גם תאי מוח יכולים להתחדש; הגילוי עשוי להקל על נפגעי שבץ

מוח / נתיחות לאחר המוות במוחות של נשים בארה"ב הוכיחו: תאי גזע ממח עצם הצליחו להפוך לתאי מוח חדשים

תמרה טראובמן

קבוצת תאי מוח (הנקודה האדומה: כרומוזום Y)
קבוצת תאי מוח (הנקודה האדומה: כרומוזום Y)

עד לשנים האחרונות, חשבו מדענים כי תאי גזע ממח העצם יכולים להפוך רק לתאים ממערכת הדם. הם האמינו, כי תאי גזע בוגרים מרקמות אחרות – למשל מהעור – יכולים להפוך לסוגי התאים השונים שמרכיבים את אותה רקמה. ואולם, מחקרים מראים כי תאי גזע בוגרים יכולים לשנות את ייעודם ולהפוך לתאים אחרים, בהם תאי לב, כבד וכלייה.

אתמול התפרסם בכתב העת המדעי" "PNAS מחקר הרומז, כי תאי גזע ממח העצם יכולים להפוך גם לתאי מוח חדשים; זאת, בעקבות נתיחות לאחר המוות שנעשו במוחותיהן של ארבע נשים מארה"ב. "אם מדענים יצליחו למצוא שיטה לשלוט בתאים הללו ולכוון אותם לאזורים פגועים במוח, הממצא עשוי להוביל לפיתוח טיפולים לנפגעי שבץ ולאנשים שחולים באלצהיימר, פרקינסון ומחלות אחרות הפוגעות במוח", אומרת ראש צוות המחקר, ד"ר אווה מזי, מהמכון הלאומי של ארה"ב למחלות נוירולוגיות ושבץ. "המחקר הזה מראה, כי לסוג מסוים של תאים במח העצם יש היכולת להיכנס למוח ולהפוך לתאי עצב". במחקרים קודמים שערכו ד"ר מזי וקבוצות אחרות, התברר כי תאי מח עצם יכולים להיכנס למוחות של עכברים וליצור שם תאי מוח חדשים. מזי רצתה לבדוק אם תופעה דומה מתרחשת גם בתאים אנושיים, במוחות של בני אדם.

לצורך כך היא בדקה רקמות מוח שנלקחו לאחר המוות מארבע חולות (שתי נשים ושתי ילדות). בהיותן בחיים, הן היו חולות בסרטן דם או במחלות שפוגעות במערכת החיסון, וקיבלו, כטיפול במחלתן, תרומת מח עצם מתורם-זכר. ואולם, ההשתלה לא צלחה וכל החולות מתו.

טבלה
טבלה

מכיוון שכל תאי התורמים הכילו כרומוזום Y(הכרומוזום הקובע את המין הזכרי וקיים רק בזכרים), יכלה מזי להבחין בין תאי מוח שהיו שייכים לחולה לבין תאי התורם. הבדיקה העלתה, כי רוב התאים שהגיעו מתורם אמנם הפכו לתאי גלייה (תאים שמספקים תמיכה לתאי העצב) ולתאי מוח אחרים שאינם תאי עצב. עם זאת, בכל הרקמות התגלתה גם כמות קטנה של תאי עצב; רוב תאי העצב נמצאו בקליפת המוח – שכבת המוח החיצונית שאחראית על חשיבה מודעת – ובהיפוקמפוס, אזור שמסייע לזיכרון ולתפקודים אחרים.

הממצא מצטרף לממצאים קודמים, שמרמזים על גישה חדשה לטיפול במחלות הפוגעות במוח. לדברי מדענים, ייתכן שניתן יהיה להקל על סבלם של חולים באמצעות השתלת תאי הגזע עצמם, או על ידי שימוש באותות הכימיים שמורים להם להפוך לתאי מוח. האותות טרם זוהו והמחקר בתאי גזע, כאמצעי לריפוי, נמצא בשלביו הראשוניים.

כבר בשנה שעברה, בודד צוות בראשות פרופ' קתרין ורפיי מאוניברסיטת מינסוטה תאים ממח עצם של עכברים ובני אדם. הצוות הראה שהתאים בעכברים יכולים להפוך כמעט לכל סוגי התאים.

ד"ר מזי אמרה, כי התאים במחקרה לא התפזרו במוח בצורה אקראית, אלא הצטברו בקבוצות. "זה רומז שתאי גזע ממח העצם יכולים להתרבות גם לאחר שהגיעו למוח", אמרה. "תאי גזע מסתובבים בגוף כל הזמן", משערת מזי, "עד שהם מזומנים לאזורים שנפגעו. ברגע שהם מגיעים למקום הם הופכים לרקמה חדשה שמרפאת את הנזק. יש משהו שמגייס את התאים האלה. יש גורם כלשהו שאומר: 'בואו לכאן, אנו זקוקים לכם'. ואז הם מקבלים הוראות נוספות שאומרות להם לאיזה סוג תא להפוך. עלינו למצוא את האותות הללו".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. שלום, שאלה לי אליכם:
    האם ניתן להשתיל בגופו של אדם בגיל 50 תאי גזע מוחיים? זהו אדם שנפגע מטראומה חזקה מאוד, בעקבותיה הפך לתינוק חסר און ושוטה. אשמח לתשובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן