סיקור מקיף

גם הבריטים רוצים להגיע לירח

שוקלים שת"פ עם סין לבניית מכשירים לחלליות רובוטיות

הירח
הירח

מדענים בבריטניה רוצים לשחק תפקיד מרכזי בתוכניתה של סין לחקור את הירח באמצעות חלליות לא מאוישות. מדעני חלל בריטים ביקרו לפני חודשים אחדים בסין ודנו בבניית מכשירים מדעיים לשלב השני של משימת הירח הסינית.

במעצמה, שהפכה להיות המדינה השלישית בלבד בעלת יכולת שיגור בני אדם לחלל מקווים להקים תחנת החלל בתוך חמש שנים ולבסוף – גם לשגר אסטרונאוטים לירח. ג'ון זרנצקי (Zarnecki), פרופסור למדעי החלל באוניברסיטה הפתוחה במילטון קיינס, הוא אחד מצוות של אנשי אקדמיה, בכירים בתעשיית החלל הבריטית ומדענים שביקרו בסין.

הסינים הציבו בעצמם בני אדם בחלל, יש להם יכולות פנטסטיות אך בכל זאת הם עדיין חדשים בשטח." אמר זרנצקי לבי.בי.סי. "בוודאי בתחום מדעי החלל הם באמת מחפשים לעבוד ביחד איתנו. אנחנו טובים מאוד בבניית מכשירים מדעיים ואנחנו אוהבים לנצל הזדמנויות כדי לבנות מכשירים כאלה." אמר.

גאווה לאומית

בייג'ינג מקנה חשיבות רבה למיזמי החלל, ורואה בהם מקור לגאווה לאומית ויוקרה בינלאומית. תוכנית החלל שלה גדלה מאוד מאז החל השלב הנוכחי בשנת 1992, וכעת היא מעסיקה עשרות אלפי אנשים. ואולם סין חסרה התמחויות במספר תחומים, לרבות מדעי החלל והיא מעוניינת לשתף פעולה עם אירופה ועם גורמים מעוניינים אחרים. "אני סבור שהם מחפשים שיתופי פעולה משמעותיים" אמר פרופ' זרנצקי.

"יש להם טכנולוגיה טובה בעצמם אך הם מודים כי הם עדיין חדשים בתחום מדעי החלל, כך שלא תהיה להם יכולת לבנות מכשירים."

משימת הירח הבלתי מאוישת הראשונה, המכונה שנז'ה 1, מקפת ירח, צפויה להיות משוגרת בשנת 2007. אם המשימה תצליח, החללית הבאה (שנז'ה 2) תהיה שאפתנית ותכלול גם נחתת שתנחת נחיתה רכה על הירח ואולי אפילו תכלול רכב שטח" אמר זרנצקי.

"החלו שיחות על כך שבריטניה תשתף פעולה עם סין בבניית מכשירים אלה". אמר.

העברת טכנולוגיה

סין כבר החלה בבניית קשרים עם סוכנות החלל האירופית (ESA) במספר פרויקטי חלל, לרבות רשת לוויני האיכון גלילאו, ולוויני תצפית על כדור הארץ. סטיבן בריגס, ראש פרויקט התצפית אמר כי סין מבקשת להרחיב את חלקה אך העברת טכנולוגיה היא נושא רגיש. "אנחנו זהירים באשר למעורבות איתם באשר למכשירים כגון מערכות ניווט ומערכות הנעת חלל" אמר. ואולם היישומים המדעיים אינם בעייתיים וניתן לשתף איתם פעולה משום שיש להם גם המון מה להציע לנו."

תוכנית שנז'ה

התוכנית קרויה על שם אלת הירח הסינית וכוללת ארבעה שלבים:
שלב 1: שיגור מקפת סביב הירח
שלב 2: הנחתת מכשירים כדי לבחון את פני השטח
שלב 3: איסוף דוגמיות בין היתר גם באמצעות רכב שטח והבאתם לכדור הארץ,
שלב 4: הנחתת אסטרונאוטים על הירח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן