סיקור מקיף

סין תשגר משימה משולבת של מקפת, נחתת ורכב שטח למאדים בשנת 2020

סין שופכת מיליארדים לתוך תכנית החלל שלה במטרה להשיג את ארה"ב ואירופה, אך כבר הובסה במירוץ למאדים על ידי שכנתה הודו, ששיגרה חללית בעלות נמוכה למסלול סביב כוכב לכת האדום בספטמבר 2014. נסיון קודם לשלוח חללית באמצעות משגר רוסי ב-2011 נגמר בהתרסקות המשגר והחלליות שעליו

דגם של החללית הסינית למאדים כפי שהוצג בתערוכה בשנת 2015. צילום: (Credit: China Daily/Long Wei)
דגם של החללית הסינית למאדים כפי שהוצג בתערוכה בשנת 2015. צילום: (Credit: China Daily/Long Wei)

סין מתכננת לשגר למאדים רכב שטח כדי לחקור את כוכב הלכת האדום, כך נמסר במסיבת עיתונאים של בכירי סוכנות החלל הסינית ביום שישי.

המטרה היא לשגר את החללית בסביבות שנת 2020 "זה יהיה צעד ענק עבור יכולות החלל של המדינה" נאמר במסיבת העיתונאים.

סוכנות הידיעות הסינית שינחואה מצטטת את מומחה החלל יה פייג'יאן "מה שאנחנו רוצים להשיג הוא לשגר חללית למסלול סביב מאדים, נחיתה ופריסה של רכב שטח במשימה אחת, אשר תהיה די קשה."

סין שופכת מיליארדים לתוך תכנית החלל שלה במטרה להשיג את ארה"ב ואירופה, אך כבר הובסה במירוץ למאדים על ידי שכנתה הודו, ששיגרה חללית בעלות נמוכה למסלול סביב כוכב לכת האדום בספטמבר 2014. לפיכך הסינים חייבים לחשוב יותר בגדול, ולשגר רכב שטח מאדימאי כדי לחקור את הקרקע, האטמוספירה והסביבה של כוכב הלכת ולחפש עקבות מים.
לרכב השטח תהיה יכולת לחוש את סביבתו, לתכנן בעצמו את מסלולו, לבצע ניסויים מדעיי םולגלות תקלות באופן אוטונומי. זו תהיה תבונה ניידת, אומרת סוכנות הידיעות שינחואה. לאותות רדיו דון צדדיים בין כדור הארץ למאדים נדרשים עד 40 דקות, כך שבמרבית הזמן הרכב יצטרך לטפל בעצמו. בקרי הקרקע יפתרו בעיות מורכבות בלבד, אומרת הסוכות.

"מחקר בנושאים אלו הוא מחקר של האנושות עצמה ושל מקורות החיים", הוא אמר, והוסיף: "רק באמצעות השלמת משימת שיגור חללית למאדים תוכל סין לומר שהיא פתחה באמת בחקר החלל העמוק."

לסין יש תכנית החלל שאפתנית, המופעלת על ידי הצבא, ומגלגלת מיליארדי דולרים, בייג'ינג רואה בנוכחות בחלל סימן לכוחה העולמי העולה.
בשנת 2018 מתכננת סין להנחית את החללית צ'אנג'ה 4 על שם אלת הירח במיתולוגיה הסינית על הצד המרוחק של הירח. עד כה שיכפלה סין בעיקר את הפעילויות של ארה"ב וברית המועצות לפני עשרות שנים.
ארה"ב הנחיתה את חלליות ויקינג על מאדים וגם ברית המועצות לשעבר וסוכנות החלל האירופית שיגרו חלליות למאדים. הנסיון הראשון של סין לשגר לוויין למאדים התנפץ בשנת 2011 כאשר משגר רוסי לא הצליח להגיע למסלול סביב כדור הארץ.

לידיעה באתר שינחואה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן