סיקור מקיף

כדי להשיג את אוסיין בולט צריך עמוד שדרה של צ'יטה

חברת בוסטון דיינאמיקס מפתחת רובוט מהיר בהשראת עמוד השידרה של הצ'יטה. בנתיים, המהירות המירבית שהרובוט מגיע אליה היא 45 קמ"ש, אך בחברה מעריכים כי הגעה למהירות של הצ'יטה אפשרית.

מאת: מאיה גבעון, חדש(נ)ות מהטבע

צ'יטה: התמונה באדיבות Malene, מתוך <a href=" http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Malene">wikimedia commons>
צ'יטה: התמונה באדיבות Malene, מתוך wikimedia commons

חברת בוסטון דיינאמיקס מפתחת רובוט מהיר בהשראת עמוד השידרה של הצ'יטה. בנתיים, המהירות המירבית שהרובוט מגיע אליה היא 45 קמ"ש, אך בחברה מעריכים כי הגעה למהירות של הצ'יטה אפשרית.

הצ'יטה הוא חיית היבשה המהירה ביותר בעולם. הצ'יטה, טורף ממשפחת החתוליים הוא המין היחיד מתוך חמישה מסוג ברדלס שחי כיום, בעיקר בסוואנה באפריקה, אך גם באסיה. גם תאוצתו מרשימה ביותר: הוא מסוגל להגיע למהירות של 130 קמ"ש ממצב עמידה תוך כ 20-30 מטרים(!). אך הוא אינו יכול להתמיד בריצה מהירה לאורך זמן, בגלל שגופו מתחמם במהירות, ובגלל שיכולת הקירור שלו מוגבלת וכך גם הנשימה האנאירובית בתאים שבגופו.

בניגוד לרבים ממשפחת החתוליים, הצ'יטה צד בשעות היום ומשיג את טרפו במרדף ולא במארב. על כן כל גופו בנוי למהירות: הוא מצויד ברגליים ארוכות (יחסית לבני משפחתו), כשהאחוריות, המספקות את עיקר הדחיפה, שריריות ביותר. פלג הגוף האחורי של הצ'יטה צר וחזהו עמוק. תכונה יחודית נוספת היא מבנה הטפרים בכפות רגליו: בעוד הטפרים אצל חתולים אחרים מתכנסים לתוך מעטפת עור בתוך הכפה, הטפרים של הצ'יטה חסרי יכולת תנועה. כך, בעת ריצה מהירה אחיזתו בקרקע טובה יותר.

אחת התכונות החשובות המסייעות בפיתוח מהירות היא עמוד השדרה הגמיש במיוחד של הצ'יטה. מחקר ביו מכאני הראה שתנועת עמוד השדרה בעת הריצה לא רק מסייעת בספיגת הזעזועים, אלא היא גם מוסיפה בעת ריצה מהירה כ – 20 ס"מ, עד להתארכות הצעדים לכ 7-8 מטרים. אגב, כשלושה רבעים מהמרחק נעשה ב"ריחוף", כאשר כל ארבע הגפיים נמצאות באויר.

אבל, כמו תמיד בטבע, פיתוח יכולת אחת בא על חשבון יכולת אחרת. השקעה בהתאמת הגוף למהירות מקטינה את עוצמתו של הברדלס (צ'יטה). כוחו נמוך בהרבה לעומת הנמר, למשל, המסוגל לסחוב את טרפו למרחק גדול ולטפס על עץ כשהוא נושא טרף כבד. הברדלס משלב בין מהירות עצומה לבין כוח, שיספיק לו לגבור על הטרף בתום מרדף קצר ומהיר.
חברה פרטית בשם בוסטון דיינאמיקס, השתמשה בצ'יטה כמודל ביומימטי לפיתוח רובוט יבשה מהיר שישמש בעתיד למטרות צבאיות, או למשימות חילוץ והצלה. הרובוט מהלך על ארבע רגליים, ומחקה את עמוד השדרה הגמיש במיוחד של הברדלס. החברה ערכה נסויים באבטיפוס בתנאי מעבדה, כשהוא מחובר לכבלים, וכעת היא עובדת על דגם שירוץ באופן חופשי. הדגם הקיים הצליח כבר לשבור את שיא העולם של האצן הג'מייקני המפורסם אוסיין בולט, כשהגיע למהירות של כ-45 קמ"ש, אך הוא עדיין איטי מאוד בהשוואה למקור ההשראה האמיתי.

למקור הידיעה:Ask nature, מסע אחר- כתבתו של נדב לוי, "המהירים ביותר"

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

 1. מאיה שלום

  מה מגביל את הרובות להגיע למהירות גבוה יותר ?

 2. אסף
  כתוב בפירוש מה הכוונה בכוח רב יותר. נמר יכול להרים טרף כבד (יחסית למשקלו) לתוך עץ וכך להגן עת האנרגיה שהשקיע ביד. ברדלס לא מסוגל לעשות את זה.

 3. כתבה מענינת רק ש :
  "צ'יטה" הוא שם הודי שפרושו המנוקד , בעברית ברדלס ,
  בגלל המבנה (מורפולוגיה) המיוחד והשונה היה מסווג בנפרד
  משאר החתולים ורק לאחרונה "דחפו" אותו למשפחה,
  הברדלס האפריקאי הוא אותו מין כמו האסיאתי
  וכמו זה שהיה בארץ עד סוף המאה ה19 ,
  "מינים אחרים" היו קיימים רק בעבר הגאולוגי,
  "כוחו נמוך בהרבה " ? איך מודדים כוח של ברדלס ששוקל
  30 ק'ג לעומת נמר ששוקל 70ק'ג ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן