סיקור מקיף

יותר מ-4000 שיחזרו ניסוי בכימיה שערך אילן רמון בחלל וניסו לקבוע שיא עולמי חדש

הניסוי ההמוני התקיים ביוזמת משרד המדע והטכנולוגיה ב-14 מוסדות מחקר ומדע ברחבי הארץ

יותר מ-4000 שוחרי מדע, ילדים ומבוגרים, השתתפו ביום חמישי האחרון, 22 בספטמבר, בשחזור המוני של ניסוי “הגן הכימי” שערך אילן רמון בחלל במסגרת יוזמה שמוביל משרד המדע והטכנולוגיה. האירוע, שהתקיים ב”ליל המדענים” במקביל ב-14 מוקדים ברחבי הארץ, מתחרה על שבירת שיא גינס חדש בקטגוריה “שיעור הכימיה ההמוני הגדול ביותר שנערך במספר מקומות במקביל”.

בשלב זה טרם התקבל אישור סופי מחברת ספר השיאים של גינס אם אכן מדובר בשיא עולמי חדש אך ההערכות הראשוניות הן שהשיא אכן יזכה להיכנס לספר. משרד המדע והטכנולוגיה אוסף את העדויות לביצוע השיא מהמוסדות המשתתפים ותשובה בנושא אמורה להתקבל ממטה גינס בלונדון תוך מספר ימים. השיא הנוכחי עומד כעת על 562 משתתפים בשיעור כימיה שהתקיים במקום אחד בבלגיה. אם חברת ספר השיאים של גינס תאשר את השיא, יירשם משרד המדע והטכנולוגיה והמוסדות המשתתפים כמחזיקי שיא גינס עולמי, דבר שיביא כבוד עולמי נוסף למדע בישראל.

4000 המשתתפים בניסוי ביום חמישי לקחו חלק בשיעור של חצי שעה שעסק בניסוי “הגן הכימי”. הניסוי הוצג לרמון ב-2003 על ידי קבוצה של תלמידי תיכון מאורט קריית מוצקין ובוצע על ידו כשש שעות לאחר המראת המעבורת. מטרת הניסוי שערך רמון בזמנו הייתה לבחון את המנגנון של גידול גבישים בתמיסת “מי זכוכית” בתנאי הכבידה בחלל. בשיעור ההמוני בהובלת משרד המדע והטכנולוגיה, בדקו המשתתפים את התגובה הכימית בתנאי הכבידה על פני כדור הארץ. במסגרת שיעור קצר שכלל הסברים, סרטון על אילן רמון והדגמות, ערבב כל משתתף בערכה אישית משלו גבישים של החומרים סידן כלורי, נחושת כלורית וברזל תלת-כלורי לתוך תמיסה של “מי זכוכית”. הערבוב יצר תגובה כימית שהצמיחה תוך דקות ספורות את הגבישים יחדיו כלפי מעלה והתוצר הוא תרכובת בצבעי דגל ישראל – כחול ולבן – ומסביבה תגובה בצבע זהב.
לדברי מנכ”ל משרד המדע והטכנולוגיה מנחם גרינבלום, “אלפי ישראלים הוכיחו היום שישראל היא מדינת מדע. היוזמה של משרד המדע מראה שכשיש לאנשים הזדמנות לחוות מדע בצורה נגישה הם מגיבים בהתלהבות גדולה”.

אירוע השיא התקיים במקביל ב-14 מוסדות מחקר ומדע ברחבי הארץ: מוזיאון המדע מדעטק בחיפה, האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת תל-אביב, מוזיאון המדע בלומפילד בירושלים, המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון בבאר שבע, המכללה האקדמית להנדסה בירושלים, זרוע חמד”ע של מכון ויצמן ברחובות, גן המדע בקרית ים, מכללת אורט בראודה בכרמיאל, המכון לחקר ימים ואגמים באילת ועיריית קריית מוצקין. מספר המשתתפים הגדול ביותר היה בגן המדע בקריית ים שם הגיעו כ-1200 איש. במדעטק חיפה השתתפו 658 איש באירוע שהתפרס על פני רחוב גולומב בחיפה.

“ליל המדענים”, המתקיים מִדֵי שנה ברחבי אירופה מאז 2007, הוא לילה של אירועים ופעילויות מדעיות מגוונות לכל המשפחה בשיתוף משרד המדע והטכנולוגיה, האיחוד האירופי ומשרד התמ”ת. בערב זה פותחים כל מוסדות המחקר והמדע ברחבי הארץ את שעריהם לקהל הרחב ללא תשלום ומציעים מפגשים בגובה העיניים עם מדענים ומדעניות, סיורים במעבדות, הרצאות, סדנאות חווייתיות, הפעלות ופעילויות מגוונות. השנה התקיימו האירועים בסימן “הכימיה בשירות הקהילה” לרגל שנת הכימיה הבין-לאומית שהוכרזה על ידי האו”ם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן