סיקור מקיף

קומפיוג'ן מקימה את קדם ביוסיינס, חברת בת לגילוי מולקולות קטנות למטרות פרמצבטיות

חברת קומפיוג'ן הכריזה על הקמת חברת בת, קדם ביוסיינס בע”מ (Keddem Bioscience Ltd) אשר מתמקדת בגילוי מולקולות קטנות למטרות פרמצבטיות. פעילות זו שהתקיימה בתוך קומפיוג'ן פעלה כחטיבת הכימיה של החברה. משרדי חברת הבת והמעבדות שלה ממוקמים באשקלון

חברת קומפיוג'ן הכריזה על הקמת חברת בת, קדם ביוסיינס בע”מ (Keddem Bioscience Ltd) אשר מתמקדת בגילוי מולקולות קטנות למטרות פרמצבטיות. פעילות זו שהתקיימה בתוך קומפיוג'ן פעלה כחטיבת הכימיה של החברה. משרדי חברת הבת והמעבדות שלה ממוקמים באשקלון.

מטרתה של קדם היא לשפר באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה בפיתוח מוצרים תרפויטיים על ידי פיתוח ויישום פלטפורמה טכנולוגית שתאפשר בעיקרון לתכנן מולקולות קטנות פעילות כנגד כל חלבון מטרה.

“יוזמה זו מהווה דוגמה נוספת לעוצמה המתקבלת ממיזוג יכולות מתחום הפיסיקה, המתמטיקה ומדעי המחשב עם דיסציפלינות הנמצאות בבסיס המחקר התרופתי,” אומר ד”ר מור אמיתי, נשיא ומנכ”ל חברת קומפיוג'ן. “אנו מרוצים שפעילות זו הבשילה לנקודה בה הקמת חברת בת מתבקשת בכדי לספק את ההזדמנות הנאותה להגשים את כל הפוטנציאל הגלום בה. השיקולים בהפרדת הפעילות והקמת חברת הבת דומים להחלטה שלנו, בזמנו, בדבר הקמת חברת אבוג'ין. הדבר יאפשר לקומפיוג'ן להתמקד בתחום הביולוגיה ולהמשיך ליצור מנועי גילוי לחלבונים תרפויטיים וסמנים דיאגנוסטיים.”

צוות המחקר של קדם כולל מדענים מתחומי הפיסיקה, המתמטיקה, הכימיה והביוכימיה. החברה תנוהל במשותף על ידי ד”ר דרור עופר וד”ר ארנון לוי.

“הטכנולוגיה שלנו מיועדת למציאת מולקולות קטנות שישמשו כמועמדים לתרופות ושיתאימו לכל חלבון מטרה כולל אילו המכונים “בלתי-תרופתיים”.” אמר ד”ר דרור עופר, מנכ”ל משותף של קדם ביוסיינס. “לדעתנו, גילוי של מולקולות חדשות ואפקטיביות הוא צוואר הבקבוק של תעשיית הפרמצבטיקה, שקרוב לוודאי לא יימצא לו פתרון בעזרת גישות קיימות, אלא יצריך מתודולוגיה מדעית חדשה כמו שלנו. בכדי להתמודד עם אתגר כה רציני, בדיקה חוזרת של הנחות היסוד של התחום איננה בגדר מותרות, אלא מהווה הכרח. אנו מתלהבים מההזדמנות שנוצרה להמשיך ולפתח את הגישה המדעית החדשנית הזו במסגרת חברה נפרדת.”

השיטה המקובלת כיום לזיהוי מולקולה קטנה המתאימה לחלבון מטרה פוטנציאלי היא להשתמש בספריות גדולות במיוחד של מולקולות אותן סורקים לעומת חלבון המטרה כדי לבדוק האם משהו יידבק. בשיטת ניסוי וטעייה זו אחוזי ההצלחה קטנים, זמן הניסוי ממושך ועלותו גבוהה. לדעת רבים, זהו הגורם המגביל החשוב ביותר העומד כיום בפני התעשייה הפרמצבטית.

הגישה החדשנית של קדם מבוססת על יצירת סדרה ממצה, אך קטנה יחסית ומתוכננת היטב של מולקולות ועל פלטפורמה אלגוריתמית. הסדרה תכיל פחות ממאה אלף מולקולות, רובם תרכובות חדשות השונות במספר מובנים ממולקולות הנמצאות בספריות קיימות של מולקולות. למרות שמאה אלף תרכובות הוא מספר קטן בהשוואה למיליונים הקיימות בדרך כלל בספריות של תרכובות תרפיוטיות, הסדרה של קדם מתוכננת כך שתהיה ממצה ותכסה את כל המרחב הכימי הרלוונטי ומשום כך תתאים לכל חלבון מטרה.

לאחר שהמולקולות של קדם יסונתזו, ישתמשו בהם בתהליך של סריקה הכולל ניסוי לבדיקת הפונקציה של חלבון המטרה. תוך שימוש באלגוריתמים ייחודיים לניתוח תוצאות הניסוי, הפלטפורמה מיועדת לספק מידע תלת-ממדי מקיף לגבי האתר הפעיל של חלבון המטרה. מידע זה מאפשר תכנון של מגוון מעכבים יעילים העונים על תכונות דמויות-תרופה רצויות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן