סיקור מקיף

שוגרה החללית הסינית הראשונה שתנחת נחיתה רכה על הירח

החללית נושאת בתוכה רכב רובוטי שאמור לסייר על פני הירח, ומשמשת כאבן דרך לקראת טיסה מאויישת שמועדה טרם נקבע
שיגור החללית הסינית שנג'ה 3 לירח. צילום: סוכנות הידיעות הסינית שינגואה
סין שיגרה הערב (19:30 שעון ישראל, 01:30 ב-2 בדצמבר שעון סין) את החללית שנג'ה-3 לירח ובה גם רכב השטח הראשון של סין, הרואה בשיגור צעד משמעותי לחקר החלל העמוק.

המשגר הסיני ארוך הטווח לונג מארץ' 3B המשופר שוגר ממרכז שיגור הלווינים שיצ'אנג בדרום מערב סין.

שנג'ה-3 צפויה לנחות על הירח באמצע דצמבר ותהיה החללית הסינית הראשונה הנוחתת נחיתה רכה על גוף שמימי כלשהו. זו גם נחתת הירח הראשונה במאה ה-21. בשנים האחרונות התמקדו סין, יפן, הודו, ארה"ב ומדינות נוספות בהקפת הירח.
החללית נכנסה תחילה למסלול סביב כדור הארץ כאשר הפריגאה (הנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ) היא בגובה 200 קילומטרים והנקודה הרחוקה יותר – בגובה 380 אלף קילומטרים – כלומר אל הירח.

"הבדיקות הראו כי החללית נכנסה למסלולה המיועד", אמר ג'אנג ז'נז'ונג, מנהל מרכז השיגורים בשיצ'נג. "אני שמח להודיע על שיגור מוצלח, השאיפה לחלל היא חלק מהחלום הסיני של התחדשות לאומית" אמר.

כדי לעניין את הציבור הסיני פתחה האקדמיה הסינית למדעים חשבון מיקרו בלוג למשימת שיגור שנג'ה 3. למעלה מרבע מיליון משתתפים פרסמו הודעות ברכה.

"הנחיתה הרכה של החללית היא המשימה הקשה ביותר במהלך המשימה", אמר הוו ויירן, המתכנן הראשי של תוכנית הירח הסינית. "זו תהיה פריצת דרך עבור סין שתוכל לבצע סקר על הירח". לדבריו למעלה מ-80% מהטכנולוגיות שבהם נעשה שימוש במשימה פותחו במיוחד עבורה.

השלב הבא, שסין עדיין לא חשפה את מפת הדרכים אליו, יהיה משימה מאויישת על הירח, דבר שבוצע עד כה רק בידי ארה"ב. אפילו רוסיה הסתפקה בנחיתות לא מאוישות, שבאחת מהן הופעל רכב רובוטי.

שנג'ה או שאנג'-אה הוא שמה של נסיכה סינית שלפי המיתולוגיה גנבה את גלולות חיי הנצח ולכן הוגלתה אל הירח ביחד עם הארנב שלה YUTU. זה גם שמו של רכב השטח הרובוטי שנמצא בתוך החללית ומתוכנן לבצע משימות סיור על הירח.
ראו גם: ארנב על הירח


לידיעה באתר סוכנות הידיעות הסינית שיגנואה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן