סיקור מקיף

שרידי גופות, קסדה וסמל המעבורת קולומביה התגלו באזור ההתרסקות

מתרבים הדיווחים על מציאת חלקי גופות בין שרידי מעבורת החלל קולומביה שהתרסקה אתמול בכניסה לאטמוספירה של כדור הארץ

  CNN דיווחה הבוקר (ראשון) כי בהמפהיל שבמזרח טקסס נמצאו לצד שרידי הגופות גם סמל המעבורת וקסדת אסטרונאוט. עובד בית החולים המקומי, מיק גיבס, דיווח על מציאת חלק גוף חרוך, עצם ירך וגולגולת. בילי סמית, מתאם פעולות החירום בשלושה מחוזות בטקסס, ששרידי המעבורת שהתרסקה אתמול נמצאו בשטחם, אישר את הממצא. משרד השריף של מחוז במזרח טקסס אישר הבוקר כי גם במחוזו נצאו שרידי גופות של אנשי צוות המעבורת.

מעבורת החלל "קולומביה" התפרקה אתמול אחר הצהריים לכמה חלקים מעל טקסס, לאחר שנכנסה לאטמוספירה של כדור הארץ.
תושבי פלסטיין טקסס ראו שברי מעבורת בוערים באוויר
 תושב לופקין, טקסס, בוחן שריד של המעבורת

תושבי העיירה פלסטיין שבטקסס דיווחו כי שמעו "קול נפץ עז" אתמול, בערך בשעה שמעבורת החלל קולומביה נעלמה בדרכה לנחיתה בקייפ קנוורל. גם בקרולטון, צפונית לדאלאס, שמעו התושבים רעש אדיר כשעברה המעבורת ברקיע מעליהם. "זה נשמע כמו מכונית שמתנגשת בבית, או כמו פיצוץ. הבית ממש רעד", אמר ג'ון פרוליטו, בן 60 מקרולטון.

קייסי בראון, מנהל התוכניות בתחנת הרדיוKYYK בפלסטיין, טקסס, סיפר ל"הארץ" כי בשעות שלאחר התפוצצות המעבורת, התקבלו בתחנה דיווחים על כמה אתרים שבהם התפזרו השברים. "עדי ראייה שראיינו סיפרו שראו את החלקים בוערים באוויר ולאחר מכן מתנפצים על הקרקע", אמר. לדבריו, החלקים שנפלו היו ברובם בגודל של כמטר על מטר וחצי, והם לא פגעו באיש ולא גרמו נזק לאזורים מאוכלסים.

בפלסטיין, טקסס, מתגוררים כ-20 אלף תושבים, אבל לדברי בראון מרבית השברים נפלו באזורים שבהם חיות קהילות קטנות, המונות כ-5000 תושבים בלבד. "התושבים עצמם יצאו כדי לנסות ולכבות את האש שהתלקחה בתחומי החוות שלהם", סיפר.

תושב וואקו טקסס, דן ארצ'ר, סיפר לטלוויזיה המקומית כי עקב אחר המעבורת, "ואז נראה היה שהיא מתפרקת". עדי ראייה אחרים אמרו: "הבית שלנו החל לרעוד. התחושה היתה כאילו יש לנו מסילת רכבת בחצר האחורית".
תושבי נקוגדושס טקסס, אמרו כי מצאו חתיכות של מתכת פזורות ברחבי העיר. רופא השיניים ג'ף הנקוק סיפר שמסגרת מתכת באורך של 30 ס"מ חדרה מבעד לגג מרפאתו.

מנאס"א נמסר, כי איש משבעת חברי צוות המעבורת, ובהם האסטרונאוט הישראלי אילן רמון, לא ניצל. שון אוקיף, מנכ"ל נאס"א, אמר במסיבת עיתונאים שכינסה אמש סוכנות החלל כי בצד החקירה הפנימית שהחלה בנאס"א יוקם צוות חקירה חיצוני ועצמאי לבדיקת נסיבות ההתרסקות.
במזרח טקסס פזורים עדיין מאות שברים של המעבורת בשטח של כ-200 קמ"ר בצפון מרכז טקסס. לדברי אוקיף, לצורך החקירה מנסה נאס"א לאסוף את כל חלקי המעבורת שנפלו לקרקע. אחד השברים פגע בסניף בנק, והסב נזק. שוטרים, עובדי מדינה ורשויות מקומיות נשלחו לעמוד ליד השברים, עד להגעת נציגי נאס"א וסוכני אף-בי-איי. נאס"א ביקשה מהתושבים להתרחק מהשברים, שכן חלקם עשויים להיות רעילים.

הנשיא בוש הודיע על מצב חירום בטקסס ובלואיזיאנה, הכרזה המאפשרת לרשויות הפדרליות לסייע לרשויות המקומיות באיסוף השברים. שני אסטרונאוטים נשלחו לאזור לזהות את השברים.
בעקבות התרסקות קולומביה השעתה ארה"ב את כל הטיסות לחלל. מנאס"א נמסר כי לארבעת האסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית יש אספקה עד חודש יוני. הארבעה, שני אמריקאים ושני רוסים, היו אמורים לשוב לכדור הארץ במעבורת החלל האמריקאית "אטלנטיס" בעוד כחודש.

הצוות היה מודע לבעיה לפני ההתרסקות

מנהל הטיסה בנאס"א, מילט הפלין, אמר אמש כי שעה וחצי לפני הנחיתה הצפויה החלו להתגלות תקלות שונות במעבורת. בשעה 14:45(שעון ישראל) אותתה מערכת ההילוכים השמאלית של המעבורת על תקלה. גם מדי הטמפרטורה בצד השמאלי בתוך המעבורת סימנו טמפרטורה נמוכה מהרגיל כשעה לפני הנחיתה. כמו כן העריך הפלין, כי אחת המדידות במחשבים שעל המעבורת סימנה לצוות שיש בעיה, ולכן בנאס"א מעריכים כי הצוות היה מודע לתקלה לפני ההתרסקות. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של נאס"א שמעבורת חלל התפוצצה בנחיתתה. פיצוץ המעבורת היחיד בעבר, של הצ'לנג'ר, אירע זמן קצר לאחר שיגורה ב-.1986

מנאס"א נמסר עוד, כי צוות המעבורת תורגל לנטוש את המעבורת בצניחה במקרי חירום, ואולם האסטרונאוטים לא היו מסוגלים לצנוח בנסיבות ההתפרקות הנוכחית. בעקבות הערכות לא מבוססות בעיתונות בארה"ב מסר הבית הלבן כי לא מדובר באירוע טרור. נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אמר במסיבת עיתונאים מיוחדת, כי האסטרונאוטים הסתכנו למען כל האנושות והוסיף כי האומה כולה מתאבלת על מותם הטרגי.

הנשיא בוש הצהיר כי על אף הטרגדיה של התרסקות המעבורת קולמביה יימשך המסע לחלל. האומה האמריקנית כולה, כך אמר, בוכה על מותם של האסטרונאוטים. קל להתעלם מן הסכנות שניצבו לפניהם. ואולם צוות האסטרונאוטים ידע היטב בפני מה הוא ניצב – ולא נרתע מן האתגר. דווקא משום כך הם יחסרו לנו מאוד.
הקשר עם המעבורת נותק רבע שעה לפני הנחיתה

הקשר עם המעבורת, שהיתה אמורה לנחות בשבת אחר הצהריים (16:14 שעון ישראל) בקייפ קנוורל שבפלורידה, נותק ב-,16:00 לאחר כניסת המעבורת לאטמוספירה. המעבורת היתה אז בגובה של 30 אלף קילומטרים מעל כדור הארץ. מאז לא הצליחו בנאס"א לחדש את קשר הרדאר והקול עמה.

התקלה בנחיתה אירעה למרות מזג אוויר נוח. קודם לניתוק הקשר נמסר מנאס"א כי שבעת חברי הצוות השלימו בהצלחה את כל 80 הניסויים שתיכננו לעשות בחלל. אחד האסטרונאוטים, מייקל אנדרסון, אמר אתמול למרכז הבקרה בסוכנות החלל כי החזרה הביתה מלווה ברגשות מעורבים, אך הוא וחבריו אוצרים בתוכם חוויות מהמסע, שדי בהם לחיים שלמים.
* שגריר ישראל בארצות הברית אומר כי עיקר המאמץ כעת הוא בחיפושים אחרי שברי המעבורת כדי להביא את גופות האסטרונאוטים לקבורה. השגריר דני איילון אמר במישדר "עניין אחר" ברשת ב' כי מנכ"ל נאס"א טילפן אליו כדי לעדכן אותו בהתפתחויות וכי בעוד כמה שעות הוא אמור לקבל עדכון נוסף. השגריר איילון אמר עוד כי נציגי ממשלת ישראל וצה"ל הקימו חדר מצב ליד מרכז החלל ביוסטון ושם מתרכזת הפעילות.

*
ישיבת הממשלה נפתחה בטקס קצר לציון אסון התרסקות המעבורת קולמביה. ראש הממשלה אריאל שרון הצהיר כי יימשך שיתוף הפעולה בין ישראל לארצות הברית בתחום החלל וכי יישלחו עוד אסטרונאוטים ישראלים למשימות חקר בחלל. אריאל שרון הוסיף כי המין האנושי משלם מחיר במסע להוסיף ידע ואולם מסע אדם לחלל יימשך. הוא ציין כי לא זכה להכיר את אילן רמון אך ידע על עברו כטייס נועז ומפקד מצטיין. ראש הממשלה שלח תנחומים למשפחות האסטרונאוטים, לנשיא בוש ולעם בארצות הברית.
שגריר ארצות הברית בישראל דן קרצר אמר בטקס כי ארצות הברית וישראל חולקות לא רק נצחונות אלא גם ביש מזל. אמריקאים וישראלים הם אחים בארץ ובחלל וכפי שהבטיח הנשיא בוש המסע הזה יימשך. כתבנו המדיני יוני בן מנחם מוסר כי בישיבה השתתף גם מפקד חיל האויר האלוף דן חלוץ.
תידחה הקרנת סרט המתאר התרסקות מעבורת
חברת הסרטים "פרמונט" שוקלת לדחות את מועד צאתו למסכים של סרט אסונות עתיר תקציב, בעקבות אסון התרסקות מעבורת החלל "קולומביה".

באחת הסצינות המרכזיות בסרט ,""THE CORE"הליבה", מנסה צוות של נאס"א למנוע ממעבורת חלל להתרסק בלב לוס-אנג'לס, בעקבות תקלה במכשירי הניווט. הסרט אמור היה לצאת למסכים בארצות-הברית ב-28 במרס, אך בפרמונט חוששים שמדובר בתאריך מוקדם מכדי להציג לציבור סרט בו מאיימת מעבורת חלל להתרסק בשטח בנוי. כעת, מתלבטים המפיקים בין דחית מועד ההקרנה לבין קיצוץ הסצינה.

למרבה האירוניה, לא נכללה התרסקות המעבורת בגרסה המקורית של הסרט. אולם, בהקרנות מבחן שנערכו, טענו הצופים כי הם מעוניינים לראות עוד סצינות הרס גרנדיוזיות והמפיקים השקיעו 20 מיליון דולר נוספים והסריטו את סצינת המעבורת.

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן