סיקור מקיף

השפעת סין על הסביבה במדינות מתפתחות

המדינות המתפתחות, בעיקר באפריקה הפכו לשותפות סחר גדולות של סין. בניגוד למערב, לממשלות אפריקה לא אכפת מתושביהם שצריכים לסבול מגידול בזיהום האוויר הקרקע והמים כדי לספק את הסינים

ההשפעה הכלכלית של סין באפריקה. איור:  shutterstock
ההשפעה הכלכלית של סין באפריקה. איור:
shutterstock

המדינות המתפתחות נמצאות במשבר סביבתי.  באזורים נרחבים ברבות מהמדינות המתפתחות הפעולה הפשוטה של נשימת אוויר יכולה לגרום למוות.

 

מחקר שפורסם לאחרונה מראה כי זיהום אוויר גורם לחמישית ממקרי מות ילדים בתת-הסהרה.מחקר אחר מראה כי ב-2015 החשיפה לרעלנים באוויר גרמה למותם של תשעה מיליון בני אדם. ממחקר אחר עולה כי יותר משליש ממקרי המוות באמריקה הלטינית ב-2012 היו מסרטן ריאות ומחלות אחרות שנגרמו בשל זיהום אוויר.

יש סיבות רבות למגמה המדאיגה אבל מסתבר כי סיבה אחת בולטת במיוחד והיא ההתפתחות המתפרצת של הכלכלה הסינית, שגורמת למפגעים סביבתיים בסין, אבל לא רק בסין שכן מסתבר כי התפתחות הקשרים הכלכליים בין סין למדינות מתפתחות הוא סיכון לאיכות האוויר והמים.

כיום מהווה סין את שותף הסחר הגדול ביותר באפריקה ובכמה מדינות באמריקה הלטינית, שבחלקן גרים התושבים העניים יותר בעולם. במקביל לשיתוף הפעולה המסחרי גדל זיהום אוויר והתגבר ברבות מהמדינות ובעיקר באפריקה.

 

רוב הכלכלנים מסכימים כי מסחר עוזר לגידול ולפיתוח של כלכלה אלא שלרוע המזל יתרונות המסחר באים עם מחיר סביבתי כבד.

 

מדינות מתפתחות רגישות במיוחד לפגיעה בגלל תדירות המקרים שבהם הן מייצרות ומיצאות סחורות מזהמות כמו דלק מחצבי או מתכות. כמו כן הפיקוח הסביבתי במדינות אלו חלש עד חסר. זאת למרות הנסיונות של מדינות המערב לחזק את ההגנות הסביבתיות באמצעות הסכמי מסחר. בניגוד לכך סין לא ״דוחפת״ את שותפותיה למסחר לחיזוק ההגנות הסביבתיות, לכן המסחר הנמרץ עם סין גורם לרמות גבוהות של זיהום במדינות מתפתחות.

 

אל מול נתונים אלה התברר כי המסחר עם סין גורם (בעקיפין) לפליטות של דו-תחמוצת-גפרית (SO2 ) ב-58 מדינות באפריקה ובאמריקה, פליטות שגורמות למחלות ולמוות.

נמצא כי רמת הפליטות ברבות מהמדינות המתפתחות עולה בהתאמה למסחר עם סין. במדינות כמו: ליבריה, קונגו או פאראגואי, בהן הממשלות חלשות ומושחתות נמדדו פליטות ומפגעים בריאותיים ברמה גבוהה לעומת זאת מסתבר כי במדינות שבהן ממשלות חזקות ויציבות

היתה עלייה פחותה בזיהום והפגיעה הבריאותית בהתאם. כך קרה בצ'ילה, גמביה או טנזניה, בהן למרות המסחר עם סין לא נראתה עליה בפליטות או פגיעה בבריאות התושבים.

 

אחת הצרות החולות של מדינות רבות היא ״תרבות״ השוחד שנפוצה ו״מקובלת״. כדי לתקן את הפגיעה הסביבתית/בריאותית יש צורך בממשל חזק שיקפיד על אכיפת חוקים ועל שקיפות. מתברר כי מדינות שבהן משטר יציב וחזק מנהלות מדיניות רבת פנים שמקדמת מסחר תוך כדי הגנה על הסביבה הטבעית ועל בריאות התושבים.

כדי לשפר את המצב ולהפחית את הזיהום הסביבתי שנוצר בשל המסחר יש צורך לשכנע את סין לשנות את דרכיה לכוון של פעילות חיובית למען הסביבה במדינות איתן יש לה יחסי מסחר. מדינות המערב פועלות בכוון חיובי בעיקר תחת לחץ של קבוצות ירוקות וגם בגלל החשש מתחרות מול מדינות מתפתחות. כאשר המצב הכלכלי בסין משתפר יש לקוות ולהניח כי גם היא תצטרף למאמץ.

סימן מוקדם ומעורר תקווה יש בחתימת סין על ״הסכמי פריז״ בנסיון לתפוס את מקומה של ארה"ב בהנהגה. עד לשינוי המקווה הגידול בכלכלת סין ימשיך להוות גורם מזהם במדינות רבות וגם בסין עצמה.

ולכן ראוי כי גם הסינים ישנו את השליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, לשליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. קצת צניעות ופחות צביעות לא תזיק…

    משפט הסיום :"ולכן ראוי כי גם הסינים ישנו את השליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, לשליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה." ממש לא במקום ולא ראוי, להיפך…יש לכל העולם מה ללמוד מהסינים בהקשר זה, הם המדינה היחידה שהפעילה בקרת ילודה באופן אקטיבי ובהצלחה. לולא היו עושים כן, מצב העולם היום היה גרוע בהרבה.

    לגבי ניצול, גם למערב לא ממש היה אכפת כשניצלו ועדיין מנצלים את מדינות אפריקה והמזרח…

  2. אנחנו בדרך הנכונה לשם. אלפים היו בהפגנה בכיכר רבין נגד אסדות הגז, התקשורת בקושי דיווחה על כך. הממשלה כל כך עסוקה בללהתחנף לחבריה הטייקונים שאין בעיה להפקיר את האזרחים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן