סיקור מקיף

שבע גבעות במכתש רמון יקראו על שם נספי אסון הקולומביה

כך הודיע הערב (ראשון) נשיא המדינה משה קצב באירוע שהתקיים בבית הנשיא 

 רשות שמורות הטבע תקרא לשבע גבעות בזלת בתוך מכתש רמון, המכונים בשם הכולל קרני רמון על שמם של האסטרונאוטים שנספו באסון הקולומביה לפני שלוש שנים. כך נודע הערב במפגש חוג המדע של נשיא המדינה, שהתקיים בבית הנשיא. לדברי הנשיא, משה קצב, אילן רמון ואנשי צוות הקולומביה סימלו את המאחד והם ישארו בליבנו ובלב כל האנושות לנצח.
באירוע משתתפת משלחת של בני משפחות כמה מהאסטרונאוטים שנספו, וכן שלושה מהאסטרונאוטים של מעבורת החלל דיסקוורי – במבצע המעבורת היחיד שהתקיים בשנת 2005 ובהם המפקדת איילין קולינס.
קולינס.אמרה כי התרגשה לזהות את הכינרת, הירדן וים המלח ואת החזר אור השמש מהמדבר מהחלל, ולפיכך רצתה להגיע לישראל. היא סיפרה כי מהחלל כאשר מסתכלים לכיוון האוופק רואים כמה האטמוספירה דקה ועושר הצבעים כחול של המים, לבן של הקרח והעננים והכל הופך לכתום בעת השקיעה (כל שעה וחצי), אורות הקוטב, הרי געש פולטי עשן, הטורקיז של שוניות האלמוגים. נוסף לזה היכולת לרחף כמו מטוס על כוכב הלכת. זו החוויה שכל האסטרונאוטים חולמים עליה, בטח כדי לנוח קצת מהעבודה של הניסויים ותחזוקת המעבורת. אני בטוחה שגם רמון וחבריו אהבו את זה. חבל רק שבמהירות שלנו אנו חולפים מהר על פני יששראל. לכבוד הוא לנו שמקדישים את גבעות קולומביה כדי לכבד את אנשי הצוות. אני מתגעגעת וחושבת עליהם יום יום, על אהבתם לטיסות חלל על הקדשתם לחקר החלל ועל כך שהיינו כמו משפחה. היה לי המזל להכיר אותם. במהלך ההכנות למבצע הדיסקוורי ידענו שהמבצע שלנו הוא הגשמת הרצון שלהם. לקחנו תמונה של הצוות לתא הטיסה כדי להדגיש את המחויבויות שלנו. התגליות הם חלק מהרוח האנושית. גם הקדשת גבעות קולומביה תעזור לנו להיות קרובים יותר לצוות ולשמר את ההשראה שלהם לשיפור החיים על פני כדור הארץ.
ג'ונתן קלארק, בעלה של לורל קלארק שנספתה באסון קולובמיה אמר: “אני רוצה להודות לנשיא ולאשתו ולאנשי משרד המדע שנתנו לנו הזדמנות לחזור. הייתי פה לפני פחות משנה ואני מרגיש כמו שאני חוזר הביתה..|
ואילו רונה רמון שהזכירה את גבעות קולומביה הנושאים כל אחד את השם של אחד האסטרונאוטים לרבות אילן רמון ואת פסגת הר על שם הקולומביה בארה”ב ואיזור בקוטב הצפוני, וכן שבעת האסטרואידים שנקראו על שם האסטרונאוטים, כעת יש גם איזור על שמם בישראל: “קריאת גבעות קרני רמון במכתש רמון על שם אנשי הצוות, מהווה סגירת מעגל. בשם צוות הקולומביה ואילן אני מודה לנשיא קצב ולרשות שמורות הטבע והגנים על יישום יוזמה ברוכה זו.”

יובל פלד – מנהל חטיבת התכנון והפיתוח ברשות שמורות הטבע אמר כי קרני רמון הם גבעות בזלת המצויות בלב מכתש רמון שהוא שמורת טבע. הם נקראות על שם מכתש רמון ורשות הטבע והגנים ראתה לנכון לציין את החיבור שבין רוח האדם והטבע – ולקרוא להם על שם אילן רמון ואנשי הצוות.

באירוע גם השתתפו ארבעה מרצים מהאוניברסיטאות בארץ שעסקו בתחום החלל. פירוט – מחר.
 
 

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן