סיקור מקיף

נאס"א מציגה – סרטון תלת ממדי של הירח השבתאי היפריון

 החללית קאסיני אינה נחה לרגע וממשיכה לשדר תמונות מעניינות. בין היתר היא צילמה סרט בתלת ממד של הירח הקטן אך המעניין היפריון

  כחלק מחגיגות סוף השנה האזרחית, וסיומה של עוד שנה מעניינת בחקר שבתאי, צוות ההדמיה של משימת קאסיני מציג מתאבן לסדרת סרטים תלת ממדיים של שבתאי וכמה מירחיו.

בסרט הנוכחי רואים את הירח היפריון וחושף שלל צבעים לאורך ולרוחב פני השטח שלו.

 הסרט מורכב מ-14 פריימים ומייצג כ-12 שעות כאשר החללית התקרבה להיפריון בתחילת 2006. מרבית התנועה הנצפית היא כתלוצאה ממהירות החללית במהלך טיסת ההתקרבות. האיזורים הכהים בתחתית המכתשים נראים בכל רחבי היפריון.

כדי ליצור מראה בצבעים מלאכותיים בכל פריים, צולם הירח באולטרה סגול, אור ירוק ואור אינפרה אדום ושלוש התמונות שולבו לתמונה אחת המבודדת וממפה את הבדלי הצבעים בין האיזורים השונים. מפת צבעים זו הורכבה מעל תמונה בצבעים טבעיים השומרת על הבהירות היחסית על פני כל השטח.

השילוב של מפת הצבעים ותמונת הבהירות מראה כיצד משתנים הצבעים לרוחב פני השטח של היפריון. מקור הבדלי הצבעים איננו מובן עדיין, אך הוא עשוי להגרם בשל הבדלים עדינים בהרכב פני השטח או גודל הגרעינים המרכיבים את פני השטח הקרחוניים.

קוטרו של הירח היפריון הוא 280 קילומטרים. התמונה צולמה במהלך המעבר באמצעות מצלמת הזוית הצרה של קאסיני ב-23 בפברואר 2006, במרחק המשתנה מ1.3 מיליון ק"מ למיליון ק"מ מהיפריון. קנה המידה של התמונה הוא כ-4 קילומטרים לפיקסל.

 כל התמונות, הוידאו, הסרטים, המפות וההדמיות התלת ממדיות נמצאות באתר.

מזרקות של קרח פורצות מהירח המעניין מבחינה גיאולוגית אנצלדוס כלולות אף הן בקבוצת התמונות. תמונות אחרות מראות את ירחיו הקטנים של שבתאי, את האטמוספירה הערפילית של טיטאן וכמובן את שבתאי המרהיב בעצמו.

בנוסף לתמונות ולסרטים, צוות ההדמיה גם משחרר מפות עדכניות של ששת ירחיו העיקריים של שבתאי, לרבות טיטאן, הגדול שבהם. מוצרים אלה שונים מהגרסאות הקודמות שפורסמו בדצמבר 2005, בכך שהם מכילים גם איזורים שצולמו בידי קאסיני השנה.

לידיעה באתר נאס"א

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן