סיקור מקיף

גונאר קראלסטרום, ראש הוועדה שבחרה את חתני פרס נובל לכימיה: הגבולות בין הפיסיקה, הכימיה והביולוגיה הטשטשו

מרטין קרפלוס מייקל לויט ואריה ורשל קיבלו את הפרס עבור פיתוח מודלים בקנה מידה גדול של מערכות כימיות מורכבות.

זוכי פרס נובל לכימיה לשנת 2013 במסיבת עיתונאים שהתקיימה בשבת, 7.12.13. צילום: אבי בליזובסקי. לצערי, אינני יכול להעלות תמונות מהטקס בשל זכויות יוצרים.
זוכי פרס נובל לכימיה לשנת 2013 במסיבת עיתונאים שהתקיימה בשבת, 7.12.13. צילום: אבי בליזובסקי. לצערי, אינני יכול להעלות תמונות מהטקס בשל זכויות יוצרים.

פרס נובל לכימיה – פרופ' מרטין קרפלוס, פרופ' מייכל לויט ופרופ' אריה ורשל, מוצג על ידי פרופ' גונאר קראלסטרום, חבר האקדמיה השבדית למדעים, חבר ועדת פרס נובל לכימיה.

בכתבה זו מובאים דבריו של פרופ' גונאר קראלסטרום בטקס הענקת הפרס:

"פרס נובל לכימיה מוענק השנה למרטין קרפלוס, מייקל לויט ואריה ורשל שפיתחו שיטות המבוססות על מודלים הלקוחים מהפיסיקה שבה הם משתמשים כדי להתבונן בעולם המולקולות ולהבין את התפקודים וההתנהגות של מערכות כימיות. כדי לקבל פרספקטיבה על הולדת השיטות הללו צריך לחזור 50 שנה אחורנית. באותם ימים התחלתי את הקשרים הראשונים שלי עם הכימיה. זה היה בבית הספר התיכון בלנדסקרונה והתמזל מזלי ללמוד אצל מורה מעולה עם יותר נסיון בכימיה מאשר בחינוך. הניסויים והידע שלו הרשימו אותנו כסטודנטים וללא דרך ההוראה שלו לא הייתי עומד כאן."

"ואולם הכימיה עצמה השתנתה לחלוטין מאז. כל התחומים שלה התפתחו במהירות עצומה. הכימאים מסכימים איתי כי שלושה דברים מאפיינים את התהליך הזה יותר מאשר אחרים. ראשית, קו הגבול בין הכימיה והביולוגיה השתנה לחלוטין ואנו שבים לעובדה זו פעמים רבות ב-10 בדצמבר (יום חלוקת פרסי נובל בכל שנה, א.ב). היום, הכימיה היא המדע של החיים והשפה של הכימיה הפכה לשפה שבה כימאים, ביולוגים ומומחי רפואה מדברים בה כדי לתאר את תהליך החיים."

"שנית, הכימיה עברה תיאורטיזציה. הגבולות בין הכימיה והפיסיקה כמעט נעלמו והיום, ישנם תחומי מחקר כגון כימיה תיאורטית, פיסיקה כימיקלית ומדעי הננו באוניברסיטאות רבות. הכימאים אימצו חלקים של שפת הפיסיקה."
"השינוי השלישי התרחש בחברה שלנו כמו גם בכימיה. המחשבים שינו לחלוטין היבטים רבים בחיינו. כיום אנו כמעט לא יכולים לרכוש מכונית, מכונת כביסה, ספקטרומטר או כל מכשיר אחר ללא מחשב. המחשבים משמשים בכל תחומי חיינו. בפרט הם משמשים למדל מערכות ותהליכים כימיים, המבוססים על משוואות שיובאו מהפיסיקה. מידול זה דורש משאבי מיחשוב גדולים מאוד, והבחירה של המשוואות והקירובים חיונית."

"מאפייני ההתפתחות המשולבת של שלושת התחומים הללו מגולמים בזוכי הנובל השנה. בשלבים הראשונים הם הבינו את חשיבות המיחשוב ופיתחו מודלים ממוחשבים יעילים המבוססים על תיאוריות שאולות מתחום הפיסיקה שהותאמו לתיאור מערכות ותהליכים כימיים. המודלים והרעיונות שלהם יכולים לשמש בכל התחומים של הפיסיקה, אך אולי ההשפעה הגדולה ביותר היא על הביוכימיה והביולוגיה המולקולארית. אולי ההיבט החשוב ביותר של עבודתם הוא המידול התיאורטי של מערכות כימיות שנתן לנו תשובה לשאלה מדוע תהליכים מתרחשים או לא מתרחשים ואיפשר לנו לשפר את ביצועי האנזימים או הזרזים."

"מרטין קרפלוס, מייקל לויט ואריה ורשל. הרעיונות שלכם והשיטות שפיתחתם לחקר תכונות והתנהגות המערכות הכימיות גרמו למהפכה בענפים רבים של הכימיה והפכו את חקר ההתנהגות של מערכות כימיות לאפשרי עד לפרטים הקטנים. זהו הישג עצום. בשם האקדמיה השוודית למדעים, אני מבקש להעביר את ברכותנו החמות, ואבקש מכם כעת לצעוד ולקבל את הפרס שלכם מידיו של הוד מלכותו המלך.

6 תגובות

 1. אבי, לדעתי הסיקור שלך איכותי מאד. קצת שגיאות בבלוג שלא עובר עריכה לשונית מקצועית זה מקובל, ובוודאי שזה נפוץ בסקירה חיה, "לייב בלוגינג". אבל לא רק שזה מקובל או נפוץ, אני חושב שזה חותמת אותנטית למאמץ שאתה משקיע.

 2. ורופ' אריה ורשל,//החשוב ביותר של עובדתם//אני מבקש לה עביר//התנהגות של מערכו כימיות–typos

 3. ברור שלכותב יש עברית עשירה (למשל: ואולם), והוא נאלץ לכתוב את הכתבה בתנאי טיסה והמתנה בשדה תעופה. הכתבה מעניינת ואיכותית, שמים לב לשגיאות הכתיב. זה מזכיר לי כשאני שולח SMS בעצירה רגעית תוך כדי נהיגע. עני מתכיל להישמא כמ שיקור.

 4. אבקש מחברים לעבור על הכתבה, הבעיה היא שהיום אני מנותק בגלל שתי הטיסות חזרה, אוכל לעדכן רק בלילה.
  לא שיתיתי כלום, פשוט נסיתי להקשיב ולכתוב בזמן אמת.
  אבי

 5. אבי בליזובסקי
  תספור כמה טעויות כתיב יש בכתבה הזאת.
  אתה שותה וודקה או מעשן חומרים אסורים לפני שאתה כותב/מתרגם את הנושאים??

  באמת…
  זה לא נראה מקצועי בעליל.
  וזה משפיע על רמת האיכות של האתר. עם כל הכבוד.

  במטותא ממך, קצת השקעה בבקשה והתחשבות בקוראים..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן