סיקור מקיף

הסכם להקמת מרכז פיתוח לרובוטיקה והשקעה במו"פ תעשייתי בהיקף 20 מיליון ד' בין האיגוד הישראלי לרובוטיקה למשקיעים סיניים ממחוז גואנגז'ו

"הסכם זה מהווה פריצת דרך עבור תעשיית הרובוטיקה הישראלית הנתמכת על ידי תשתית מדעית מהמתקדמות בעולם בתחום הרובוטיקה, אך חסרה את ההשקעות הדרושות כדי לפתח מוצרים חדשניים בתחום מתפתח שעדיין מחפש את דרכו בשוק העולמי" אומר פרופ' צבי שילר, יו"ר האיגוד הישראלי לרובוטיקה.

הסינים ישקיעו 20 מיליון דולר במרכז פיתוח לרובוטיקה בישראל. צילום: דוברות התאחדות התעשיינים.
הסינים ישקיעו 20 מיליון דולר במרכז פיתוח לרובוטיקה בישראל. צילום: דוברות התאחדות התעשיינים.

אחרי השקעות סיניות במגוון סקטורים בתעשיה הישראלית ובייחוד בהייטק, מגיעה תורה של תעשיית הרובוטיקה. בטקס חגיגי נחתם בשבוע שעבר בתל-אביב הסכם הבנות להשקעה במו"פ תעשייתי ברובוטיקה בהיקף של 20 מליון דולר. ההסכם נחתם בין האיגוד הישראלי לרובוטיקה בראשות פרופ' צבי שילר לבין קבוצת משקיעים ואזור התעשייה המתקדמת של העיר גואנגז'ו, בהם נציגי ממשל ומנהלי חברות ענק סיניות. הוא כולל: הקמת מרכז פיתוח בארץ, הקצאת 20 מיליון דולר כאמור למו"פ תעשייתי ברובוטיקה, והתנעת פרויקטי פיתוח בישראל עבור התעשייה הסינית.

הכלכלה הסינית זקוקה לרובוטים

הכלכלה הסינית זקוקה לרובוטים רבים במגוון תחומים, ומאחר שזיהתה את הפוטנציאל האדיר שבחיבור בין הטכנולוגיה הישראלית והשוק הסיני היא מוכנה להשקיע בכך תקציבים משמעותיים. במסגרת שיתוף פעולה זה, הוכרז בספטמבר השנה על הקמת מכון רובוטיקה סין-ישראל בגואנגזו (SIRI), שישמש שער לשוק הסיני עבור התעשייה הישראלית. כעת נחתם הסכם להקמת הסניף הישראלי של SIRI, שיעסוק תחילה ביצירת קשרים עסקיים, זיהוי מעבדות מחקר וחוקרים לפיתוח משותף של טכנולוגיות ומוצרים, ויצירת אפיקי הכשרה לאנשי מקצוע בענף, ויגדל בהמשך למרכז פיתוח בתחום הרובוטיקה עבור השוק הסיני. הנכונות להשקיע במו"פ בישראל מייחדת את היוזמה הזאת מיוזמות אחרות, המתמקדות בעיקר בפיתוח קשרים עסקיים.

"הסכם זה מהווה פריצת דרך עבור תעשיית הרובוטיקה הישראלית הנתמכת על ידי תשתית מדעית מהמתקדמות בעולם בתחום הרובוטיקה, אך חסרה את ההשקעות הדרושות כדי לפתח מוצרים חדשניים בתחום מתפתח שעדיין מחפש את דרכו בשוק העולמי. הקשר הישיר שנפתח לשוק הסיני באמצעות מכון הרובוטיקה סין-ישראל וההשקעות הצפויות במחקר ופיתוח על ידי חברות סיניות מובילות מצעידים את תעשיית הרובוטיקה הישראלית למקום מוביל במהפכת הרובוטיקה של המאה ה-21." אומר פרופ' צבי שילר, יו"ר האיגוד הישראלי לרובוטיקה.

באירוע השתתפו נציגי החברות המשקיעות, בהם: מנהלים בכירים מחברת Siasun– חברת הרובוטיקה המובילה בסין , וחברת Vanke, חברת הנדל"ן הגדולה בסין שגם לה צרכים בתחום הרובוטיקה. איתם הגיעו בכירי ממשל מהנהלת אזור התעשיה של העיר גואנגז'ו. מהצד הישראלי נכחו: יריב בכר – מנהל מחלקת הודו-סין במשרד הכלכלה, אורי פכטר – מנהל מחלקת פרויקטים בינלאומיים במכון הייצוא, דני קטריבס – ראש אגף סחר חוץ בהתאחדות התעשיינים, פגי מזרחי, ראש יחידת סין במכון הייצוא, ובכירי קהיליית הרובוטיקה בהם פרופ' משה שהם – טכניון ומייסד מזור, ד"ר אריה פרי – נשיא AUVSI ישראל , רפי ערבות – מייסד רובוגרופ, ורן ברייאר – מנהל תחום רובוטיקה אזרחית בתעשיה אוירית.

לדברי דני קטריבס, ראש אגף סחר חוץ בהתאחדות התעשיינים: "הבעיה המרכזית שלנו בישראל, של התעשייה הישראלית כולה בכל הסקטורים, זה כושר הייצור. לכן החדרת רובוטיקה היא אחת הדרכים להגביר את כושר הייצור שלנו. ישנן סיבות רבות מדוע גם סין עוברת לרובוטיקה, ולכן הצרכים שלנו והצרכים הסינים משלימים זה את זה. אני מאמין שזוהי התחלתו של שת"פ מאוד קונסטרוקטיבי ומועיל לשני הצדדים. "

מדוע הסינים צריכים רובוטים – כשיש כל כך הרבה ידיים עובדות במדינת הענק?
Zhang Jin, דירקטור לשיווק בחברת Siasun הגדולה בסין בתחום רובוטיקה, הסביר כי סין נמצאת כעת במשבר ייצור, כיוון שבתור היצרן מס' 1 בעולם היא הסתמכה על כוח עבודה זול, שכבר הולך ומתייקר. "על רקע זה, בחרנו לגבש מודל ייצור חדש, המסתמך על רובוטים. לפיכך, תעשיית הרובוטיקה היא יעד אסטרטגי חשוב של סין ואחד מ-10 הסקטורים המועדפים על ידי הממשלה הסינית. כיום אנו עומדים על 30 רובוטים תעשייתיים לכל 10,000 עובדים בתעשיה, לעומת 62 רובוטים במדינות כמו יפן, ומכאן הפוטנציאל שעוד קיים בסין. במקביל, אנו מפתחים גם רובוטים נותני שירותים כגון: מלצרים רובוטיים, ומעריכים שזהו שוק שיעקוף את השוק התעשייתי. "
גם Yang Gaofei , מנהל בכיר בחברת הנדל"ן (בניה וניהול נכסים) Vanke, החברה הגדולה בסין בתחומה שיתף בצרכי חברתו בתחום הרובוטיקה: "תחום הבניה צורך הרבה ידיים עובדות ולנו יש מחסור בזה, כיוון שהצעירים בסין לא רוצים להשתלב בתחום. הרובוטים גם יוכלו לשפר את שולי הרווח של תעשיית הבניה. רובוטים מיועדים גם לשמש כמאבטחים, שומרים ומנקים בנכסים הרבים שאנו מנהלים, לעמוד בקבלה בבתי המלון שלנו, לספק שירותי טיפול בקשישים , שירותים ביתיים בדירות יוקרה ובידור בפארקי שעשועים שאנו מקימים, שם הרובוט יכול להיות באינטראקציה עם המבקרים בפארק. אנחנו ענקי נדל"ן אבל קטנים מאוד בתחום הרובוטיקה, לכן מחפשים שת"פ עם ישראל".
תחומי שיתוף הפעולה העיקריים בהסכם שנחתם הינם כאמור:
1. הקמת סניף ישראלי למכון הרובוטיקה סין-ישראל בגואנגזו
2. יסוד קרן בהיקף של 20 מיליון דולר להשקעה בפרויקטים משותפים העונים על דרישות השוק הסיני
3. זיהוי פרויקטים להשקעה בענף הרובוטיקה המתאימים להשקה בשוק הסיני
4. פיתוח תכניות חינוך והכשרה וארגון כנסים משותפים
"המפגש היום מהווה יריית פתיחה להתנעת פעילות המו"פ הישראלי ברובוטיקה מול השוק הסיני. אני מקווה לראות תוצאות ראשונות של שת"פ זה בכנס הישראלי לרובוטיקה שיתקיים באפריל 2016" , אמר פרופ' שילר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן