סיקור מקיף

רובוט מהלך שנושא בן אדם

יוצריו של הרובוט מאוניברסיטת וסדה בטוקיו ומחברת הרובוטיקה היפנית טמסוק (tmsuk) מקווים, כי יצירתם בעלת שתי הרגליים תאפשר יום אחד לבעלי כסאות גלגלים לעלות ולרדת במדרגות וכמו כן לסייע בהזזת סחורות כבדות במשטחים לא ישרים.

קליסט ביוור , "ניו סיינטיסט" (תרגום: דיקלה אורן)

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/caryingrobot.html

הרובוט המהלך הראשון שמסוגל לשאת בן אדם, הוצג ביום שישי בטוקיו, יפן.

יוצריו מאוניברסיטת וסדה בטוקיו ומחברת הרובוטיקה היפנית טמסוק (tmsuk) מקווים, כי יצירתם בעלת שתי הרגליים תאפשר יום אחד לבעלי כסאות גלגלים לעלות ולרדת במדרגות וכמו כן לסייע בהזזת סחורות כבדות במשטחים לא ישרים.

הרובוט המונע על סוללות, שמכונה WL-16 , הוא בעיקרו של דבר מושב אלומיניום, שמורכב על שני סטים של מוטות מתכווננים. המוטות מוברגים לשני לוחות שטוחים, שמשמשים ככפות רגליים.

16-WL משתמש ב-12 מפעילים כדי לזוז קדימה, אחורה ולצדדים בעודו סוחב אדם, ששוקל עד 60 קילו (130 פאונד). הרובוט יכול לכוונן את היציבה שלו וללכת בצורה חלקה, גם אם האדם היושב בכסא משנה את תנוחת ישיבתו. כרגע הוא מסוגל לצעוד למעלה או למטה רק כמה מילימטרים, אך הצוות מתכנן לשנות אותו, כדי שיוכל להתמודד עם גרם מדרגות סטנדרטי.

"אני מאמין, כי הרובוט הדו-רגלי הזה, לו אני מעדיף לקרוא כסא הולך על שתיים ולא כסא גלגלים, יאפשר בסופו של דבר לאנשים לעלות ולרדת במדרגות," אמר אטסואו טקנישי מאוניברסיטת וסדה.

"רובוטים חזקים נמצאים בבעלותנו מזה זמן מה, אך הם בד"כ היו על תקן מתפעלים, הם לא הותאמו לנשיאת אנשים," אמר רון ארקין ממכון ג'ורג'יה לטכנולוגיה, יועץ לענייני רובוטיקה של חברת סוני. "אך אינני יודע עד כמה בטוחים וידידותיים למשתמש ה-16-WL."

סגן מנהל טמסוק , יואיצ'י טקמוטו , טוען כי רובוטים דו רגליים או רב רגליים יהיו יותר יעילים ממודל ה"זחל" במעבר על פני שטח לא מישורי.

אורך הפסיעה הרגילה של ה-16-WL הוא 30 סנטימטר, אך ביכולתו לפרוש את רגליו עד למרחק של 136 סנטימטר. אב הטיפוס הוא כרגע מופעל ע"י רדיו, אך צוות המחקר מתכנן לצייד אותו בעתיד בבקר דמוי מוט היגוי (ג'ויסטיק), אמר טקנישי. תיקחנה עוד כשנתיים כדי לפתח את אב הטיפוס דגם עובד.

רובוטים קטנים יותר פותחו לצליחת אזורים מסובכים. רובוט אחד דמוי תולעת משתמש בנוזל מגנטי כדי להתקדם, בעוד שרובוט אחר דמוי נחש משתמש בתוכנה חכמה כדי לתכנן אסטרטגיות תנועה חדשות, אם פני השטח הורסים את אחד מחלקיו.

רובוט כדורי אחד נוקט בשיטת ה"קיפוץ-וניתור" כדי לנוע בשטח מחותחת. עם זאת, אף אחד מהנ"ל חזק דיו כדי לשאת אדם.

קישור לכתבה המקורית ב"ניו סיינטיסט"

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן