שלו”, אומר המפקד האסבנד בקריינות. אחר כך מצולם רמון כשהוא אוכל דגני בוקר, שהתעופפו בזה אחר זה מן השקית. רמון, מחייך למצלמה, לכד אותם באוויר, במשחק אחרון של חוסר כבידה לפני החזרה לכדור הארץ.

לפני שיגורו לחלל הפקיד האסטרונאוט הישראלי אילן רמון מכתבים לכל בני משפחתו – לאשתו רונה ולארבעת ילדיו. לפי המסורת בנאס”א, נמסרו המכתבים לבני המשפחה מיד אחרי השיגור, על ידי אסטרונאוטים לשעבר שכבר היו במשימות בחלל. “לא יכולנו לקוות להכיר קבוצה אמיצה יותר של בני אדם”, אמר אחרי ההתרסקות שון אוקיף, והנשיא בוש הוסיף: “היתה להם מטרה נעלה בחיים. בזכות אומץ ליבם והאידיאליזם שלהם, נתגעגע אליהם עוד יותר”.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן