סיקור מקיף

אינטגרל גילה ככל הנראה חור שחור בשביל החלב

טלסקופ החלל אינטגרל של סוכנות החלל האירופית צילם התפרצות גאמא עצומה בתוך הגלקסיה שלנו המיוחסת לחור שחור שמקיף אותו כוכב דמוי השמש שלנו הנקרע אותו לגזרים

טלסקופ החלל אינטגרל של סוכנות החלל האירופית הצליח לצלם סוג נדיר של התפרצות קרני גאמא, התפרצות עצומה של אנרגיה המאפשרת לאסטרונומים להצביע על חור שחור אפשרי בגלקסיה שלנו.

ההתפרצות התגלתה ב-17 בספטמבר בידי צוות של מרכז המדעים של אינטגרל (ISDC), בורסואה, שוויץ. במכון זה האסטרונומים מנטרים באורח שוטף את הנתונים המגיעים מאינטגרל משום שהם יודעים כי השמים בתחום קרני הגאמא עשויים להיות איזור משתנה במהירות.

"מרכז הגלקסיה הוא אחד המקומות המענינים לאסטרונומים בתחום קרני הגאמא משום שישנם כל כך הרבה מקורות פוטנציאליים לקרני גאמא" אומר רולאנד וולטר, אסטרונום ב-ISDC וחוקר מוביל במחקר ההתפרצות הנוכחית. כדי לשקף את החשיבות של האיזור, מבצע אינטגר תוכנית שבמסגרתה כמעט ארבע שבועות מזמן התצפיית שלו מנוצלים לחקר מרכז הגלקסיה. הדבר מאפשר לאסטרונומים להבין את מאפייני מרכז הגלקסיה וכוכבים בודדים בתחום תדרים זה.

היה זה במהלך אחת התצפיות הראשונות בכיוון מרכז הגלקסיה, שבה גילו האסטרונומים כי מתרחשת התפרצות. אירוע בלתי צפוי מסוג זה ידוע כמטרה להזדמנות. בתחילה הם לא ידעו איזה סוג של התפרצות התגלתה. כמה מההתפרצויות הללו אורחות רק תקופה קצרה ומיד הן משפיעות על תחומים אחרים של הספקטרום ולא על תחום הגאמא. לפיכך הם הודיעו לכל המצפים בעולם על מיקום ההתפרצות ואיפשרו להם להתמקד בהתפרצות. למרבה המזל, לאינטגרל היתה גם היכולת להצביע על המיקום של אירוע כה בהיר, בדיוק רב.

במקרה זה, ההתפרצות החלה לעלות בבהירותה במשך כמה ימים לפני שהחלה בדעיכה שארכה כמה שבועות. הדרך שבה הבהירות של התפרצות עולה ודועכת ידועה לאסטרונומים כעקומת האור, "רק לאחר שבועים יכולנו לראות את הצורה של עקומת האור ולהבין כי צפינו באירוע נדיר" אמר וולטר. השוואת צורת עקומת האור לזו של התפרצויות קודמות חשפה כי מדובר באירוע שאירע ככל הנראה במערכת כוכבים כפולה שבה אחד המרכיבים הוא כוכב דמוי השמש שלנו והאחר הוא חור שחור. במערכת כזו הכבידה של החור השחור קורעת את בן זוגו דמוי השמש לגזרים. הכוכב הפגוע ממשיך להקיף את החור השחור והחומר היוצא מתוכו הופך לדיסקת ההאצה המקיפה את החור השחור.

לעיתים קרובות, דיסקת ההאצה הופכת בלתי יציבה ומתמוטות לתוך החור השחור. הדבר גורם לסוג כזה של התפרצויות כפי שנצפה בידי אינטגרל. האסטרונומים עדיין אינם בטוחים מדוע אמורה הדיסקה לקרוס ככה, אך דבר אחד בטוח. כאשר היא קורסת, היא משחררת אנרגיה בעוצמה של פי כמה אלפים לעומת קצב פליטת האנרגיה הרגיל שלה. מכיוון שחורים שחורים פעילים במערכות בינאריות נחשבות לנדירות בגלקסיה שלנו, האסטרונומים צופים כי אינטגרל יראה התפרצויות כאלה רק אחת לכמה שנים. הדבר הופך כל התפרצות כזו למקור יקר ערך לאסטרונומים.

לידיעה של סוכנות החלל האירופית כפי שפורסמה באתר יוניברס טודיי

2 תגובות

  1. גאמא היא קרינה שאניה נושאת איתה מטענים חיובים או שלילים בעלת אורך גל קטן אנרגטית ביותר התדירות שלה גדולה { כמה תנודות היא מבצעת בשנייה‎} ומה המרחק בין שני שיאים עוקבים של הגמא אינו ידוע או שכן אני לא זוכר אני צריך לקרוא שוב את תורת הקוונטים.

  2. תיקון טעות בתרגום;
    דיסקת החומר הנוצרת סביב חור שחור נקראת באנגלית Accretion Disc ובעברית, דיסקת ספיחה (אם אני זוכר נכון את לימודי האסטרונומיה שלי). ולא דיסקת האצה.

    הדיסקה היא למעשה זרם החומר המגיע מהגופים הקרובים לחור השחור והיא מזכירה במבנה שלה את זרם המים הלולייני המוביל את המים אל פתח הביוב. אבל בניגוד למים, החומר בדיסקת הספיחה יכול לשהות באזור זה במשך זמן רב מאוד, ובמהלכו הוא גם מתלהט ופולט אנרגיה רבה (בצורת קרינת איקס אם אני זוכר נכון). ובזכות פליטת אנרגיה זאת (ואמצעים אחרים) מזהים למעשה את קיומו של החור השחור.

    זכור לי גם שלא מזמן גילו חוקרים (נדמה לי אחד מהם ישראלי) את הגורם להפרצויות הגאמא המסתוריות וזה אפילו פורסם בידען (אבל כנראה עוד לא עבר לגרסה החדשה).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן