סיקור מקיף

הכשל הקטסטרופאלי של טיל האנטרס – עדות אישית * חללית אספקה רוסית המריאה בשלום

שליח אתר יוניברס טודיי קן קריימר מדווח על רגעי האימה ביציע העיתונות של אתר השיגורים בוואלופס, בו התרחש האסון. נאס"א מבטיחה שלאסטרונאוטים יהיה מה לאכול והרוסים מקיימים

זוית נוספת של פיצוץ טיל האנטרס אתמול בוירגדיניה. צילום: נאס"א
זוית נוספת של פיצוץ טיל האנטרס אתמול בוירגדיניה. צילום: נאס"א

 

שניות לאחר מה שנראה כשיגור מרשים, התרחש כשל בטיל המסחרי מדגם אנטרס של חברת אורביטל סיינסס והוא התפוצץ לכדור אש אווירי מרשים מעל כן השיגור במתקן טיסות החלל וואלופס של נאס"א בחוף המזרחי של וירג'יניה, שגרם להתרסקות החללית שהיתה אמורה לחדש את מלאי האספקה של תחנת החלל הבינלאומית, ביום שלישי, ה-28 באוקטובר.

טיל האנטרס שגובהו כבניין בן 14 קומות המריא בשעה 18:22 מכן השיגור 0A שלחוף האוקיאנוס האטלנטי במרכז וואלופס של נאס"א בשיגור החמישי שלו.

אנטרס נשאה את החללית סיגנוס שחברת אורביטל פיתחה מכספה הפרטי, ואשר הכילה מטען מדוחס אוויר שהוטען בכ-2,200 ק"ג של ניסויים מדעיים, ציוד מחקר, אספקה לחברי הצוות, חלקי חילוף, ציוד להליכת חללף מחשבים וציוד נוסף שיועד לתחנת החלל במסגרת משימת Orb-3.  היה זה המטען הכבד ביותר שהועלה לתחנה באמצעות חללית מדגם סיגנוס. כ-100 ק"ג יותר בהשוואה לטיסות קודמות. הדבר התאפשר באמצעות שימוש בפעם הראשונה במנוע חזק יותר ATK CASTOR 30XL בשלב השני של הטיל.

 

שליח אתר יוניברס טודיי כיסה את השיגור מנקודת התצפית של העיתונות הנמצאת במרחק של כ-3 קילומטרים מכן השיגור.  "הכל תפקד כשורה בתחילה אך בתוך כחמש שניות היה ברור כי ישנה בעיה רצינית כאשר הטיל הפסיק לעלות. הוא פשוט קפא בזמן. הסתכלתי ישירות על כן השיגור, לא באמצעות מערכת האיתור של המצלמות."

"ניתן היה להבחין שמשהו לא בסדר כאשר הטיל טיפס באיטיות ובקושי עזב את כן השיגור כפי שזה נראה לי. הטיל לא יצא מתוך הפלומה הענקית של עשן ואפר שבדרך כלל מורחקת הלאה בידי מתקן לקליטת הלהבות הללו בבסיס כן השיגור."

"ניסיתי להבין מה קרה כי הכל השתבש. זה היה שונה מכל שיגורי האנטרס שצפיתי מאתר העיתונות. כעיתונאי ומדען ידעתי כי אני צופה באסון המתרחש מול עיניי. במקום לצאת בקשת הולכת ומואצת לשמים, כדור עצום של אש, עשן ואפר התפוצץ וכיסה את כל השמים לפני עינינו כמו תמונה מסרט מלחמה. פשוטו כמשמעו השמים עלו באש לא כמו כל דבר שאי פעם ראיתי."

" סדרת התפוצצית באוויר זיעזעה את האיזור. חשתי בגלי הדף ובגלי חום קלים אך מורגשים חולפים דרך המקום בו ישבנו. ואז החל הטיל ליפול בחזרה לכדור הארץ. לאחר מכן הקרקע התפוצצה אף היא כאשר שברי הטיל פגעו בקרקע והתפוצצו ברעש אדיר לכל הכיוונים."

"בשלב זה אנשי נאס"א שליוו אותנו זעקו לנו לזנוח הכל במקום ולרוץ מיד לאוטובוסים כדי לפנות את האיזור. האש הקרקעית התפשטה בעיקר לחלק הצפוני של כן השיגור ופלומות אש אוויריות נשבו גם הם צפונה. האש הקרקעית בערה עדיין חצי שעה מאוחר יותר."

 

"למרבה המזל כולנו יצאנו בריאים ושלמים בזכות המלווים הטובים של נאס"א שאומנו בדיוק לסוגים כאלה של נסיבות בלתי צפויות."

"נשבר הלב לראות כי מאמצים כל כך גדולים שנעשו עד לזמן השיגור, ובחלק מהמקרים עסקו אנשים במשך שנים להבטיח את האספקה החיונית לתחנת החלל ובפרט לניסויים המדעיים עבורם נבנתה." מסכם קריימר.

 

נאס"א: אנחנו ואורביטל סיינס: נבדוק  את ההתרחשויות

ויליאם גרסטנמאייר, עוזר מנהל נאס"א לטיסות מאוישות ותפעול, הוציא הודעה אודות הנזק שנגרם לכן השיגור 0A במרכז השיגורים וואלופס בוירג'יניה, בעת נסיון השיגור של טיל אנטרס וחללית המטען סיגנוס בשעה 18:22 ביום שלישי, 28 באוקטובר.

"בעוד נאס"א מאוכזבת מכך ששיגור האספקה השלישי של אוריבטל סיינסס לתחנת החלל הבינלאומית לא  הצליח היום, אנו נמשיך לקדימה לנסיון הבא כאשר נבין לפרטי פרטים מה גרם לתקלה של היום. אנשי צוות תחנת החלל לא נמצאים בסיכון של סיום מלאי המזון או אספקה חיונית אחרת."

"אורביטל הראתה יכולות מדהימות בשתי המשימות הראשונות לתחנת החלל מוקדם יותר השנה ואנו יודעים כי הם יכולים לשכפל את ההצלחה. שיגור טילים הוא אכן מבצע מסובך ואנו למדים מכל הצלחה ומכל נסיגה לאחור. נסיון השיגור של היום לא ימנע מאיתנו להרחיב את היכולת המוצלחת שיש לנו לשגר מטען מחופי ארה"ב לתחנת החלל הבינלאומית."

 

 

בכל זאת, יש לאסטרונאוטים מה לאכול- חללית אספקה רוסית המריאה בשלום

 

 

נחמה אחת מצאו האסטרונאוטים בכך שהיום (ד'), שוגרה אליהם מקזחסטן חללית אספקה רוסית – פרוגרס 57. החללית מלאה ב-3 טון של מזון, מים, דלק חמצן ואספקה אחרת עבור אנשי הצוות ה-41 השוהים כעת בתחנה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן