משרד המדע הסיני הגדיל תמיכתו במחקרים מדעיים בסיסיים

התקציב בשנה גדל ב-50% במהלך חמש שנים, אך המדענים טוענים שהכסף מתפזר למחקרים רבים מדי – מעט לכל מחקר

צמיחת התלג של סין בשנים האחרונות. מקור: חברת הסחר אפקו, מתוך הרצאה שנתן נציגה קנט צ'ארט בת"א, מאי 2011
צמיחת התלג של סין בשנים האחרונות. מקור: חברת הסחר אפקו, מתוך הרצאה שנתן נציגה קנט צ'ארט בת"א, מאי 2011

המשרד למדע וטכנולוגיה של סין חשף רשימה של 64 פרויקטי מחקר שימומנו תחת התקציב השישי של התוכנית למחקרים לאומיים.
המשרד מתכוון להשקיע סך של 244 מיליון דולר בפרויקטים במהלך חמש השנים הקרובות – גידול של 50% לעומת התקציב בחומש הקודם שעמד על 160 מיליון דולרים. הפרויקטים מתפרסים על ששה תחומים: מחקר חלבונים, טכנולוגיה קוונטית, ננוטכנולוגיה, מחקר ופיתוח בביולוגיה רבייתית, תאי גזע, ומדעי כדור הארץ.

"המטרה שלנו בתוכנית זו היא לעודד מחקר וחדשנות מקוריים" אומר פו זיאופנג, מנכל המשרד והאחראי על התוכנית. "היינו רוצים לבסס את סין בין שלוש המתחרות העיקריות בתחומים אלה."

לדבריו, ששת התחומים נבחרו על סמך חשיבותם הלאומית לסין כמו גם הפוטנציאל המדעי שלהם. הארבעה הראשונים נקבעו בשנת 2006 בקווים המנחים לטווח הבינוני והארוך המכסים את התקופה עד שנת 2020. שני התחומים הנוספים – תאי גזע ומדעי כדור הארץ הוכרזו בשנת 2010.
ואולם מדענים הפועלים בתחומים אלה קובלים על כך שלמרות שהתקציב בגל במהירות, המימון מתחלק לרסיסים קטנים מדי בין קבוצות המחקר. "ככל שהתוכנית חשובה למחקר הבסיסי, זה לא כל כך הרבה כסף כאשר הוא מתחלק בין ארבע קבוצות מחקר על פני חמש שנים" אומר ליו מינגיאו, חוקר תאי גזע באוניברסיטת מזרח סין בשנחאי וראש אחד מ-64 פרויקטים. המעבדה של ליו תקבל כ-150 אלף דולר לשנה , כשליש מהתקציב השנתי המוערך שלה. "כתוצאה מכך, אנו תלוים במספר תוכניות מימון אחרות כדי להשאר ולצוף" אמר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן