סיקור מקיף

חברת קולפלנט השלימה הקמת חממה תעשייתית לגידול טבק המכיל קולגן הומני בהשקעה של כ- 2 מיליון שקלים

הקולגן, הינו המרכיב העיקרי ברקמות עצם, סחוס, גידים ורצועות ומהווה למעלה משליש מכלל החלבון בגוף ו- 75% מרקמת העור. הקולגן משמש כיום רבות בעולם הרפואה בתחומים רבים כדוגמת אורטופדיה, רפואה פלסטית, ריפוי פצעים, טיפול בכוויות ועוד

חברת הביוטכנולוגיה קולפלנט, השלימה הקמתה של חממה תעשייתית ייחודית לגידול טבק המייצר קולגן אנושי בעלי הצמח. החממה הוקמה בעמק החולה והיקף ההשקעה בפרויקט הוא כ- 2 מיליון שקלים.
קולפלנט, אשר הוקמה בשנת 2004 במסגרת חממת מיטב בקרית שמונה, הינה אחת החברות הבודדות בעולם אשר הצליחה לפתח יכולת לייצר קולגן בצמחים. מדעני החברה בראשותו של פרופ' עודד שוסיוב מהפקולטה לחקלאות ברחובות ובעל שם עולמי בתחום ההנדסה הגנטית בצמחים, פיתחו שיטה ייחודית לייצור חלבון קולגן אנושי בתאים של צמח הטבק. קולגן זה הינו בעל יתרונות בולטים על פני הקולגן המופק כיום מבעלי חיים.

לדברי אפי כהן ארזי יו"ר קולפנט, הקולגן, הינו המרכיב העיקרי ברקמות עצם, סחוס, גידים ורצועות ומהווה למעלה משליש מכלל החלבון בגוף ו- 75% מרקמת העור. הקולגן משמש כיום רבות בעולם הרפואה בתחומים רבים כדוגמת אורטופדיה, רפואה פלסטית, ריפוי פצעים, טיפול בכוויות ועוד והיקף המכירות העולמי של מוצרים מבוססי קולגן מוערך במיליארדי דולרים בשנה.
לדברי כהן ארזי "הביקוש הגבוה לקולגן כחומר גלם הוא זה שהביא אותנו להשקיע בהקמת חממת גידול שתתמוך בייצור בקנה מידה תעשייתי . כיום, מקור הקולגן המצוי בשוק הוא ברובו מבעלי חיים או גוויות אנושיות. חסרונותיו העיקריים של הקולגן המיוצר מבעלי חיים נובעים מהעובדה שהוא שונה מהחלבון האנושי, גורם לעיתים לתגובה חיסונית במטופל, אינו מהווה סביבה טבעית תומכת לתאים הגדלים בקרבתו ואינו מעודד בניית רקמה רגילה. בנוסף הסכנה להעברת מחלות זיהומיות כדוגמת מחלת " פרה המשוגעת" גרמה להמלצה להגבלת שימוש שהוציא ה FDA על קולגן ממקור של בע"ח לשימוש בתכשירים רפואיים".

לדברי כהן ארזי חסרונותיו אלו יצרו בפני חברות ברחבי העולם אתגר בחיפוש אחר קולגן אנושי ממקורות שונים ובטוחים. ואכן, חברת קולפלנט הצליחה להפיק צמחי טבק בהן הוטמעו הגנים האנושיים הדרושים לייצור קולגן ולפתח תהליך הפקה של הקולגן מצמחים אלה. תוצר התהליך הינו קולגן בריכוז גבוה בו ניתן להשתמש כחומר גלם למוצרים רפואיים רבים. כאמור, יתרונו המרכזי נעוץ בכך שהקולגן המופק נמצא דומה דמיון רב לקולגן האנושי הקיים בגופנו.
"עם הפעלת חממת הגידול החדשה, ביכולתנו לייצר כמויות של קולגן אנושי רקומביננטי איכותי במחירים תחרותיים. ההכנסה השנתית הצפויה ממכירות קולגן במהלך הפעלה מלאה של החממה, מסתכמת במספר מיליוני שקלים", מסר כהן ארזי, "בהתאם לכך גיבשנו מודל עסקי המתבסס הן על פיתוח עצמי של מוצרים מבוססי קולגן בתחומים כגון רפואה פלסטית ואורטופדיה והן על שווק הקולגן שנייצר כחומר גלם לחברות בינלאומיות".
קולפלנט שהוקמה במסגרת חממת מיטב שבבעלות ביומדיקס הבורסאית, רכשה בשנת 2004 את הטכנולוגיה מחברת יישום, החברה למסחור טכנולוגיות של האוניברסיטה העברית בירושלים והמשיכה בתהליך המו"פ.
אפי כהן ארזי, לשעבר סגן נשיא בכיר בחברת הביוטכנולוגיה הבינלאומית אמג`ן הצטרף כיו"ר קולפלנט בסוף שנת 2006. השנה זכתה קולפלנט בפרס חברת החממה המצטיינת של תוכנית החממות של המדען הראשי במשרד התמ"ת.

2 תגובות

 1. לפי הכותרת הייתי בטוח שהולכים לייצר סיגריות עם קולגן שיחדור לגוף עם העשן !
  טוב שלא כי אני שונא עישון בגלל הריח ..אבל אם ימצאו דרך לייצור סיגריות בריאות שלא רק שלא מזיקות ומסריחות את האוויר אלא מוסיפות בריאות ומפיצות ריח ניחוח ..אני אחזור לעשן (הפסקתי בגיל 30) !
  אני מבין שאין כאן פריצת דרך בהפקת חלבון ביולוגי מצמחים? אולי בעתיד ייצרו דם אנושי בצמחים? ואולי איברים שלמים כמו אוזן ?
  מי יודע אולי יפתחו צמחים מיוחדים שכל תפקידם יהיה ייצור מרכיבים ביולוגים לאנשים !!
  מי שירצה יוכל לגדל בעציץ אצבע !! אולי אפילו אצבעות מבעלי חיים שונים בגדלים שונים ..האצבע תזוז ..אז למה לא שתי אצבעות שיחזיקו מה שרוצים כמו סיגריה למשל !! עשו פעם ציורים שחיברו בין צמחים לבעלי חיים !
  נחזור למציאות אני מסכים עם עמי בכר זה אכן פיתוח ורעיון מבריק !

 2. מגניב ביותר!
  מעניין איך קוצרים ומבודדים את הקולגן מהצמח וכשמדובר במחירים תחרותיים, על איזה סדרי גודל באמת מדובר (מה הן האלטרנטיבות התחרותיות לקולגן אנושי דהיום?)

  בהצלחה לעוד חברה ישראלית עם רעיון ויישום מבריק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן