סיקור מקיף

צ'אנדריאן 2 החלה להקיף את הירח

החללית ההודית הראשונה המתוכננת לנחות על הירח, הגיעה למסלול ראשוני סביבו, בסוף ספטמבר ייפרדו ממנה נחתת ורכב שטח שינחתו בקו הרוחב 70 דרום

אינפוגרפיקה: מסלולה של החללית ההודית צ'אנדריאן-2 לירח. איור: ISRO
אינפוגרפיקה: מסלולה של החללית ההודית צ'אנדריאן-2 לירח. איור: ISRO

משימת צ'אנדריאן 2 של הודו עזבה את מסלול כדור הארץ, ובאמצעות הפעלת מנועיה עברה להקיף את הירח.

הסוכנות ההודית לחקר החלל (ISRO) דיווחה כי הפעלת המנועים, המכונה זריקה טרנסלונארית, התרחשה אמש (14 באוגוסט) ונמשכה 1,203 שניות.
החללית אמורה להיכנס למסלול ירחי תוך פחות משבוע. המשימה כוללת מקפת שתישאר במסלול ותקיף את הירח במשך שנה. בתחילת ספטמבר ינחתו הנחתת ורכב השטח הירחי ויבלו יום ירחי אחד על הירח (14 ימי כדור הארץ), לאחר מכן צפויה החללית להפסיק לתפקד עקב תנאי הלילה הירחי.
צ'אנדריאן 2 שוגרה ב-22 ביולי השנה בעקבות המקפת צ'אנדריאן 1 ששיגרה הודו בשנת 2008 ואשר הקיפה את הירח במשך כמעט שנה. חללית זו נשאה את המתקן שזיהה קרח מים קפואים מתחת לפני השטח של מכתשים מוצלים תמידית ליד קטבי הירח. המשימה הנוכחית שמה לה למטרה לבחון על אותה תגלית על ידי הנחתת נחתת ויקרם ורכב השטח פראגיאן במישור גבוה בין שני מכתשים, מנזינוס C ו – Simpelius N, בקו רוחב של כ – 70 מעלות דרומה.
הירח מספק את המפתח להיסטוריה הקדומה של כדור הארץ. הוא מציע תיעוד היסטורי של הסביבה הפנימית של מערכת השמש ללא ההפרעות שיש בכדור הארץ. אף על פי שלמדענים יש כיוון ואפילו מודלים, מקורו של הירח עדיין זקוק להסברים נוספים. מיפוי נרחב של פני הירח לחקר שיפרט את השונות בהרכב פני הירח חיוני לידע שלנו על התפתחות כדור הארץ. עדויות למולקולות מים שהתגלו על ידי צ'אנדריאן 1 , מחייבות מחקרים נוספים על מידת התפלגות מולקולות המים על פני השטח, מתחת לפני השטח כדי לחקור את מקור המים הירחי.

הקוטב הדרומי של הירח מעניין במיוחד כי שטח הפנים המוצל של הירח גדול בהרבה מזה שבקוטב הצפוני באזור הקוטב הדרומי יש מכתשים שיוצרים מלכודות קרות ומכילים תיעוד קפוא של מערכת השמש המוקדמת.

אם הכול ילך כשורה, צ'אנדריאן 2 תהפוך גם את הודו למדינה הרביעית שתשלים בהצלחה נחיתה רכה על הירח, בעקבות ברית המועצות, ארה"ב וסין. ישראל ניסתה להצטרף לשורות אלה באפריל במשימת בראשית, אך החללית התנגשה בירח לאחר תקלה בתהליך הנחיתה.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן