סיקור מקיף

נאס"א תעדכן הערב בחקירה את נציגי ישראל

נמצאו חלקי גופות של כמה מהאסטרונאוטים שנהרגו בהתרסקות; מהנדסי חלל התריעו שהקיצוץ בנאס"א פוגע בבטיחות; הערכה: הצוות היה מודע לתקלה לפני ההתרסקות; ארה"ב השעתה כל הטיסות לחלל. ריכוז הידיעות מה-3 בפברואר, היום השני שלאחר האסון

סוכנות החלל האמריקאית נאס"א הודיעה הערב, כי בראש צוות החקירה העצמאי שיבדוק את נסיבות התרסקות מעבורת החלל קולומביה יעמוד הרולד גיימן, אדמירל לשעבר בחלל הנחתים. גיימן היה מעורב בעבר בחקר נסיבות פיצוץ המשחתת האמריקאית קול.

כל שברי החללית הנאספים ברחבי טקסס ולואיזיאנה מועברים לבדיקה בבסיס חיל האוויר ברקסדייל שבלואיזיאנה. החלקים יועברו לבדיקת צוות החקירה. בתוך כך החלה חקירה פנימית של נאס"א. בסוכנות מדגישים כי החקירה תבחן את כל האפשרויות, בלי להעדיף תיאוריה אחת.
סוכנות החלל האמריקאית נאס"א תעדכן הערב את נציגי ישראל בהתפתחות חקירת התרסקותה של מעבורת החלל קולומביה. בפגישה ישתתפו שגריר ישראל בארצות הברית, דני איילון, הנספח הצבאי, ונספח חיל האוויר. שון אוקיף, מנכ"ל נאס"א, אמר במסיבת עיתונאים שכינסה אמש סוכנות החלל כי בצד החקירה הפנימית שהחלה בנאס"א יוקם צוות חקירה חיצוני ועצמאי לבדיקת נסיבות ההתרסקות.

בתוך כך מתרבים היום הדיווחים על מציאת חלקי גופות של כמה מבין שבעת האסטרונאוטים שנהרגו בהתרסקות. בהמפהיל שבמזרח טקסס נמצאו לצד שרידי הגופות גם סמל המעבורת וקסדת אסטרונאוט. עובד בית החולים המקומי, מיק גיבס, דיווח על מציאת חלק גוף חרוך, עצם ירך וגולגולת. בילי סמית, מתאם פעולות החירום בשלושה מחוזות בטקסס, ששרידי המעבורת שהתרסקה אתמול נמצאו בשטחם, אישר את הממצא. משרד השריף של מחוז במזרח טקסס אישר הבוקר כי גם במחוזו נמצאו שרידי גופות של אנשי צוות המעבורת. חלק גדול משרידי המעבורת נפל לאגם מלאכותי בגבול טקסס-לואיזיאנה, והמאמצים למשותו התחדשו עם אור ראשון בארה"ב.
 
קיצוץ של 40% בתקציב תוכנית החלל בעשור האחרון

ה"וושינגטון פוסט" מפרסם היום כי פיצוץ המעבורת קולומביה לא הפתיע כמה מומחי חלל ממשלתיים בארה"ב, שהביעו בעבר דאגה מדחיית העבודות לשיפור בטיחות צי מעבורות החלל המתיישן של נאס"א. למרות שבטיחות היתה תמיד מילת המפתח בנאס"א, מהנדסי חלל התלוננו בעבר מספר פעמים על כך שקיצוצים תקציביים גרמו לכך שקולומביה ושלוש מעבורות חלל נוספות לא זכו לשיפורים שנדרשו בהן.

אף שאיש מהמדענים שהזהירו מפני תקלות בטיחותיות בנאס"א לא הצביע על מפגע בטיחותי קונקרטי שיכול היה לגרום להתרסקות המעבורת אתמול, לאורך תקופה ארוכה הם הזהירו מהסכנה שבהדחת נושא הבטיחות מראש סדר העדיפויות של סוכנות החלל האמריקאית. לטענתם, לאחר קיצוץ של 40% בתקציב תוכנית החלל בעשור האחרון, נאס"א כבר לא יכולה להבטיח ביצוע מושלם ונקי מתקלות.

בעקבות התרסקות קולומביה השעתה ארה"ב את כל הטיסות לחלל. מנאס"א נמסר כי לארבעת האסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית יש אספקה עד חודש יוני. הארבעה, שני אמריקאים ושני רוסים, היו אמורים לשוב לכדור הארץ במעבורת החלל האמריקאית "אטלנטיס" בעוד כחודש.

מנהל הטיסה בנאס"א, מילט הפלין, אמר אמש כי שעה וחצי לפני הנחיתה הצפויה החלו להתגלות תקלות שונות במעבורת. בשעה 14:45 (שעון ישראל) אותתה מערכת ההילוכים השמאלית של המעבורת על תקלה. גם מדי הטמפרטורה בצד השמאלי בתוך המעבורת סימנו טמפרטורה נמוכה מהרגיל כשעה לפני הנחיתה. כמו כן העריך הפלין, כי אחת המדידות במחשבים שעל המעבורת סימנה לצוות שיש בעיה, ולכן בנאס"א מעריכים כי הצוות היה מודע לתקלה לפני ההתרסקות.
 

רונה רמון לראש הממשלה: אילן זכה להגשים את חלומו תוך כדי חיפוש והתקדמות לעולם טוב יותר

מפקד חיל האוויר: מדינת ישראל, צה"ל וחיל האוויר מצדיעים לאילן רמון ולששת חבריו; מוקדם מדי להסיק מסקנות באשר לנסיבות האסון אומר  האלוף דן חלוץ; תנחומים לישראל גם מרוסיה ומהרשות הפלסטינית

 

ראש הממשלה אריאל שרון שוחח לפנות בוקר עם רונה רמון, אלמנתו של אל"מ אילן רמון, וביקש לחזק את ידיה בשעתה הקשה. רמון אמרה לראש הממשלה שאילן זכה להגשים את חלומו תוך כדי חיפוש והתקדמות לעולם טוב יותר.
 אל"מ אילן רמון, טייס ותיק בחיל האוויר התכונן ארבע שנים למשימת חיים שבה מצא את מותו.
 אמש שוחח ראש הממשלה עם אליעזר וולפרמן, אביו של אילן רמון וחיזק את ידיו "בשעה קשה זו" . אליעזר וולפרמן סיפר לכתבים כי אחרי שנודע על האסון הוא שוחח בטלפון עם רונה, אשתו של אילן, "שהפכה לאלמנה עם 4 ילדים, ואנחנו צריכים לחזק זה את זה" . הלילה יצאו מישראל בני משפחתו של אילן רמון אביו, אחיו ומכרים, בדרכם לארצות הברית.
 משרד החוץ בירושלים הורה לשגרירות ישראל בוושינגטון להגיש למשפחת רמון כח סיוע אפשרי.

 הנשיא בוש שוחח אמש עם ראש הממשלה וביקש ממנו להעביר את תנחומי ארצו למשפחת רמון ולעם בישראל. ישראל מצידה שיגרה תנחומים למשפחות האסטרונאוטים, לנשיא ארצות הברית ולעם האמריקני.

 גורמים רשמיים בישראל מקבלים עידכונים שוטפים ממרכז החלל ביוסטון. שר הביטחון שאול מופז קיבל עידכונים משר ההגנה דונאלד ראמספלד.  נשיא המדינה משה קצב שוחח אמש בטלפון עם בני משפחתו של אילן רמון ואמר כי "עם ישראל כולו ניצב לימינם בשעה קשה זו" .

 שרת החינוך לימור לבנת הנחתה את מערכת החינוך לייחד הבוקר שעה מיוחדת בה ישוחחו המורים עם התלמידים על אסון "קולומביה" ועל אילן רמון האדם, והערכים שהיו גלומים בו.

 שר החוץ בנימין נתניהו שוחח אתמול עם מזכיר המדינה האמריקני קולין פאוול. נתניהו הביע תנחומים על אובדן האסטרונאוטים האמריקנים, ופאוול הביע תנחומים על מותו של אילן רמון. נתניהו אמר כי זהו אסון לישראל, לאמריקה ולאנושות כולה, ואילו פאוול השיב כי ליבו של העם האמריקני עם העם בישראל.

 שמעון פרס אמר כי מדינת ישראל כולה מזדהה עם האובדן האישי של משפחת רמון "זהו יום אבל וכאב למדינה כולה שצפתה בהתנהגותו המופלאה של אילן רמון" .

 הרמטכ"ל משה יעלון, פרסם אמש הודעת אבל ואמר כי במסע לחלל התגייס אל"מ אילן רמון למשימה בעלת חשיבות במישור הלאומי והבינלאומי, שנועדה להרחיב את הידע האנושי. הרמטכ"ל הוסיף ואמר כי ליבנו עם משפחת רמון ועם משפחות שאר האסטרונאוטים.

 מפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ, כינס הלילה מסיבת עיתונאים ואמר כי "מדינת ישראל, צה"ל וחיל האוויר מצדיעים לאל"מ אילן רמון ולששת חבריו בטיסה 107 STS שלא שבו ממשימתם. אנו מאמצים אל ליבנו את אשתו, ילדיו ובני משפחתו…אילן רמון, בן משפחת חיל האוויר, חבר, מפקד ולוחם. חיל האוויר מצדיע לאילן ומחבק את משפחתו" . בקשר לתחקיר האירוע אומר האלוף דן חלוץ כי מוקדם מדי להסיק מסקנות באשר לסיבות האסון. "אנו בטוחים שהאמריקנים יתחקרו את האירוע באופן יסודי" . מפקד חיל האוויר אומר עוד כי החלל הוא תחום שמי שלא יימצא בו ייסוג לאחור, ולמרות האסון הוא רואה בחזונו אסטרונאוט ישראלי נוסף שיטוס בעתיד לחלל.

 שדרים של תנחומים לישראל מגיעים גם מרוסיה ומן הרשות הפלסטינית. הנשיא וולדימיר פוטין התקשר לראש הממשלה שרון, וחבר הקבינט הפלסטיני סאיב עריקאת הביע תנחומים בשם הרשות ובשם ערפאת.
"האמריקאים והישראלים הם אחים בארץ ובחלל"
כך אמר שגריר ארה"ב בישראל בפתח ישיבת הממשלה; שרון: אסטרונאוטים ישראלים נוספים ישוגרו לחלל; קרובי אילן רמון הגיעו ליוסטון לתמוך במשפחה; במרכז החלל הוקם גל-עד

 

ישיבת הממשלה נפתחה הבוקר בטקס קצר לציון אסון התרסקות המעבורת "קולמביה". ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר כי שיתוף הפעולה בין ישראל לארה"ב בתחום החלל יימשך, וכי עוד אסטרונאוטים ישראלים יישלחו למשימות חקר בחלל. שרון ציין כי לא זכה להכיר את האסטרונאוט אילן רמון, אך ידע על עברו כטייס נועז וכמפקד מצטיין.

שגריר ארה"ב בישראל, דן קרצר, השתתף בישיבת הממשלה ואמר: ארה"ב וישראל חולקות לא רק ניצחונות אלא גם ביש מזל". לדבריו, האמריקאים והישראלים הם אחים בארץ ובחלל. בישיבה השתתף גם מפקד חיל האוויר, אלוף דן חלוץ. דגלי ישראל וארה"ב הורדו הבוקר לחצי התורן בשל האבל על שבעת האסטרונאוטים.

ישראל שיגרה תנחומים למשפחות האסטרונאוטים, לנשיא ארה"ב ולעם האמריקאי. הנשיא בוש שוחח אמש עם ראש הממשלה שרון וביקש ממנו להעביר את ניחומיו למשפחת רמון ולעם בישראל.

במרכז החלל על שם ג'ונסון ביוסטון הוקם בשעות הלילה גל-עד מאולתר ובו פרחים, נרות וכתובות לזכרם של שבעת האסטרונאוטים. גם דגל ישראל הונף במקום. נאס"א מתכוונת לקיים טקס זיכרון רשמי ביום שלישי הקרוב, בהשתתפות המשפחות וחבריהם של האסטרונאוטים.
 

באר שבע: רחוב על שם רמוןרונה רמון, רעיתו של האסטרונאוט אילן רמון, שבה ליוסטון שעות אחדות אחרי היוודע דבר האסון. כמה מבני משפחתה הגיעו הבוקר מישראל כדי לתמוך בה ובארבעת ילדיה. כל אחת ממשפחות האסטרונאוטים הובאה במטוס נפרד ליוסטון וכל משפחה זוכה לליווי צמוד של פסיכולוג ושל צוות התמיכה של נאס"א. את משפחת רמון ליווה האסטרונאוט סטיב מקלין, אשר טס בקולומביה לפני 11 שנים. מקלין היה ה"אסטרונאוט המלווה" של רמון משך כל שנות הכשרתו והפך לידיד קרוב של המשפחה.

שגריר ישראל בארה"ב, דני איילון, נפגש הלילה עם רונה רמון ואמר אחר כך כי התרשם שהיא חזקה מאוד. היא סיפרה לו על שיחתה האחרונה עם בעלה, ביום רביעי, אז סיפר לה כמה יפה היקום ועד כמה הוא חש חלק ממנו. "עכשיו הוא יהיה חלק מהיקום הזה", אמרה רמון.

ראש הממשלה שוחח אמש בטלפון עם אביו של רמון, אליעזר וולפרמן. לדברי וולפרמן, שרון אמר לו כי הוא משתתף בצערו. וולפרמן השיב לו: "לזה לא ציפינו, עד הרגע האחרון קיווינו שזה יעבור חלק, וזהו, עכשיו אין לנו אילן, קרה לנו אסון גדול". עם וולפרמן שוחחו אמש גם נשיא המדינה, ומפקד חיל האוויר. אל ביתו של וולפרמן בעומר באו שכנים ומכרים רבים.

בישראל יפעלו להנצחת זיכרו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון. בבאר שבע, שבה גדל רמון ועזב אותה לאחר גיוסו, מתכוונים להנציחו על ידי קריאת רחוב על שמו. ראש העיר, יעקב טרנר, אמר ל"הארץ", בתום טקס בבית הספר מקיף ג' בו למד רמון, כי ההנצחה תתבצע "על ידי קריאת רחוב, כיכר, או מוסד בעיר על שמו של רמון".

טרנר, העומד גם בראש מוזיאון חיל האוויר בחצרים, הודיע כי במוזיאון תוקם פינת הנצחה לרמון, לצדו של רון ארד. לטקס במקיף ג' באו בין היתר גם חבריו לכיתה של רמון. אחד מהם, פרופ' ראובן שגב, אמר לתלמידים כי "אילן היה גיבור ואתמול אחר הצהריים הפך לאגדה".

בהודו אבלים על מות האסטרונאוטית

ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, שלח אתמול את תנחומיו למשפחות שבעת האסטרונאוטים. דובר הרשות והשר לשלטון מקומי, סאיב עריקאת, אמר כי ערפאת העביר גם מסר של תנחומים לנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש.

בבגדד היתה התגובה העממית הראשונה להתרסקות המעבורת שונה לגמרי: זו נקמת האלוהים באמריקאים, אמרו שם. "אנחנו מאושרים שהיא התרסקה", אמר עבדול ג'אבר אל-קוריישי, עובד מדינה. "אלוהים רוצה להראות כי כוחו רב יותר מכוחם של האמריקאים. הם פולשים לארצנו ואלוהים נוקם את נקמתנו".

ראש ממשלת רוסיה מיכאיל קסיאנוב, נשיא צרפת ז'אק שיראק וראש ממשלת בריטניה טוני בלייר שלחו תנחומים לנשיא בוש. בלייר שלח את תנחומיו גם לישראל. ובהודו – שם ביכו את אובדן האסטרונאוטית, ילידת המקום, קלפנה צ'אולה – אמר שר המדע, מורלי מאנוהאר ג'ושי: "זו אבידה שאין לה תחליף. אני שותף לצערם של כל בני ארצי".
 
שרון: ישראל תחזור לחלל

ראש הממשלה אריאל שרון פתח אתמול (א') את ישיבת הממשלה בדברים לזכרו של האסטרונאוט הישראלי, אלוף משנה אילן רמון. לישיבת הממשלה הצטרף באופן יוצא דופן גם שגריר ארה"ב בישראל, דן קרצר.

קרצר אמר בישיבה: "העם האמריקני והעם הישראלי הם אחים, גם בארץ וגם בחלל. המטרה תימשך, מסענו לחלל יימשך. יהי זכרם של החללים ברוך". קרצר ציין את דברי אילן רמון מהחללית, כי "העולם נראה נפלא מכאן, כחול, יפה ושברירי".

ראש הממשלה שרון פתח את דבריו בתיאור הרגע שבו ניתק הקשר עם מעבורת החלל: "עקבנו יחד עם שאר אזרחי העולם בחרדה, בתקווה, ובתפילה אחר העדכונים שהגיעו אלינו מסוכנות החלל. עד לרגע המר בו הוברר מעל לכל ספק כי שבעת האסטרונאוטים נספו בהתפוצצות מעבורת החלל".

שרון ציין כי לא זכה לצערו להכיר את רמון אישית, "לא טוב כפי שהייתי רוצה", אך ציין כי הכיר את עברו כטייס קרב נועז וכמפקד מצטיין. "דיברתי עם אילן לפני שהמריא למשימתו האחרונה, ושוחחתי עימו גם במהלכה. בשיחותי עם אילן למדתי להכיר אדם ערכי, אדם עם אהבה עצומה לעם הזה ולארץ הזו, אדם שאין ראוי ממנו לקחת בצרור אחד, את התקוות, החלומות, ההיסטוריה והעתיד של כולנו למקום גבוה הרבה מעבר למה שאי פעם שיערנו". שרון הזכיר את שיחתו אתמול עם אביו של רמון ועם אלמנתו רונה, ואמר כי הוא מקווה שכולם יצטרפו אליו בתנחומים ובחיזוקים למשפחה הנפלאה הזאת, "שכולם גאים בה".

ראש הממשלה אמר שהמסע לחלל ושיתוף הפעולה בנושא הזה עם ארה"ב יימשך: "שבעת האסטרונאוטים שנספו אתמול הם חלק מהמחיר הכבד שמשלם המין האנושי בכמיהתו לידע, ובמסעו לחקר עולמות אחרים. מותם לא היה לשווא. מסע האדם אל החלל יימשך. שיתוף הפעולה בין ארה"ב וישראל בתחום הזה יימשך גם הוא. יום יבוא, וישוגרו עוד אסטרונאוטים ישראלים לחלל. אני בטוח כי כל אחד ואחת מהם יישא על לוח לבו את זכרו של אילן רמון".

שר הביטחון, שאול מופז, אמר בצהריים כי "אלוף משנה אילן רמון נספה בהיותו בשליחות נעלה לטובת האנושות כולה. חידת אובדנו עלומה. אנחנו לא נשכח את הפס הלבן בשמי הרקיע".


פארק המדע שיוקם סמוך לקריית גת ייקרא על שמו של אילן רמון

דירקטוריון פארק המדע שיוקם סמוך לקריית גת קיבל באהדה את הצעת ראש העירייה לקרוא לפארק על שמו של אילן רמון.

מדובר במוזיאון לאומי למדע לבני נוער שישולבו בו אלמנטים גם מהחלל, בהשקעה של 40 מיליוני שקלים.

את הפארק יזם פרופסור יובל נאמן, הוגה ויוזם סוכנות החלל בישראל, ותכנן אותו האדריכל וחתן פרס ישראל דן צורי.

מדינה באבל
 

בוקר לא קל עבר אתמול על תושבי ישראל, שהתקשו לעכל את מה שראו בטלוויזיה בערב שבת. רבים התגודדו במקומות העבודה, בבתי הספר או סתם ברחוב והחליפו ביניהם חוויות, כשכל אחד מספר איפה הוא היה כששמע על ההתרסקות.

מי שקיבלו קשה במיוחד את האסון היו הילדים, שרבים מהם חלמו להיות אסטרונאוטים כשיהיו גדולים, ומצאו את עצמם אתמול עם חלום שבור. בבתי ספר ובגנים רבים הקדישו לנושא שעה מיוחדת, בה הסבירו לילדים את מה שאירע. באחרים הקימו פינות הנצחה לזכר רמון, ואף הדליקו נרות זיכרון.

בבית-הספר התיכון אורט קריית מוצקין, שם היו בקשר הדוק עם אילן רמון, שאף ביצע בחלל ניסוי של תלמידי בית-הספר, החליטו להסב את שם החטיבה העליונה על שמו של רמון. בבית-הספר הכריזו אתמול על יום אבל, הורידו את הדגל לחצי התורן, ואירגנו פינת הנצחה, אליה הביאו התלמידים את תמונותיהם מהמפגש עם רמון ביוסטון, לפני שנתיים.

בקריית-גת הודיע ראש העיר כי יקרא לפארק המדע שיוקם באיזור פלוגות על שמו של רמון, ובמפרץ חיפה שוקלים להסב את שמו של בית הספר הטכני של חיל האוויר, ולחנך את תלמידי בית הספר על דמותו של האסטרונאוט הישראלי הראש ון.

ואילו בבית הספר מקיף ג' בבאר-שבע, שם למד רמון בצעירותו, נערך אתמול טקס לזכרו. ראש העיר, יעקב טרנר, דיבר בהתרגשות על רמון, שהיה חניכו בבית-הספר לטייס, והבטיח להקים במוזיאון חיל-האוויר בחצרים אתר הנצחה לרמון, סמוך לקיר הזיכרון לנווט רון ארד.

מאות תלמידים התכנסו באולם בית-הספר, ושמעו את הספדיהם של מוריו וחבריו לכיתה של רמון. פרופסור ראובן שגב מאוניברסיטת בן-גוריון, בן מחזורו של רמון, אמר לתלמידים: "אני רוצה שתדעו, כי אילן היה תלמיד כמוכם, והתכונות המיוחדות שלו הובילו אותו רחוק לחלל".

רבים מהתלמידים בכו, על אף שלא הכירו את רמון אישית. ורוניקה יגורוב מכיתה י', שלא יכלה לעצור את דמעותיה, אמרה: "אני בוכה כי אילן היה אדם נפלא, שיכול היה לנחות בשלום ולספר לדורות של תלמידים על המסע הישראלי הראשון בחלל".
הלימודים בגני הילדים ברחבי הארץ נפתחו אתמול במבול של שאלות שהפנו הילדים לעבר הגננות. בגן חובה ארז בגבעת זאב שליד ירושלים, אמרו חלק מהילדים כי עד אתמול חלמו להיות אסטרונאוטים, אך כעת הם כבר אינם בטוחים. אחד מהם, מתן וויץ, אמר ש"אילן רמון בטח ראה את כדור הארץ מהשמיים, אז הוא מת שמח". ואילו שובל מרדכי עוד לא איבדה תקווה. "החללית התפוצצה וראיתי ששמו מין סרט כזה  מסביב לחלקים של החללית. זה היה מאוד מסוכן, אבל אם החלקים של החללית נפלו, אולי יש סיכוי שגם האנשים ייפלו חזרה?", שאלה.

במשרד החינוך התכוננו לשטף השאלות הסקרניות, והיום מפרסם משרד החינוך דף הסברים לגננות, שמטרתו להקל על שטף המידע שנחת על הילדים. לדברי דליה לימור, מנהלת האגף לחינוך קדם-יסודי במשרד, "הגננות הונחו לא ליזום את הדיון, אך אם הנושא עולה יש ללוותו בעדינות, ולהסביר על המשימה ועל הסיכון המחושב שלקחו האסטרונאוטים. הילדים יוכלו היום לתת ביטוי לתחושותיהם, בשיחות, ציור, פיסול והמחזות. הגננות יציעו לילדים לכתוב לילדי משפחת רמון ולחזק אותם בשעתם הקשה".

בכיתות העליונות יקימו היום תלמידי ישראל דיונים בעניין מסע ה קולומביה, ובין היתר ינסו להתחקות אחר מסעו של רמון באמצעות יומן שערך ביטאון חיל-האוויר. כמו כן ייערך דיון סביב החפצים שלקח עימו רמון לחלל: ציורו של הנער ממחנה טרזין, דגלי הערים באר-שבע ורמת-גן, דגל מוזיאון חיל האוויר וסמל נשיא המדינה, ועוד.
 
 
אין גבול לכאבמטהרן עד סיאול, מטורונטו עד בומביי, העולם עצר
שלשום את נשימתו
אריק בכר
 
 
 אריק בכר   זה היה יומם של כותבי הכותרות. בכל העולם. יום קשה כזה הוא קל לכותבי הכותרות, כי הכותרות ביום כזה צריכות לספר סיפור שאינו שנוי במחלוקת, כותרות חפות מדו-משמעויות. והכותרות הביעו אתמול עצב בכל העולם. חוץ מאשר בבגדד.
ג'ורג' בוש עשה לעורכי העיתונים עבודה קלה, והם זרמו איתו. "הקולומביה אבדה" (""The Columbia's lost) אמר הנשיא, וקבע את הכותרת של מאות ואלפי עיתונים בכל העולם. חוץ מאשר בבגדד.
אריק בכר   זה היה יומם של כותבי הכותרות. בכל העולם. יום קשה כזה הוא קל לכותבי הכותרות, כי הכותרות ביום כזה צריכות לספר סיפור שאינו שנוי במחלוקת, כותרות חפות מדו-משמעויות. והכותרות הביעו אתמול עצב בכל העולם. חוץ מאשר בבגדד.ג'ורג' בוש עשה לעורכי העיתונים עבודה קלה, והם זרמו איתו. "הקולומביה אבדה" (""The Columbia's lost) אמר הנשיא, וקבע את הכותרת של מאות ואלפי עיתונים בכל העולם. חוץ מאשר בבגדד.זו כותרת קלה, משהו כמו "יוסטון, יש לנו בעיה". באנגלית היא לא תופסת הרבה  מקום, מסתדרת בשורה אחת שמשאירה את שארית העמוד לתמונת האימים של חללית מתפוררת, ולמילים שמתארות את הזוועה סביבה כה קל לכל האנושות להתאחד. חוץ מאשר בבגדד.

החלל מצטלם יפה בעיתונות. גם האסונות שהוא מפיל עלינו. כי החלל הוא עדיין  של כולנו. זו לא מפולת בוץ קטלנית בברזיל, או רעידת אדמה בטורקיה, או טבח  עם ברואנדה. אין בעיתון כותרות כמו "אסון בחלל האמריקני", או "תאונת חלל  באזור היפני". החלל הוא החלום של כל האנושות. חוץ מאשר בבגדד.

שדרים של השתתפות בצער הגיעו לאמריקה מכל העולם. מסין ומרוסיה, מהודו  ומישראל ומהרשות הפלשתינית. ואפילו מאיראן, שהודיעה כי היא יודעת את ההבדל בין חילוקי דיעות מדיניים לבין אסון שאירע בשליחותה של כלל האנושות. כי כשיגיע היום לייסד מושבות בחלל, גם לאיראנים יהיה מקום שם, אם רק הם לא יאיידו את כולנו לפני כן. בכל העולם כתבו אתמול שדרים של אבל לאמריקה. חוץ מאשר בבגדד.

כי ברחובות בבגדד, שעד לפני 800 שנים היתה אוצרת הידע המדעי של  הציוויליזציה, שכחו שהפירות של מחקר מדעי הם נחלת כלל האנושות, לדורות. ולא תופסים שחקר החלל יצעד קדימה הרבה לאחר שיישכח הסכסוך שהיה פעם בין דור עיראקי אחד לבין דור אמריקני אחד.

גם ישראל זכתה אתמול להרבה סימפטיה בעולם, להרבה כיסוי תקשורתי אוהד. סיפרו על ניצול השואה ששכל את בנו הטייס דווקא כאשר היה הרבה מחוץ לטווח של כל נשק נגד מטוסים שהומצא בידי אדם. כמעט בכל מקום הזכירו באהדה את האסטרונאוט הישראלי הראשון. חוץ מאשר בבגדד.

וחוץ מאשר בטהרן. הודעת משרד החוץ האיראני הביעה תנחומים "למשפחות הקורבנות של אמריקה והודו". את אילן רמון לא הזכירו בטהרן, אותו אילן רמון ששיחרר את טהרן מאימת הנשק הגרעיני של סדאם.

יהודי בארה"ב: אבלנו כפול
"אנו אמריקאים ויהודים. משום כך האובדן שאנו חשים, כפול", אמר חבר אחת הקהילות היהודיות בארה"ב, בהתייחסות לאסון מעבורת החלל קולומביה, בה ניספו שישה אסטרונאוטים אמריקאים והאסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון.

תפילות סוף השבוע בבתי כנסת ובמרכזים יהודיים הפכו לטקסי אזכרה לאסטרונאוטים. רבנים התעכבו במיוחד להעלאת דמותו של רמון שתואר כ"גיבור ישראלי" ו"מי שסימל את הערכים המשותפים לארה"ב ולישראל". הקונסוליה הכללית של ישראל בניו יורק הפיצה אתמול הודעה מיוחדת על פתיחת ספר זיכרון והזמינה יהודים לחתום את שמם כאות השתתפות באבלה של ארה"ב וישראל.

בתפילות הבוקר בשבת בבתי הכנסת ברחבי ארה"ב התבקשו המתפללים לומר "קדיש" לא רק על רמון, אלא גם על שאר האסטרונאוטים, כאות  לסולידריות.

 

תגובה אחת

  1. ההיתרסקות של אילן רמון היתה בירח ליפני 5 שנים ההיתרסקות היתה קשה מאוד והחללית היתרסקה לחתיחות ועלתה באש וכול ששת האסטרונאוטים ואילן רמון מתו והפכו לאבק [לליחלוך] וכול האבק היתרחף באוויר מיסביב לכול האתמוספרה [ירח]ואף אחד לא ראה אותם בחלל יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן