אסטרונומים חובבים גילו כוכב לכת במערכת בת ארבע שמשות

החובבים, שבחנו נתונים של טלסקופ החלל קפלר, גילו כי כוכב הלכת מקיף למעשה צמד כוכבים (או כוכב כפול), שבתורו מקיף צמד שני של כוכבים. זו המערכת הראשונה מסוגה שהתגלתה אי פעם

תמונה משפחתית של מערכת כוכבי הלכת PH1: כוכב הלכת שזה אתה התגלה מתואר בציור אמן זה כשהוא חולף לפני הגדולה מתוך שתי שמשות לוקות זו את זו. במרחק, מעבר למסלול כוכב הלכת שוכן זוג שני של כוכבים המקושר כבידתית למערכת הפלנטרית. איור: Haven Giguere/Yale.
תמונה משפחתית של מערכת כוכבי הלכת PH1: כוכב הלכת שזה אתה התגלה מתואר בציור אמן זה כשהוא חולף לפני הגדולה מתוך שתי שמשות לוקות זו את זו. במרחק, מעבר למסלול כוכב הלכת שוכן זוג שני של כוכבים המקושר כבידתית למערכת הפלנטרית. איור: Haven Giguere/Yale.

לאחרונה התגלה כוכב לכת המקיף את אחת השמשות במערכת ובה לא פחות מארבע שמשות. מזכיר במשהו את הסיפור האלמותי של אייזיק אסימוב "שקיעה". בסיפור מתואר כוכב לכת המואר באורן של שש שמשות, כך שתושביו אינם יודעים חשיכה מהי. הסיפור עוסק בהתרחשותו של ליקוי חמה שמסתיר את כל השמשות וגורם לעלטה גמורה על פני הכוכב. הסיפור הקצר מתאר את האירועים המתרחשים בשעות שקדמו לליקוי והספר מרחיב את הקורות בכוכב בטרם הליקוי ובימים שלאחר מכן.

כוכב הלכת מקיף למעשה צמד כוכבים (או כוכב כפול), שבתורו מקיף צמד שני של כוכבים.
זו המערכת הראשונה מסוגה שהתגלתה אי פעם והגילוי ממחיש את הכוח של אסטרונומים חובבים משום שהתגלית בוצעה בשיתוף בין אסטרונומים חובבים החברים באתר האינטרנט "ציידי כוכבי הלכת" Planet Hunters תחת הנחייתם של אסטרונומים מקצועיים.
תצורה פלנטרית זו היא כנראה מאוד נדירה, אומרת מג שוומב, אסטרונומית מאוניברסיטת ייל. רק שישה כוכבי לכת התגלו עד היו כשהם מקיפים כוכב כפול, ואף אחת מהשמשות הללו לא מקיפות עוד שותפים. האסטרונומים קוראים לכוכב הלכת הזה circumbinary’ ' (כלומר מקיף שתי שמשות).

מערכות סירקומבינריות הם המקום הקיצוני ביותר להיווצרות כוכבי לכת, אומרת שוומב, מדענית המסייעת לאתר "ציידי כוכבי הלכת" והמדענית המובילה במאמר אודות המערכות שהוצג ב-15 באוקטובר במפגש השנתי של חטיבת המדעים הפלנטריים באגודה האסטרונומית האמריקנית ברינו נוואדה.

"גילוי מערכות אלה מחייב אותנו לחזור לשולחן השרטוט ולהבין כיצד כוכבי לכת כאלה יכולים להתאסף מהחומר הראשוני ולהתפתח בסביבות דינאמיות מאתגרות אלה." אמרה.
כוכב הלכת נקרא PH1, כלומר זהו כוכב הלכת המאושר הראשון של ציידי כוכבי לכת חובבים Planet Hunters citizen), אך הוא גם זכה לכינוי טטואין, כוכב הלכת מסרטי מלחמת הכוכבים המקיף שתי שמשות.

ציידי כוכבי לכת מנתחים את הנתונים שמשדרת החללית קפלר, וקיבלו הכשרה לחיפוש אחר כוכבי לכת.

המתנדבים, קיאן ג'ק מסן פרנסיסקו ורוברט גליאנו מאריזונה ראו ירידות קטנות באור שנגרמו בשל מעבר כוכב הלכת לפני הכוכב האם שלו, שיטה מוכרת לגילוי כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש. שוומב, פוסט דוקטורנטית בייל הובלה את צוות האסטרונומים המקצוענים אשר אישרו את הגילוי ואיפיינו את כוכב הלכת, באמצעות תצפיות ממצפה הכוכבים קק במאונה לואה, הווואי. PH1 הוא ענק גזים בעל רדיוס פי 6.2 מכדור הארץ, דבר שעושה אותו טיפה גדול יותר מנפטון-רהב.

"ציידי כוכבי הלכת הוא פרויקט סמלי, המגדיל את יכולת הגילוי באמצעות אזרחים ומעקב אחר העצמים הללו בידי צוותי אסטרונומים" אומרת דברה פישר, פרופ' לאסטרונומיה בייל ומומחית לכוכבי לכת שסייעה להתניע את הפרויקט ב-2010. "מערכת ייחודית זו היתה מוחמצת אלמלא עיניהם החדות של האנשים מהציבור הרחב."

PH1 מקיף את זוג הכוכבים שגודלם 1.5 ו-0.41 מסות שמש המקיפים זה את זה במשך 20 יום. כוכב הלכת דחוס. מסתו מוערכת בפי 170 ממסת כדור הארץ, וקוטרו כמחצית מזו של צדק. הוא מסתובב סביב צמד הכוכבים בערך פעם ב-138 ימים. מעבר למסלול כוכב הלכת, במרחק של אלף יחידות אסטרונומיות (יחידה אסטרונומית היא המרחק בין כדור הארץ לשמש – 150 מיליון קילומטרים) נמצא צמד שני של כוכבים המקיפים את המערכת הפלנטרית.

 

לידיעה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. אולי המערכת הזאת מראה מצב זמני שלא יחזיק מעמד הרבה זמן?
  אולי הרבה מערכות כוכבים מתחילות עם מספר שמשות, ולאחר מכן מתפרקות?
  אולי גם המערכת שלנו התחילה עם כוכב תאום, ובמשך הזמן התפרקה?
  בת כמה המערכת שהתגלתה, ואיך ניתן לדעת אם למערכות קיימות היה פעם כוכב תאום?

 2. כנראה שמערכת שמכילה ממש 4 כוכבים או אפילו 3 נדיר עד לא קיים. כמות ההפרעות תפרק את המערכת מהר מאוד

 3. תומר,
  איזה סיפור אדיר! אחחח אסימוב.
  אתה והכתבה החזיקה אותי לימי חטיבת הביניים 🙂

 4. לא נראה לי שיהיה אפשר לראות את זוג השמשות שבמרחק 1000 יחידות אסטרונומיות מכוכב הלכת כמו שאנחנו רואים את השמש שלנו…
  כנראה ששני השמשות הרחוקות יראו בשמי כוכב הלכת כמו שאנחנו רואים את ונוס בבוקר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן