סיקור מקיף

החתולה המשובטת לא דומה למקור * הסביבה חשובה לפחות כמו התורשה

בשאלה העתיקה מה קובע יותר התורשה או הסביבה נוטה כעת הכף באופן בולט לצד של הסביבה

קשת בענן מלקקת את אוזנה של השיבוט שלה, CC (העתק פחם) ב-8 בינואר 2003

היום ניתן לשכפל את החתולים האהובים עליכם אבל ההעתק לא יתנהג או אפילו לא ייראה כמו המקור. החתולה ריינבואו – קשת בענן היא בעלת צבע כותנה עם כתמים חומים, שזופים וזהובים על רקע לבן. CC, השיבוט שלה עוטה פרווה מפוספסת על רקע לבן. ריינבואו היא חתולה מאופקת, CC היא חתולה סקרנית ואוהבת לשחק. רינבואו מחוספסת, CC חלקה.

ווין פאסל מה- Humane Society עשוי היה לאמר “אמרתי לכם”. ואולם מצד שני, היוצרים שלה, באוניברסיטת A&M בטקסס יאמר שהיא רק בת מעט יותר שנה.

הלידה שלה ב-22 בדצמבר 2001 היה חדשה גדולה משום שלראשונה הצליחו מדענים לשבט חית מחמת. נסיונות קודמים לשיבוט יונקים התמקדו בבעלי חיים מן החווה כגון פרות ועזים.

יצירתה של CC מומן בידי חברת Genetic Savings & Clone המקווה להרוויח כסף מרצונם של אנשים לשכפל את בעלי החיים האהובים עליהם. בפברואר 2002 פרסמה האוניברסיטה פרטים ובדיקות DNA של החתולות שהראה שאכן CC היא שיבוט.

ואולם אנשים המקווים שהשיבוט ישכפל את בעל החיים יתאחזב אמרה דון קרמר אחת מהמומחיות לשיבוט מאוניברסיטת A&M. המומחים אומרים כי הסביבה היא חשובה לפחות כמו התורשה בקביעת האישיות של החתול. להשיג את אותו DNA לא מבטיח שלחתולים אפילו תהיה אותה תבנית פרווה ובוודאי שלא אותה אישיות. לדברי המתנגדים לשיבוט יש מיליוני חתולים בבתי מחסה וברחוב הנמצאים בסכנה והדבר האחרון שצריך לעשות הוא תוכנית רביה חדשה לחתולים.” אומרים המתנגדים.

החברה אספה דגימות DNA של מאות חתולים במחיר של 895 דולרים לחתול בריא ו-1,395 דולרים לחתול חולה או מת. לו הות'ורן, מנכ”ל , Genetic Savings & Clone העריך כי העלות של יצירת שיבוט תגיע לעלויות כאלה. כרגע העלות האמיתית גבוהה פי 5.

בן קארלסון, דובר החברה, אמר כי לפני שנה הבטיחה החברה שירות מסחרי בתוך שנה, ואולם כעת איננו יכולים להבטיח כמה זמן יקח לפתח טכנולוגית שיבוט אמינה שתיתן תוצאות מוצלחות.

לדבריו, יש דרישה לשיבוט מצד אוהבי כלבים ואולם עד כה לא הצליחו המדענים לשבט כלב או בעל חיים אחר ממשפחתו. למעשה, שכפולה של CC היתה לבקשתו של חובב כלבים , לא של חובב חתולים אלא שלא הצליחו לשבט את הכלב שלו. ג'ון ספרלינג מאוניברסיטת פיניקס ביקש לשכפל את כלבת קולי המעורבת שלו, מיסי. למרבה הצער מיסי נפטרה בינתיים לפני שהצליחו לשבט אותה.

לידיעה המקורית בסי.אן.אן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן