סיקור מקיף

משרד המדע מקיים לרגל מאה שנה להולדתו של אלן טיורינג את אתגר הצופן ההמוני הגדול ביותר

במסגרת תחרות “אתגר הצופן של טיורינג” שיזם משרד המדע והטכנולוגיה, נקראים בני נוער לנסות למצוא עובדות מוצפנות על פועלו וחייו של אלן טיורינג בצופן של 500 מיליון ספרות בינאריות הראשונות של פאי

עוגה ועליה תחילתו של המספר האינסופי פאי. מתוך ויקיפדיה
עוגה ועליה תחילתו של המספר האינסופי פאי. מתוך ויקיפדיה

לראשונה בישראל יתמודדו בני נוער באתגר צופן המוני שבו ינסו לחשוף עובדות על המדען אלן טיורינג בצופן של 500 מיליון ספרות בינאריות. את האתגר יזם משרד המדע והטכנולוגיה לרגל 100 שנה להולדת המדען אלן טיורינג, מועד המצוין השנה בישראל וברחבי העולם במגוון אירועים.

אלן טיורינג, היה מתמטיקאי גאון שהניח את היסודות לפיתוח מחשבים כפי שאנו מכירים אותם היום, והיה גם הראשון לעסוק בשאלה “האם מכונות יכולות לחשוב”. תרומתו לתחום מדעי המחשב, המתמטיקה ואף הפילוסופיה משתווה לתרומותיהם של איינשטיין ודרווין בתחומיהם. לטיורינג נודעה גם תרומה מיוחדת למלחמת העולם השנייה בזכות הצלחתו לפצח את צופן מכונת “האניגמה” הגרמנית ולהביא לניצחון בנות הברית. ואולם, טיורינג לא קיבל את ההוקרה על תרומתו למדע ולמלחמת העולם השנייה בימי חייו.

במסגרת תחרות “אתגר הצופן של טיורינג” שיזם משרד המדע והטכנולוגיה, נקראים בני נוער לנסות למצוא עובדות מוצפנות על פועלו וחייו של אלן טיורינג בצופן של 500 מיליון ספרות בינאריות הראשונות של פאי. התחרות תיפתח היום, 24 ביוני, בדיוק יום לאחר יום הולדתו של המדען, ותישאר פתוחה כחודשיים כדי לאפשר למשתתפים להרחיב את האתגר ולמצוא את המשפט הארוך ביותר המסתתר בצופן.

יום הולדתו ה-100 של המדען מצוין ברחבי העולם בשלל אירועים החל מכינוסים, תערוכות, סרטים ניסויים, ביוגרפיות מחודשות ומאמרים מיוחדים. בבריטניה, מקום הולדתו ומותו של המדען, אף מתארגנת עצומה שמבקשת מממשלת בריטניה לנקות את טיורינג מהרשעתו בקיום יחסים אינטימיים עם גבר. בישראל נערכו עד כה כינוסים אקדמיים והרצאות לזכרו של טיורינג.

משרד המדע והטכנולוגיה בשיתוף הפרופסורים נחום דרשוביץ וליאור וולף מאוניברסיטת ת”א, חברי ועד הפעולה לחגיגות מאה שנה לטיורינג בישראל, החליט להתמקד במיוחד בתרומתו של המדען לניצחון בנות הברית על גרמניה במלחמה העולם השנייה בפענוח הצופן.

לדברי שר המדע והטכנולוגיה פרופ’ דניאל הרשקוביץ, מתמטיקאי מוערך שעסק גם בתחום ההצפנה, “גם בימינו יש לתחום ההצפנה חשיבות גדולה במלחמת הסייבר. צופן הוא מרכיב מכריע בחוסן של מערכות במרחב הסייבר. לעידוד בני נוער לעסוק בתחום יש חשיבות גדולה גם לעתידה של ישראל”.

שלושת המשתתפים שיצליחו למצוא את המשפט הארוך ביותר המסתתר בצופן יזכו בפרסים כגון טאבלט חדיש וכן בביקור נדיר ב-“ויצק”, המחשב הראשון בישראל ומהראשונים בעולם, שנבנה בשנת 1954 במכון ויצמן. הזוכים יזכו להזדמנות להציג רעיון או מיזם שלהם לפורום של אישים בכירים בתחום מדעי המחשב, בהם שר המדע והטכנולוגיה פרופ’ דניאל הרשקוביץ, פרופ’ (אלוף במיל) יצחק בן-ישראל, ממקימי מטה הסייבר ויו”ר המועצה הלאומית למו”פ והפרופסור דוד הראל ממכון ויצמן, חתן פרס ישראל בתחום מדעי המחשב.

מידע נוסף וכניסה לתחרות דרך אתר משרד המדע והטכנולוגיה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן