סיקור מקיף

חומר חדש לפיתוח לוחות סולאריים גמישים

הגילוי של חומר חדש מסוג גביש נוזלי יוכל להוביל לפיתוחם של לוחות סולאריים חדשים ומשופרים, תוך הגברת היכולת להדפיס תאים סולאריים אורגניים.

בתים שעל גגותיהם מותקנים פאנלים סולאריים בהולנד. צילום:  shutterstock
בתים שעל גגותיהם מותקנים פאנלים סולאריים בהולנד. צילום: shutterstock

[תרגום מאת ד"ר נחמני משה]

הגילוי של חומר חדש מסוג גביש נוזלי יוכל להוביל לפיתוחם של לוחות סולאריים חדשים ומשופרים, תוך הגברת היכולת להדפיס תאים סולאריים אורגניים.

במאמר שפורסם זה מכבר בכתב-העת המדעי Nature Communications [המאמר המלא], חוקרים מאוניברסיטת מלבורן טוענים כי התגלית שלהם באשר לגבישים נוזליים חדישים תוכל להוביל לפיתוחם של תאים סולאריים אורגניים משופרים ביותר.

החוקר הראשי, ד"ר David Jones, מביה"ס לכימיה באוניברסיטת מלבורן באוסטרליה, אומר כי תאים אלו יהיו קלים יותר לייצור, כאשר הגבישים החדשים מסוגלים לפעול היום בתוך תאים שיהיו דקים יותר פי שניים מהגבול הקודם של 200 ננומטרים. "הצלחנו לשפר את הביצועים של תא סולארי מסוג זה מרמה של 8% לרמה של 9.3%, תוך שאנו מתקדמים באופן ניכר לנקודת הציון הבינלאומית של יעילות ברמה של 10%."

המשמעות כי הצרכנים יוכלו לצפות לתמחור תחרותי יותר במגזר האנרגיה הסולארית, ובהתאם לדבריו של החוקר הראשי, התגלית גם תוכל לקדם את כל מגזר החומרים האורגניים. "התגלית שלנו מהווה צעד אחד קדימה למסחור הנרחב יותר של תאים סולאריים אורגניים מודפסים. ואולם יותר מכך – התגלית תוכל לסייע בפיתוח של חומרים חדשניים בעלי ביצועים משופרים, למשל עבור צגי LCD."

ההתקדמות של הדור הנוכחי של תאים סולאריים אורגניים הינה איטית יותר בהשוואה למערכות המבוססות על סיליקון השכיחות יותר, זאת לאור העובדה כי הם הרבה פחות יעילים אפילו במסגרת ייצור פשוט בעזרת מדפסות גדולות. זאת על אף מגוון היישומים האפשריים שלהם: ניתן לעצב אותם כך שיתאימו כמעט לכל סוג מבנה או משטח, זאת בניגוד לייצור הרגיל והקשיח של תאים מבוססי סיליקון.

"חוקרים פרסמו בעבר תיאוריה כי קבוצה מסוימת של גבישים נוזליים תוכל להציג תכונות אלקטרוניות מעולות – ובנוסף הם יהיו ניתנים להדפסה. במסגרת המחקר שלנו, הצלחנו להראות, לראשונה אי-פעם, את יכולתם של חומרים אלו להיות בעלי ביצועים גבוהים."

"ראינו לאחרונה, במהלך התערוכה הבינלאומית של אלקטרוניקה לצרכנים (CES) בלאס-ווגאס, שרכיבי אלקטרוניקה מודפסים אכן קיימים בשימושי יום יום, זאת כחלק מטלפונים ואפילו מכוניות." הידיעה על המחקר

המבנה הכימי של הגביש הנוזלי החדשני המאפשר הדפסה של לוחות סולאריים וצגים גמישים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן