סיקור מקיף

החללית הסינית צ'נג'ה 4 נחתה נחיתה רכה על הצד המרוחק של הירח.

זו החללית הראשונה שנחתה על הצד של הירח שאיננו פונה לעבר כדור הארץ. בתוך שלושה ימים השיגה האנושות שלושה אירועים ראשונים מסוגם בחלל – החללית ניו הוריזונס התקרבה לעצם בחגורת קויפר לראשונה, והחללית אוסיריס רקס נכנסה לראשונה למסלול סביב אסטרואיד קרוב ארץ

החללית הסינית צ'נג'ה 4 נחתה נחיתה רכה על הצד המרוחק של הירח.החללית נחתה בצד הרחוק של הירח היום (חמישי), זו החללית הראשונה שנחתה על הצד של הירח שאיננו פונה לעולם לעבר כדור הארץ. הגשושית מורבת מנחתת ורכב שטח נחתה באיזור שבחרו עבורה מדעני המשימה.
הנחיתה התרחשה בשעה 02:26 שעון גריניץ' כך מסר מינהל החלל הלאומי של סין.

איזור הנחיתה של החללית הסינית צ'נג'ה 4 במכתש פון קרמן בצד המרוחק של הירח, מיד לאחר נחיתתה ב-2 בינואר 2019 צילום: מינהל החלל הלאומי של סין.
איזור הנחיתה של החללית הסינית צ'נג'ה 4 במכתש פון קרמן בצד המרוחק של הירח, מיד לאחר נחיתתה ב-2 בינואר 2019 צילום: מינהל החלל הלאומי של סין.

החללית כבר הספיקה לשגר תמונות ראשונות של המכתש בו נחתה לפני הנחיתה ולאחריה.

צ'נג'ה 4 נחתה בקרקעיתו של מכתש פון קרמן שקוטרו 186 ק"מ ביום רביעי בלילה (2 בינואר). זו הפעם הראשונה שחללית כלשהי נוחתת על הצד המרוחק והמסתורי של הירח. צ'נגה 4 תבצע מגוון של מחקרים מדעיים בחודשים הבאים, והיא עשויה לסייע למדענים להבין טוב יותר את התצורות, המבנה והאבולוציה של הירח. אך החלק הסמלי כבר הושג.
הנגיעה בקרקע שהתרחשה בשעה 02:26 שעון גריניץ' מתרחשת אחרי ששתי חלליות אמרינקיות שברו שיאים השבוע כאשר אוסיריס רקס נכנסה להקפה של האסטרואיד קרוב הארץ בנ ב-31 בדצמבר וב-1 בינואר ערכה החללית ניו הוריזונס טיסת התקרבות לעצם המרוחק אולטימה ת'ולה.
הירח מקיף את צירו פחות או יותר באותו משך זמן שנדרש לו כדי להקיף את כדור הארץ, 27.3 ימים. בגלל הנעילה הכבידתית, אנו רואים רק צד אחד של הירח, שאנו מכנים הצד הקרוב. צד זה זכה לביקורים רבים, הן על ידי בני אדם והן על ידי חלליות רובוטיות, ובראש ובראשונה שש נחתות אפולו המאויישות. הצד המרוחק זכה רק לתצפיות מהמסלול.

החללית ורכב השטח נושאים בתוכם שמונה מכשירים מדעיים, חלקם סופקו על ידי גרמניה ושבדיה. המכשירים יאפיינו את סביבתה בפירוט רב על הקרקע ומתחתיה במטרה להבין מדוע ישנם הבדלים בין הצד הקרוב והצד המרוחק של הירח, למשל אותם משטחי בזלת כהים ענקיים שאנו מכנים בשם ימות, הנמצאים בשפע בצד הקרוב של הירח אינם קיימים בצד המרוחק. החללית גם תנצל את שקט הרדיו השורר בצד המרוחק של הירח, כדי לאסוף נתונים אסטרונומים. כמו כן נושאת החללית גם ניסוי ביולוגי – קופסא ובה ביצי תולעי משי וזרעים של עגבניות ועצי ארבידופסיס. החוקרים יעקבו אחר גורלם או התפתחותם של יצורים חיים על הירח. ב-2013 היא הנחיתה את Change 3 על הד הקרוב ביחד עם רכב רובוטי שכונה YUTO

7 תגובות

 1. הסמל של מנהל החלל הסיני מזכיר קצת את סמל הפדרציה ממסע בין כוכבים

 2. הנחתת האחות של זו שנחתה היום נחתה על הצד הקרוב לפני כמה חודשים, אבל כשלה לאחר זמן קצר – כשבועיים. הסינים לא הצליחו לבנות אמינות בתנאי חלל. אז לא רצו לחזור על הכשלון, והחליטו להנחית את הנחתת הזו בצד הרחוק.

 3. אם הנחתת על הצד האפל של הירח אז כיצד היא שולחת נתונים לכדור הארץ ?
  יש לווין תקשורת רחוק מהירח שיכול לקלוט האותות ולשדרם לכדור הארץ ?

 4. אבי השעה שציינת היא נכונה 02:26 לפי שעון גריניץ' (שזה 4:26 לפי שעון ישראל ; 10:26 לפי שעון בייג'ינג) , אלא שהטעות שלך היא בתאריך הנחיתה: אתה רשמת (בתמונה שהעלתה למעלה) שהנחיתה התרחשה ב 2 בינואר ואילו היא התרחשה היום ב 3 לחודש – אותו תאריך רלוונטי לשלושת הזמנים שהזכרתי.

  אני לא מביא את המידע הזה ממני, אלא שכל אתרי החדשות והמדע מסכימים עם תאריך הנחיתה.

  הנה אחד מהם לבדיקה:
  https://www.firstpost.com/tech/science/chinas-change-4-probe-relays-first-images-after-historic-touchdown-on-moons-far-side-5826981.html

 5. למי שתירגם את הכתבה,

  למיטב ידיעתי החללית הסינית נחתה ב 3 בינואר בשעה 10:26 לפי שעון בייג'ינג הסיני (4:26 בבוקר בישראל, 3 בינואר).

  תבדוק את זה באתר שציינתי, ואתה מוזמן גם לבדוק בעוד אתרים מדעיים.

  אם מה שאמרתי זה נכון, אז בבקשה לתקן אצלך.

  תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן