סיקור מקיף

בכיר בארגון הבריאות העולמי: נוכל להציל חיי מיליונים אם נעצור את ההתחממות

 הבכיר, דיארמיד קמפבל-לנדרום התראיין לעיתון הגרמני די-וולט במהלך ועידה בנושא ההשלכות הבריאותיות של ההתחממות בג’נבה.

המחשת הצורך באספקת מים נקיים. איור: shutterstock
המחשת הצורך באספקת מים נקיים. איור: shutterstock

התחממות כדור הארץ זוכה לתשומת לב ציבורית, אך חסרה מודעות להשלכותיה על בריאות האדם. דיארמיד קמפבל-לנדרום (Diarmid Campbell-Lendrum), בכיר בארגון הבריאות העולמי התראיין השבוע (28 באוגוסט 2014) לעיתון הגרמני די-וולט (קישור לגרסה האנגלית). קמפבל-לנדרום התראיין במהלך כנס של ארגון הבריאות העולמית שדן בהשלכות שינויי האקלים על הבריאות, שהתקיים בשבוע החולף בג’נבה.

בתשובה לשאלת המראיינת אנקה רספר, עד כמה מאיימים שינויי האקלים על בריאות האדם ענה קמפבל-לנדרום: “כאשר כדור הארץ מתחמם קל יותר למגיפות להתפשט בחלקים רבים של העולם. מגיפות כגון מלאריה הגורמת למותם של 600 אלף איש מדי שנה, או מחלות מעיים המלוות בשלשולים לרבות כולרה שגם הן גורמות למותם של 600 אלף ילדים מדי שנה (בנוסף למספר רב של מבוגרים), בפרט במדינות מתפתחות. כאשר כמות המשקעים גדלה, כך גם גדל הסיכון של שטפונות ובצורות (בגלל הסטה של הגשמים א.ב.), קשה יותר לספק שירותי סניטציה ומים נקיים לאוכלוסיות נרחבות.”
“אנו גם עומדים בפני גלי חום חמורים ותדירים יותר, בפרט בערים, ואנו יודעים כי החום עלול להרוג אלפי בני אדם, אולי אפילו עשרות אלפים. שיא החום שנרשם באירופה ב-2003 גרם ישירות ל-70 אלף מקרי מוות. ככל שנאפשר לתהליך שינויי האקלים להמשך, כך חלקים רבים יותר של העולם יהיו בלתי מתאימים או בלתי בטוחים למגורים.”

מסקנת הבכיר בארגון הבריאות: שינויי האקלים, אם לא נשלוט בהם, עומדים להמשיך ולהגביר את האיום על בריאות האדם, כך שיש לדאוג להפחתת פליטת גזי החממה.

“הדבר הטוב הוא שאנו יכולים לעשות המון כדי להציל חייהם של מיליוני בני אדם – מתן אספקת מים ומערכות ביוב טובים יותר, וכן באמצעות מעקב ובקרה על מגיפות מידבקות.” הועידה התקיימה במסגרת הכנות לועידת אקלים גדולה שתתקיים בפריס בסוף 2015 ובה אמור להיחתם הסכם בינלאומי חדש.

4 תגובות

 1. גם אני יודע להגיד: נוכל להציל מליונים אם נמצא תרופה לשחפת ונשמיד את כל היתושים. קל להגיד דברים שקשה מאד או אי אפשר לבצע. עדיף שהיה אומר “ההתחממות הגלובלית תהרוג מליוני אנשים”. כי את שינוי האקלים הגלובלי כבר מאוחר לעצור. ודרך אגב – הרבה ימותו ברעב ובמלחמות כאשר עליית פני הים תגרום למאות מליונים שגרים כיום בשפך נהרות לחפש מקום מגורים חדש.

 2. זה לא בדיוק נכון, גם הרס יערות להקמת ישובים, גידולים חקלאים ומשק, שאמור לקזז בפועל את פליטת גזי החממה, נחשב לפליטת גזי חממה.
  זה אומר שגם אם פליטת גזי החממה נמוכה, והרסו יערות, זה נחשב לפליטת גזי חממה גבוה.

 3. מעניין שחכמולוג מדבר שטויות…
  מי שסובל הם עניי אפריקה ואסיה שמוסיפים פרומילים של אחוזים להתחממות, לאומת ארצות עשירות ושבעות.
  את עשירי אמריקה ואירופה אנשים אלה מעניינים כקליפת השום.
  כאשר מצב שמתואר בכתבה יגיע לארצות הברית או ארצות האיחוד האירופי, כבר יהיה מאוחר מדי לשנות משהו.
  קריאה מומלצת – “גבולות הצמיחה”

 4. בנתיים זה הפוך, מה שעוצר כצאת את ההתחממות אלו המגפות, ככול שיש יותר תושבים בכדור הארץ ככה יש יותר פליטת גזי חממה, מה שאומר בגדול שהרפואה אשמה בהחממות כדור הארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן